Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε η Εθνική ομάδα στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης του Ευρωμπάσκετ Νέων Ανδρών που από χθες φιλοξενεί το Ηράκλειο.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα επιθετικά, αλλά με την δυνατή τους άμυνα στα κρίσιμα σημεία και τον Χαραλαμπόπουλο να «μιλά» στα δύσκολα, νίκησαν 56-49 το Μαυροβούνιο και πήραν το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν σήμερα (9.15μμ) την ισχυρή Λιθουανία. Εξυπακούεται βέβαια ότι οι διεθνείς μας θα πρέπει να ανεβάσουν στροφές για να δαμάσουν σήμερα τους Λιθουανούς και να συνεχίσουν να ονειρεύονται μια θέση στο βάθρο.

Η νευρικότητα χαρακτήρισε τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται πολύ να σκοράρουν. Οι διεθνείς μας μετά το πρώτο πεντάλεπτο πήραν μια διαφορά που έφθασε και τους 11 πόντους (17-6 στο 10΄) όμως το μαχητικό Μαυροβούνιο άρχισε να βρίσκει τις απαντήσεις. Το ίδιο ακριβώς συνέβη και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το 27-16 του 15ου λεπτού έγινε με σερί 9-0 των Μαυροβούνιων 27-25 στο 18ʼ, με το πρώτο μισό του αγώνα να λήγει 29-27.

Η Εθνική μας συνέχισε να είναι καλύτερη, αλλά επέτρεπε στον αντίπαλό της να επιστρέφει ξανά και ξανά στο παιχνίδι, παρά το ότι έπαιρνε διαφορά (48-36 στο 28ʼ). Ελάχιστα μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο προπονητής του Μαυροβουνίου, Ντούσαν Ντούμπλιεβιτς δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία και υποχρεώθηκε να αφήσει τον πάγκο της ομάδας του, αφήνοντας τα ηνία στον βοηθό του, Βλάντιμιρ Τοντόροβιτς. Ωστόσο ούτε αυτό το γεγονός βοήθησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που έμεινε άποντο σχεδόν για 7 λεπτά και επέτρεψε έτσι στους αντιπάλους του να κάνουν και πάλι ντέρμπι την αναμέτρηση. Το 49-40 έγινε 49-46 με τρίποντο του Πόποβιτς στο 36ʼ με τη διαφορά να μειώνεται στον πόντο λίγο αργότερα από τον Στάροβλαχ (49-48).Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και με το φάσμα της ήττας να πλανάται, οι Χαραλαμπόπουλος και Κόνιαρης έδωσαν βαθιές ανάσες στην ελληνική ομάδα που προηγήθηκε με 53-48, δύομιση λεπτά πριν από το τέλος και ουσιαστικά «κλείδωσε» έτσι τη νίκη.

«Δεν είχαμε τη διαύγεια για να προσεγγίσουμε σωστά το παιχνίδι, επιθετικά κυρίως. Θα πρέπει να καταλάβουμε πως δεν παίζουμε μόνοι μας. Υπάρχουν αντίπαλοι, που μπορεί να είναι ισάξιοι, καλύτεροι, κάποιες φορές πιο έτοιμοι… Δεν μπορούμε να κερδίζουμε κάθε φορά με 25-30 πόντους. Εδώ που έχουμε φτάσει κάθε νίκη είναι σημαντική, κάθε πόντος μετρά και μας δίνει αυτοπεποίθηση. Πρέπει να πατάμε στο έδαφος και να μη μεγαλώνουμε τις απαιτήσεις περισσότερο από αυτές που πρέπει να έχουμε και να δώσουμε τη δυνατότητα στα παιδιά να το ευχαριστηθούν περισσότερο και να παίξουν με λιγότερο άγχος», τόνισε ο ομοσπονδιακός τεχνικός και μίλησε για την επόμενη δοκιμασία της Εθνικής μας: «Η Λιθουανία είναι ένα ποιοτικό σύνολο, που έχει δείξει τη δυναμική του. Θα κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε και θεωρώ πως έχουμε πιθανότητες να κερδίσουμε. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους που ήρθαν και μας βοήθησαν. Περιμένουμε μεγαλύτερη προσέλευση και ενέργεια από τον κόσμο για να ξεπεράσουν τα παιδιά την πίεση που νιώθουν».

Από την πλευρά του ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος τόνισε: ««Χάσαμε πολλά λέι απ, γενικά παίξαμε πολύ άσχημα στην επίθεση, αλλά ευτυχώς που είμαστε καλοί στην άμυνα και κερδίζουμε. Ήταν ένα μάθημα για μας, γιατί παίξαμε άσχημα. Τώρα παίζουμε με μια καλύτερη ομάδα, με μεγαλύτερα κορμιά. Η άμυνα θα μας δώσει τη νίκη».

Τα 10λεπτα: 17-9, 29-27, 48-40, 56-49

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 3 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 11 (1), Φλιώνης 7 (1), Καρράς 8, Σκουλίδας, Δίπλαρος, Χρηστίδης 8, Χαραλαμπόπουλος 14 (2), Μουράτος 5 .

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ντούμπλιεβιτς): Τσόροβιτς 5 (1), Μπάκιτς 9, Στάροβλαχ 5, Βοζίνοβιτς 3 (1), Βούκσεβιτς 2, Γκρκοβιτς 11, Καλουτζέροβιτς, Γιόκιτς, Τσέκιτς 4, Πόποβιτς 10 (1).

*Από τη θέση που συνηθίζει να παρακολουθεί τα παιχνίδια της Εθνικής, πίσω από τη μια μπασκέτα δηλαδή, είδε και το χθεσινό ματς ο πρόεδρος της ΕΟΚ Γιώργος Βασιλακόπουλος ενώ το παρών στο γήπεδο έδωσε και ο γενικός γραμματέας της Ομοσπονδίας Τάκης Τσαγκρώνης.