Με τη νίκη τους 3-2 επί της Κριτσάς οι Ασίτες ήταν η μοναδική ομάδα από το Ηράκλειο μεταξύ των έξι που συμμετείχαν στον 10ο όμιλο που ξεκίνησε νικηφόρα το νέο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιάννη Αποστολάκη πέτυχε μια ιστορική νίκη-την πρώτη σε επίπεδο περιφερειακού πρωταθλήματος-δείχνοντας συν τοις άλλοις ότι διαθέτει ψυχικά αποθέματα καθώς αν και βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει και στο τέλος να πετύχει το τρίτο γκολ που της έδωσε τους τρεις πρώτους της πόντους στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο, ήταν καταιγιστικό από άποψης δημιουργίας φάσεων, επίτευξης τερμάτων και εναλλαγής συναισθημάτων. Η ομάδα της Κριτσάς προηγήθηκε πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο-στο 14ʼ-με σουτ από τον Γκερδούκι. Οι Ασίτες ισοφάρισαν πριν προλάβουν να κωπάσουν οι πανηγυρισμοί, καθώς στο 16ʼ ο Μεταξάκης ξεκίνησε και τέλειωσε μόνος του, επιτυχημένα μια προσπάθεια ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η ομάδα του Λασηθίου κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου στο 22ʼ. Γκέκας και Δαβάκος συνδυάστηκαν παίζοντας το ένα-δυο, και ο τελευταίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσαμπουράκη. Στο 27ʼ ο Καραταράκης πέτυχε γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε από τον διαιτητή Γιαννουλάκη ως οφσάιντ.

Μεγάλη ευκαιρία για το 1-3 έχασε για την Κριτσά στο 29ʼ ο Δαβάκος το σουτ του οποίου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Ο φρενήρης ρυθμός του παιχνιδιού συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να επιδιώκουν την δημιουργία φάσεων προκειμένου να πετύχουν γκολ. Περισσότερο αποτελεσματική ήταν η ομάδα των Ασιτών που στο 32ʼ κατάφερε να ισοφαρίσει. Το γκολ προήλθε από σέντρα του Δασκαλάκη και σουτ του Μεταξάκη, ενώ πριν κλείσει το ημίχρονο πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Δασκαλάκη που έκανε πλασέ εν κινήσει, μετά από σέντρα του Κολυβάκη. Οπως προκύπτει από την καταμέτρηση των φάσεων το πρώτο μέρος ήταν χορταστικό σε γκολ και καλές στιγμές. Χαρακτηρίστηκε από τη δύναμη των γηπεδούχων να απαντάνε με τον ίδιο τρόπο σε κάθε παραβίαση της εστίας τους, κλείνοντας μάλιστα το πρώτο μέρος προηγούμενοι μʼ ένα σκορ που δεν έμελλε να αλλάξει μέχρι το τελικό σφύριγμα , παρά το γεγονός ότι οι φάσεις δεν έλειψαν-όχι στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό-ούτε στο δεύτερο ημίχρονο.

Δυο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέ-ρους ο Μεταξάκης έχασε σπουδαία ευκαιρία για να πετύχει και τέταρτο γκολ για τις Ασίτες. Ο Σταυρακάκης σέντραρε από δεξιά και ο 21χρονος επιθετικός έπιασε καρφωτή κεφαλιά που απομάκρυνε σε κόρνερ ο Μπέρκοβιτς.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν επιδιώκοντας να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ.

Ωστόσο στο 81ʼ σε σέντρα του Σταυρακάκη και σουτ του Αποστόλου η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Η Κριτσά έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 89ʼ όταν ο Γκέκας δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Τσαμπουράκη ο οποίος απέκρουσε ενστικτωδώς σουτ από κοντινή απόσταση.

Το 3-2 παρέμεινε και οι Ασίτες πήραν την πρώτη τους νίκη. Αποτέλεσμα που για τους γηπεδούχους αποκτά ιστορικές διαστάσεις.

AΣΙΤΕΣ: Τσαμπουράκης, Καραταράκης, Ψαλιδάκης, Αποστολάκης Γ.Κ., Σταθάκης, Αγιομυργιαννάκης, Αποστόλου, Σταυρακάκης, (84ʼ Ιατράκης), Μεταξάκης (74ʼ Αποστολάκης Γ.Δ), Φυτίλης, Δασκαλάκης (69ʼ Κοζορώνης).

ΚΡΙΤΣΑ: Μπέρκοβιτς, Σγουρός (46ʼ Μαυράκης), Δέλλιος (77ʼ Σταυρακάκης), Δαβάκος, Γκερδούκι (65ʼ Παρασύρης), Μανίσαλης, Στεργιόπουλος, Αρχος, Πυθαρούλης, Γκέκας, Παπαθεοδωρόπουλος.