Eνα ημίχρονο καλής απόδοσης ήταν αρκετό για τον Ρωμανό να περάσει νικηφόρα από το γήπεδο της Βαγιάς, κερδίζοντας το Σάββατο τον ΕΓΟΗ με σκορ 1-2.

Η ομάδα του Γιώργου Γιαμαλάκη ξεκίνησε με το... δεξί τη νέα χρονιά, συνεχίζοντας την καλή πορεία που πραγματοποιεί στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το “καλημέρα” καθώς στο 5ʼ, μετά από σέντρα του Μακρογιαννάκη ο Σπανάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Ο Ρωμανός ήταν περισσότερο απειλητικός και στο 31ʼ “άγγιξε” το γκολ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κεφαλούκου, ο Κοκοτάκης απέκρουσε και η μπάλα στη συνέχεια χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Φινοκαλιώτης κέρδισε την μπάλα στο κέντρο “τροφοδότησε” τον Μάρκου και ο τελευταίος με πλασέ “έγραψεʼ το 0-2. Στη φάση αυτή υπήρξαν διαμαρτυρίες από τον ΕΓΟΗ για χέρι του παίκτη του Ρωμανού στο ξεκίνημα της φάσης.

Στην επανάληψη ο ΕΓΟΗ μείωσε στο 50ʼ με πλασέ του Βλαχάκη (1-2), ενώ στο 63ʼ ο Πυροβολάκης με εκτέλεση φάουλ “σημάδεψε” το οριζόντιο δοκάρι. Στο 87ʼ ακυρώθηκε γκολ του Μακρογιαννάκη ως οφσάιντ.

Παράπονα για τη διαιτησία του κ. Γιαλαμά εξέφρασε ο ΕΓΟΗ.

ΕΓΟΗ: Κοκοτάκης, Λαγογιάννης, Καραγιωργάκης, (54ʼ Συμεών), Δεληστάθης, Πυροβολάκης, Μπεζάνης, Μανιάς, (78ʼ Μπετίνι Φ.), Ευσταθίου, Βλαχάκης, Γιακουμάκης, Παναούσης.

ΡΩΜΑΝΟΣ: Λιουδάκης, Πιτσιλής, (73ʼ Γκέος), Σιδηρόπουλος, Τραβαγιάκης, Πεπονάκης, Μεσοδιακάκης, Σπανάκης, Φινοκαλιώτης, Μάρκου, (87ʼ Μωραϊτάκης), Κεφαλούκος, (80ʼ Παπαδάκης), Μακρογιαννάκης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ - ΜΟΥΝΤΡΑΚΗΣ: “Μας αδίκησε ο διαιτητής”

Παράπονα για το διαιτητή κ. Γιαλαμά εξέφρασε ο προπονητής του ΕΓΟΗ, Μανόλης Μουντράκης, τονίζοντας ότι πριν το δεύτερο γκολ του Ρωμανού, προηγήθηκε χέρι. Συγκεκριμένα είπε:

“Έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν, αλλά ο αέρας ήταν ανασταλτικός παράγοντας. Στο πρώτο ημίχρονο δεν παρουσιαστήκαμε όπως έπρεπε και από ένα λάθος δεχτήκαμε το πρώτο γκολ. Στη συνέχεια ο αντίπαλος πέτυχε και δεύτερο γκολ, όμως ήταν καθαρό χέρι και δεν δόθηκε”.

Από την άλλη πλευρά ο τεχνικός του Ρωμανού Γιώργος Γιαμαλάκης υπογράμμισε: “Η κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο. Ευτυχήσαμε να πετύχουμε δύο γκολ και να κερδίσουμε τον αγώνα”.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

Επικίνδυνοι τείνουν να γίνουν οι πάγκοι στα γήπεδα του Ηρακλείου, καθώς λόγω του χαμηλού ύψους δε λείπουν τα ατυχήματα.

Αλλο ένα περιστατικό έλαβε χώρα στο γήπεδο της Βαγιάς όταν ο παράγοντας του Ρωμανού, κ. Συντιχάκης σηκώθηκε να πανηγυρίσει το πρώτο γκολ της ομάδας του. Πάνω στον ενθουσιασμό του δεν πρόσεξε και χτύπησε στο κεφάλι, προκαλώντας αρχικά ανησυχία. Ευτυχώς ο τραυματισμός του δεν ήταν σοβαρός και χρειάστηκαν μόνο τις πρώτες βοήθειες από τη γιατρό του αγώνα.

Ντεμπούτο με τη φανέλα του ΕΓΟΗ έκανε το Σάββατο ο Γιακουμάκης που αποκτήθηκε πρόσφατα από την ομάδα της Βαγιάς. Πρώτη εμφάνιση και για τον Γκέο που αγωνίστηκε ως αλλαγή μετά την απόκτηση του από το Ρωμανό.

Κόντρα στην παλιά του ομάδα αγωνίστηκε ο Μάρκου, που πέτυχε το δεύτερο γκολ του Ρωμανού. Μάλιστα προκάλεσε αρνητικά σχόλια, καθώς πανηγύρισε το τέρμα που σημείωσε...

Λιγοστός κόσμος παρακολούθησε τον αγώνα στη Βαγιά, ανάμεσα τους και ο παράγοντας του ΠΟΑ Γιώργος Βλαχάκης, που είδε το γιο του να αγωνίζεται με τη φανέλα του ΕΓΟΗ.