Τρένο ο ΠΟΑ, δεν σταματάει πουθενά. Μετά τις επιτυχίες του στο πρωτάθλημα, ήρθε χθες και η νίκη-πρόκριση στον τελικό του 4ου ομίλου στο κύπελλο Γʼ Εθνικής με σκορ 2-0 επί της Ρόδου στο Ατσαλένιο.

Οι “πράσινοι” του Βασίλη Κρασανάκη παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες (έπαιξαν χωρίς Τριανταφύλλου, Ρουμπάκη, Χατζηανδρέου, Γιαγκιόζη) και παίζοντας με νέα παιδιά, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη από τους Ροδίτες που επίσης είχαν αρκετές απουσίες και ήρθαν στο Ηράκλειο με 13 παίκτες.

Πλέον ο ΠΟΑ θα παίξει στον τελικό του 4ου ομίλου με αντίπαλο την Κηφισιά στις 22 Φεβρουαρίου σε ουδέτερο γήπεδο με στόχο την πρόκρισή του στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό από το ξεκίνημα με τις δυο ομάδες να κυνηγούν το γκολ.

Ο ΠΟΑ είχε την υπεροχή και κατάφερε στο 18ʼ να ανοίξει το σκορ με πλασέ του Σακλαμάκη ο οποίος αξιοποίησε την ασίστ του Χαρίτου. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ΠΟΑ έχασε κι άλλες ευκαιρίες με κορυφαία την εκτέλεση φάουλ του Μπουτσάκη στο 34ʼ που έδιωξε δύσκολα ο Κουμέντος.

Στις αρχές της επανάληψης (49ʼ) οι “πράσινοι” έχασαν την ευκαιρία να “κλειδώσουν” νωρίς τη νίκη τους.

Ο Ξυλούρης ανετράπη στην περιοχή όμως το πέναλτι που έδωσε σωστά ο Κασσελάκης δεν έγινε γκολ από τον Μπουτσάκη που νικήθηκε στην εκτέλεση από τον Κουμέντο. Τρία λεπτά αργότερα ο Γενιτσαρίδης τράνταξε με σουτ το οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια η Ρόδος αναθάρρησε και στο 73ʼ “άγγιξε” την ισοφάριση, όταν το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Βολωνάκη, έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΟΑ όμως δεν ήθελε να αγωνιά μέχρι το φινάλε και με το θεαματικό σουτ του Χαρίτου στο 81ʼ, έκανε το 2-0 και τελείωσε την υπόθεση –πρόκριση.

ΠΟΑ: Mαταλλιωτάκης, Καρβελάς (22ʼ Βρετός), Παπαδομιχελάκης, Χαρίτος, Αραβιάκης (79ʼ Λυδάκης), Γενιτσαρίδης, Ξυλούρης, Αμπντουραχμάνι, Γιαννόπουλος, Σακλαμάκης, Μπουτσάκης (65ʼ Σταθόγλου).

ΡΟΔΟΣ: Κουμέντος, Ιμεραλιλάϊ, Καμπούρης, Στάθης, Κατσαμάκης, Τζιβίλογλου, Βολωνάκης, Καρυοφύλλης (75ʼ Τρέχας), Πατσιλής (83ʼ Ράφτης), Δημητριάδης, Γανωτάκης.