Η εμπειρία του έδωσε το Κύπελλο

Ο ΓΙΟΥΧΤΑΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ 2-1 ΤΩΝ ΑΣΙΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ “ΣΟΥΠΕΡ-ΚΑΠ” ΤΗΣ ΕΠΣΗ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο “άνοιξε” η φετινή χρονιά για τον Γιούχτα ο οποίος επικράτησε με 2-1 των Ασιτών στο χθεσινό τελικό του “Σούπερ-Καπ” που έγινε στο “Μαρτινέγκο”.

Η ομάδα των Αρχανών στηρίχθηκε περισσότερο στην εμπειρία της για να φτάσει στην κατάκτηση του τρόπαιου απέναντι στις Ασίτες που έδειξαν ότι θα παρουσιάσουν μια ανταγωνιστική ομάδα τη νέα περίοδο.

Οι “πράσινοι” ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όταν λεπτό με λεπτό ανέβαζαν την απόδοση τους, δημιουργώντας επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την εστία του Ζαχαριουδάκη.

Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο οι Ασίτες ξεκίνησαν πιο δυνατά, επιδιώκοντας να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης.

Εκεί όμως φάνηκε η εμπειρία των “πρασίνων” που κατάφεραν να πάρουν το αποτέλεσμα που ήθελαν σκοράροντας με τους Μεταξάκη και Ανδριαδάκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Γιούχτας είχε για περισσότερο χρόνο την μπάλα στην κατοχή του, όμως και οι Ασίτες έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο γήπεδο κερδίζοντας αρκετές μονομαχίες.

Η ομάδα των Αρχανών έφτασε κοντά στο γκολ στο 24ʼ όταν μετά από κόρνερ του Ανδριαδάκη κεφαλιά του Λουλιάδη εξουδετερώθηκε από την άμυνα των Ασιτών. Στο 26ʼ ο Δεληθωμαΐδης “έκοψε” την μπάλα από δεξιά στον Ανδριαδάκη το πλασέ του οποίου μπλόκαρε ο Ζαχαριουδάκης. Ο Γιούχτας ζήτησε πέναλτι στο 30ʼ για χέρι του Δεληστεφανή σε σουτ του Τσαφαντάκη όμως ο κ. Φουκάκης συνέχισε το παιχνίδι, ενώ φάουλ του Ανδριαδάκη εξουδετερώθηκε από τον Ζαχαριουδάκη στο 37ʼ.

Οι Ασίτες ξεκίνησαν δυνατά στην επανάληψη με το Σταυρακάκη να χάνει δύο καλές ευκαιρίες για νʼανοίξει το σκορ στο 47ʼ και το 54ʼ όταν τα σουτ που επιχείρησε ο Σταυρακάκης αποκρούστηκαν από την άμυνα των Ασιτών και το Τζωρμπατζάκη αντίστοιχα. Τελικά το σκορ άνοιξε στο 59ʼ όταν ο Τσαφαντάκης πάσαρε στο Μεταξάκη μέσα στην περιοχή κι αυτός πλάσαρε εύστοχα.

Αμεση ήταν η απάντηση των Ασιτών που ισοφάρισαν στο 64ʼ σε σέντρα σουτ του Σταυρακάκη. Η ομάδα των Αρχανών πήρε ωστόσο εκ νέου το προβάδισμα στο 69ʼ με ατομική προσπάθεια του Ανδριαδάκη μέσα στην περιοχή.

Καλή η διαιτησία του κ. Φουκάκη.

ΑΣΙΤΕΣ: Ζαχαριουδάκης, Τσερεβελάκης, Κοζορώνης, (80ʼ Σφακιανάκης), Μανιαδάκης, Δεληστεφανής, Οικονομάκης, (56ʼ Ποτηράκης), Ρουμπάκης Εμμ., Λεκάκης, Χούτρης, Δασκαλάκης, (32ʼ Ρουμπάκης Γ.), Σταυρακάκης.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Τζωρμπατζάκης, Πηγιάκης, Καριωτάκης, Λουλιάδης, Ιερωνυμάκης, Καινουργιάκης, Τσαφαντάκης (92ʼ Κασσωτάκης Α.), Ρουμελιώτης, Μεταξάκης, (76ʼ Τσαΐνης), Ανδριαδάκης, Δεληθωμαΐδης, (69ʼ Γιακουμάκης).