Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι στο Μάλεμε μεταξύ του Κισσαμικού και του Γιούχτα, με τους Αρχανιώτες να έχουν ωστόσο έντονα παράπονα από το διαιτητή Μπινιχάκη αλλά και τον πρώτο βοηθό Παπαδοπετράκη, υποστηρίζοντας πως με τις αποφάσεις τους έκλεψαν την παράσταση από τους παίκτες και μεταμορφώθηκαν οι ίδιοι σε πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, καθώς είναι οι κύριοι υπαίτιοι που οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν το συγκρότημα του Βασίλη Καραϊσκου.

Οι άνθρωποι του Γιούχτα διαμαρτύρονται κυρίως για την φάση του 63ου λεπτού, όταν ο Χατζηλιόντας βούτηξε μέσα στην μεγάλη περιοχή του Δημαράκη και αντί να τιμωρηθεί με κίτρινη κάρτα, κέρδισε πέναλτι. Μάλιστα μετά το τέλος του ματς η διοίκηση των “πράσινων” δημοσιοποίησε τις έντονες διαμαρτυρίες της προς τους εν λόγω διαιτητές, τονίζοντας πως με τις αποφάσεις τους διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι, που διεξήχθη κάτω από κακές καιρικές συνθήκες αφού η συνεχής και έντονη βροχόπτωση συντρόφευε τους ποδοσφαιριστές καθ΄όλη τη διάρκεια του 90λεπτου, ξεκίνησε με τον Κισσαμικό να έχει ένα καλό σουτ μόλις στο 1ʼ με τον Κουμπρόγλου το οποίο πέρασε άουτ. Στο 11ʼ και στο 12ʼ ο Δημαράκης κράτησε ανέπαφη την εστία του Γιούχτα σε σουτ του Τσικουδάκη και φάουλ του Χατζηλιόντα αντίστοιχα, ενώ στο 31ʼ ήταν η σειρά του Γιούχτα να απειλήσει, όταν ο Καρβελάς δεν μπόρεσε με κοντινή κεφαλιά να νικήσει τον εξουδετερωμένο Λαζαρίδη. Τελικά τρία λεπτά αργότερα, στο 34ʼ, ο Γιούχτας άνοιξε το σκορ. Πρωταγωνιστής ο Κωνσταντίνου που αφού ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο, σούταρε με δύναμη, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Κισσαμικού, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 0-1 για τους Αρχανιώτες.

Και στο 63΄είχαμε την επίμαχη φάση του ματς, που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς Γιούχτα και ουσιαστικά στάθηκε αιτία για να πάρει την ισοπαλία η χανιώτικη ομάδα. Ο Χατζηλιόντας βρέθηκε στο έδαφος μετά από μονομαχία με τον Καστελιαννάκη κι ο Μπινιχάκης, μετά από υπόδειξη του αʼ βοηθού, Παπαδοπετράκη, καταλόγισε πέναλτι! Παρά τα παράπονα των φιλοξενούμενων που υποστήριζαν πως δεν υπήρξε επαφή μεταξύ των δυο παικτών, ο Μπινιχάκης έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα, απʼ όπου ο Εσόνο δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Δημαράκη και να ισοφαρίσει σε 1-1 για τον Κισσαμικό. Η ισοφάριση φαίνεται να πείσμωσε τους παίκτες του Γιούχτα που ανέβασαν στροφές και πίεσαν ασφυκτικά την άμυνα των γηπεδούχων, κυνηγώντας ένα δεύτερο γκολ. Στο 71ʼ ο Ιερωνυμάκης εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ, αναγκάζοντας τον Λαζαρίδη να αποκρούσει με δυσκολία την μπάλα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ζαμπετάκης αστόχησε από καλή θέση, ενώ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο Ζαφειρίδης έπιασε μια κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Ζαμπατάκη, σημαδεύοντας την εστία του Λαζαρίδη, όμως λίγο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή, πρόλαβε ο Μποτωνάκης και την απομάκρυνε σε κόρνερ.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Λαζαρίδης, Παραλίκης, Ψυχουντάκης, Καρβουνιάρης, Εσόνο, Ενγκουέμ, Μπάτζιο (46ʼ Μποτωνάκης), Τσικουδάκης (46ʼ Κιν), Χατζηλιόντας, Κουμπρόγλου, Στεφανίδης (79ʼ Πασιαλής).

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Δημαράκης, Ζαμπετάκης, Μαραγκουδάκης, Μαυρίδης, Ιερωνυμάκης, Γενιτσαρίδης, Κασσωτάκης, Ζαφειρίδης, Καστελιανάκης (93ʼ Γιακουμάκης), Καρβελάς (72ʼ Κωστάκης), Κωνσταντίνου (78ʼ Μυλωνάς).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ - Καραΐσκος: “Ευχαριστημένος από την ισοπαλία!”

Ικανοποιημένος από το βαθμό της ισοπαλίας μέσα στο Μάλεμε δήλωσε ο Βασίλης Καραϊσκος, προσθέτοντας ωστόσο πως το αμφισβητούμενο πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε ο Κισσαμικός, στέρησε το όνειρο της νίκης για τους Αρχανιώτες.

“ Αν μου λέγανε πριν το ματς ότι θα παίρναμε ισοπαλία θα ήμουν χαρούμενος. Αλλά όπως έγινε το ματς, θέλω να δω το βράδυ στην τηλεόραση το πέναλτι. Δεν πήρα χαμπάρι πότε έγινε το πέναλτι. Συναντήσαμε μια πολύ καλή ομάδα. Ό,τι είχα ακούσει για τον Κισσαμικό τελικά τα είδα εδώ. Ήταν όντως καλή ομάδα, αλλά κι εμείς ήμασταν καλά στημένοι στο γήπεδο. Όσο περνούσε η ώρα και με το γκολ που είχαμε προβάδισμα νομίζω ότι θα καταφέρναμε να κερδίσουμε. Δυστυχώς το πέναλτι μας στέρησε αυτό το όνειρο. Δεν θέλω να μειώσω την απόδοση και την ομάδα του Κισσαμικού. Κάνουμε κι οι δυο υπερπροσπάθεια για να μείνουμε, αλλά ο Κισσαμικός έχει μεγαλύτερο προβάδισμα από εμάς για να μείνει, γιατί έχει πληθώρα επιλογών. Έτσι όπως έγινε το ματς είμαι ευχαριστημένος από την ισοπαλία και το 1-1 είναι δίκαιο” ανέφερε ο τεχνικός του Γιούχτα.