Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Πετράκης στο ΜετςΠολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Πετράκης στο Μετς

Τα εύκολα δύσκολα έκανε το «Ηράκλειο» στο Μετς, αλλά τελικά διασώθηκε και σημείωσε έστω και με το ζόρι την πρώτη του εκτός έδρας νίκη (87-80) στη φετινή Α2, η οποία το ανέβασε στη 13η θέση

σε ισοβαθμία με την Καβάλα, την οποία θα επισκεφθεί την ερχόμενη αγωνιστική.

Το Παγκράτι, αν και χωρίς καμιά ελπίδα σωτηρίας εδώ και καιρό και με μόλις μία αξιόμαχη πεντάδα στη διάθεσή του (4 παίκτες του έπαιξαν 40 λεπτά) αποδείχθηκε πολύ σκληρό για να πεθάνει και κατάφερε να φορτώσει το καλάθι του «Ηράκλειο» με 80 πόντους. Ευτυχώς την πιο κρίσιμη στιγμή, όταν οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο (75-74 στο 37ʼ), οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη κράτησαν την ψυχραιμία τους και με σερί 6-0, καθάρισαν το παιχνίδι (81-74), αλλιώς θα είχαν πετάξει στα σκουπίδια την ευκαιρία να αναπνεύσουν το οξυγόνο της σωτηρίας.

Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή του αγώνα έδειξαν ότι ήθελαν να πάρουν το παιχνίδι από την επίθεσή τους, υποτιμώντας την διάθεση των αντιπάλων τους.

Αυτό τους κόστισε ακριβά στη δεύτερη περίοδο όταν το Παγκράτι με επιμέρους σκορ 24-11, προηγήθηκε με 43-36 και πήγε με +7 στην ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το «Ηράκλειο» ήταν υποχρεωμένο να αφυπνιστεί κάτι που έγινε με πρωτεργάτες τους Κουπίδη, Λιανό και τον ανεβασμένο Πετράκη ο οποίος είχε σχεδόν άψογα ποσοστά.

Έτσι κατάφερε να πάρει προβάδισμα 7 πόντων στο 30ʼ (64-57), το οποίο βέβαια δεν ήταν ασφαλείας όπως φάνηκε στο αρκετά δραματικό φινάλε.

Τέλος καλό, όμως, όλα καλά για το «Ηράκλειο» που σκέφτεται ήδη το ταξίδι στην Καβάλα (πιθανόν να γίνει Κυριακή το ματς) και το καθοριστικό ματς με τη μακεδονική ομάδα.

Τα 10λεπτα: 19-25, 43-36, 57-64, 80-87.