Με αγχωτικό και συνάμα λυτρωτικό τρόπο, και πρόσωπο της τελευταίας στιγμής τον Άγγελο Κασσωτάκη, η ΑΕΚ επικράτησε με 3 – 2 της Μινωικής στο γήπεδο του Πανεπιστημίου ξεκινώντας νικηφόρα τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο νέο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι μπορεί να μην επεφύλασσε (ελέω πρεμιέρας) συγκλονιστικό θέαμα στους φιλάθλους που το παρακολούθησαν, ήταν όμως πλούσιο σε συγκινήσεις, με τους γηπεδούχους που παρουσίασαν μια καινούρια ομάδα να μπαίνουν με όρεξη και αποφασιστικότητα για το τρίποντο και τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν την ανατροπή στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γεωργόπουλου στο 65΄καθώς στη συνέχεια η ΑΕΚ αύξησε την πίεση της στην εστία του Μπουρμπουδάκη και δικαιώθηκε για την υπεροχή της στο 94΄. Η Μινωική άνοιξε το σκορ στο 15΄ μετά από έξοχη εκτέλεση φάουλ του Γεωργακάκη. Το τέρμα της ισοφάρισης για τους «κιτρινόμαυρους» που στο 27΄και το 49΄ είχαν δοκάρι σε προσπάθειες των Καρανδινού και Ζουμή αντίστοιχα ήρθε στο 73΄ χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κασσωτάκη. Την παράβαση είχε κερδίσει ένα λεπτό νωρίτερα ο Μπαμπουλάκης από τον Κιάτο. Το τέρμα που έκρινε το ματς προήλθε από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Πατεράκη που έβγαλε μόνο του στην περιοχή τον Κασσωτάκη με τον έμπειρο παίκτη να πλασάρει επιτυχώς δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Με παράπονα και τις δύο ομάδες άφησε η διαιτησία του κ. Φουκάκη.

MΙΝΩΙΚΗ: Μπουρμπουδάκης, Τσιμπινός Ν., Φερετζάκης, Δουμάνης (46΄Τσομπανάκης), Κιάτο (80΄Τσιμπινός Β.), Καραφωτιάς, Γεωργόπουλος, Πατεράκης, Νταουσιάνης, Γεωργακάκης.

ΑΕΚ «Κυπριωτάκης»: Δεληγιάννης, Ζουρλαντώνης, Σούλας, Βασιλάκης, Παπατσαράκης (67΄Μπαμπουλάκης), Ζουμής, Τζέρτζι (85΄Σιδερίδης Στ.), Πατεράκης, Καρανδινός, Καζάκος, Κασσωτάκης.