Τρεις μέρες πριν συμπληρωθούν δύο χρόνια από την αποφράδα για τον ΠΟΑ 8η Ιουνίου του 2014, το καμάρι του Ατσαλένιου επιστρέφει θριαμβευτικά και ως πρωταθλητής όπως του αρμόζει στη φυσική του θέση, τη Γʼ Εθνική σβήνοντας την διετή παρένθεση του τοπικού.

Οι “πράσινοι” με το εκπληκτικό φώτο φίνις στα μπαράζ των πρωταθλητών της Κρήτης, κέρδισαν αυτό που δικαιούταν και του χρόνου θα είναι ένας από τους εκπροσώπους του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου στην τρίτη τη τάξει Εθνική κατηγορία. Η νίκη με 2-0 επί του ΟΦΙ αποτέλεσε το επιστέγασμα της τεράστιας προσπάθειας των παικτών του Βασίλη Κρασανάκη και την ανταμοιβή τους για τους κόπους όλης της χρονιάς. Η άνοδος δεν γινόταν να χαθεί στο τελευταίο παιχνίδι και το κερασάκι στην τούρτα ήταν η πρωτιά στον κρητικό όμιλο μετά την ήττα του ΙΝΚΑ στην Επισκοπή. Τέσσερα λεπτά ήταν αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο για να εξαφανίσουν κάθε ίχνος αγωνίας με τα τέρματα των Τριανταφύλλου και Καρβελά να δίνουν το έναυσμα των ξέφρενων πανηγυρισμών στους 700 και πλέον φιλάθλους που γέμισαν την κερκίδα.

«Δεν ξέρω πόσοι πίστευαν ότι η ομάδα θα τα καταφέρει, εμείς πάντως το πιστεύαμε και το λέγαμε ότι είχαμε πολύ καλή η ομάδα ακόμα και στα πλει οφ που στην αρχή είχαμε κάποια κακά αποτελέσματα. Ποτέ κανείς δεν πίστεψε ότι θα μπορούσε να χαθεί η άνοδος. Στον δεύτερο γύρο των μπαράζ εκτός από κατάθεση ψυχής, δείξαμε την γνωστή καλή αγωνιστική μας εικόνα. Η πρώτη θέση μας ανήκει δίκαια”, τόνισε ο νεαρός τεχνικός του ΠΟΑ που όλα δείχνουν ότι θα συνεχίσει το έργο του, στηριζόμενος στον πολύ καλό κορμό των πρωταθλητών : «Δεν έχουμε μιλήσει ακόμα με τη διοίκηση ωστόσο υπάρχει ένα πλάνο που πρέπει να ακολουθήσει η ομάδα. Μάθαμε από τα λάθη του ΟΦΗ φέτος και πρέπει να δημιουργήσουμε από την αρχή ένα ισχυρό σύνολο στη δύσκολη κατηγορία που θα παίξουμε».

Ο Γιώργος Γιακουμάκης είναι ένας από τους πολλούς παίκτες που έβγαλε η ακαδημία του ΠΟΑ, στην οποία οι «πράσινοι» ποντάρουν πολλά και για το μέλλον: «Η ομάδα μας ανήκει στη Γʼ Εθνική και είμαστε ευτυχισμένοι που τα καταφέραμε. Ιδίως εμείς που προερχόμαστε από τα σπλάχνα του συλλόγου. Κάποιοι μπορεί να μας αμφισβήτησαν αλλά εμείς με τη δουλειά μας πετύχαμε τον στόχο μας. Τώρα θα χαρούμε την άνοδο και στη συνέχεια θα σχεδιάσουμε το επόμενο βήμα».

Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι, ο ΠΟΑ μπήκε με ορμή στο ματς αλλά δεν κατάφερε να μεταφράσει σε γκολ την υπεροχή του στο πρώτο ημίωρο. Ο ΟΦΙ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, χάνοντας νωρίς τον τραυματία Χρυσοφάκη αλλά στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και στις αρχές της επανάληψης ισορρόπησε κάπως την κατάσταση. Στο 42ʼ μάλιστα έφθασε κοντά στο γκολ με τον Πετράκη να βάζει σωτήρια κόντρα στο σουτ του Πηγιάκη.

Την λύση για τον ΠΟΑ έδωσε και πάλι ο αεικίνητος Μανόλης Ρουμπάκης. Σε μια από τις επελάσεις του στο 63ʼ, ανετράπη στην περιοχή από τον Μίγγα (είδε και την 2η κίτρινη) και το καθαρό πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Τριανταφύλλου. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Ρουμπάκης (67ʼ) «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Καρβελά ο οποίος πέτυχε το γκολ που άξιζε λόγω της φανταστικής του απόδοσης στη διαδικασία των μπαράζ και όχι μόνο. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έχασαν γκολ με το...τσουβάλι όμως η αστοχία τους δεν στεναχώρησε κανέναν... Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες καθώς στο 88ʼ αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες για έντονη διαμαρτυρία ο Β. Μίγγας που είχε περάσει αλλαγή λίγο νωρίτερα.

Χωρίς σημαντικά λάθη η διαιτησία του Σταυρουλάκη από το Ρέθυμνο.

ΠΟΑ: Χατζημηνάς, Καρβελάς, Ρουμπάκης (84ʼ Ρωμανάκης), Γιακουμάκης, Πετράκης, Χατζηανδρέου, Βρεττός Ν., Πετράς, Τριανταφύλλου (72ʼ Φραγκιαδάκης), Μπουτσάκης (84ʼ Βλάχος), Παπαδομιχελάκης.

ΟΦΙ: Μανουσάκης, Πηγιάκης, Φρουζάκης, Μίγγας Ι., Τζελέπης, Σταχτιάρης, Πετάσης, Χριστάκης, Ξαγοράρης, Χρυσοφάκης (12ʼ λ.τ. Φιλιππάκης, 74ʼ Μπαριτάκης), Τοψιδέλης (71ʼ Μίγγας Β.).