Όλη η αποστολή μετά τον τελικό ποζάρει με το ΚύπελλοΌλη η αποστολή μετά τον τελικό ποζάρει με το Κύπελλο

Πρωταθλητής Νέων της Β' Εθνικής αναδείχτηκε χθες το απόγευμα ο ΟΦΗ, ο οποίος κέρδισε με 2-1 τον Άρη στον τελικό, που διεξήχθη στον Άγιο Δημήτριο.

Τα πιτσιρίκια του Βασίλη Πλεσίτη με απόθεμα ψυχής και πίστης κατάφεραν να πάρουν τη νίκη σε ένα πολύ καλό ματς απέναντι σε μια ισάξια ομάδα και να φέρουν ένα ακόμα τίτλο στο Ηράκλειο μετά τις Γυναίκες.

Ο ΟΦΗ είχε ένα μουδιασμένο ξεκίνημα αλλά μετά το 20` άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και είχε σε αυτό το λεπτό την πρώτη του ευκαιρία με τον Λαμπριανίδη. Η καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ήρθε στο 29' με το τακουνάκι του Καλούδη, αλλά εκείνος που σκόραρε τελικά ήταν ο ΟΦΗ στο 40' με το διαγώνιο σουτ του Περδίκη.

Στιγμές έκστασης μετά τον τελικό για την ηρακλειώτικη ομάδαΣτιγμές έκστασης μετά τον τελικό για την ηρακλειώτικη ομάδα

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε αποφασισμένος για την ισοφάριση και πίεσε από νωρίς τον ΟΦΗ, ο οποίος του άφησε την μπάλα και οπισθοχώρησε θέλοντας προφανώς να διατηρήσει το προβάδισμά του και δευτερευόντως να βγάλει κάποια κόντρα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι Θεσσαλονικείς πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και στο 63' ήρθε η ισοφάριση με τον Κλιγγόπουλο. Το μομέντουμ ήταν με τον Άρη όμως, από μία στατική φάση στο 69' ο Λαμπριανίδης έβαλε και πάλι μπροστά τον ΟΦΗ και έγειρε την πλάστιγγα αγωνιστικά και ψυχολογικά υπερ του κάνοντας το 2-1.

Στιγμιότυπο από τον τελικόΣτιγμιότυπο από τον τελικό

Η κρητική ομάδα διαχειρίστηκε στη συνέχεια άψογα το σκορ κλείνοντας τους χώρους και δεν δεχόταν φάσεις με εξαίρεση την ευκαιρία του Καλλίδη, ο οποίος από πολύ κοντά αστόχησε στο 77'. Μάλιστα στο 91ʼ είχε την δυνατότητα στην αντεπίθεση να κλειδώσει τη νίκη εάν ο Μάντζαρης δεν έκανε καλή επέμβαση σε σουτ του Περδίκη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ντουμιτρέσκου (Πειραιά) και βοηθοί του οι Γιαννίκος και Τζιλίρης (Πειραιά).

Κίτρινες: Σουρνάκης, Λαμπριανίδης - Γιάντσιος

ΟΦΗ: Παπαδάκης, Κοκολογιάννης, Λαγουδάκης, Νηστικάκης, Ξενοκτιστάκης, Κοντογιάννης, Κουράκης (89' Κομνινός), Σουρνάκης (79' Σταυρακάκης), Ρεμούνδος, Περδίκης, Λαμπριανίδης.

ΑΡΗΣ: Μάντζαρης, Πολυχρόνου (46' Καλλίδης), Καραΐσκος, Λιάτσης (90' Μακρόπουλος), Γιάντσιος, Πότσι (84' Σωτηριάδης), Μπουλγκουρίδης (74' Κοντοπούλης), Κλιγγόπουλος, Καλούδης, Πατσιάβας (68' Ανδρεάκος), Ιγνατιάδης.