Αγνωστη λέξη παραμένει για τον Εργοτέλη η νίκη στο παρκέ του Λίντο εδώ και ενάμισι μήνα. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν χθες από τον πρωτοπόρο Πανιώνιο με 80-72 και συμπλήρωσαν τρεις σερί εντός έδρας ήττες, χωρίς να υπολογίζεται η νίκη στα χαρτιά επί του Προμηθέα.

Ένα αποτέλεσμα που εκτός από τους γηπεδούχους φυσικά και δεν ικανοποίησε τα στελέχη του «Ηράκλειο» που παρακολούθησαν το ματς από την κερκίδα, μιας και ο δικός τους αγώνας στο Χαλάνδρι μετατέθηκε για σήμερα (5μμ) εξαιτίας του απαγορευτικού του Σαββάτου.

Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους παίκτες του Γιώργου Μακράκη που είχαν και μεγάλη υποστήριξη από τον κόσμο (10-0 στα πρώτα δυόμιση λεπτά), γρήγορα έγινε αντιληπτό ότι θα έπρεπε να υπερβάλουν εαυτούς για να πάρουν τη μεγάλη νίκη.

Η χαρακτηριστική ευκολία με την οποία οι διαιτητές Κωνσταντινόπουλος- Καρακάσης καταλόγιζαν τα φάουλ υπέρ του Πανιωνίου (12 κέρδισε στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά 38 στο ματς!), άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Με σωρεία βολών οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν γρήγορα το παιχνίδι και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν την λειψανδρία του Εργοτέλη που είχε φορτωθεί με φάουλ, ειδικά στους ψηλούς (σ.σ. έλειπε και ο τραυματίας Σκλήβας).

Έτσι ο Πανιώνιος από τη στιγμή που προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σκορ (26-25 στο 15ʼ), δεν έχασε το προβάδισμα παρά την αποβολή του προπονητή του Βαγγέλη Ζιάγκου στο 12ʼ με δύο τεχνικές ποινές. Στο 27ʼ μάλιστα ο Πανιώνιος έφθασε στο +14 (58-44) και παρά την αντίδραση του Εργοτέλη που είχε κορυφαίους τους Καραλή, Πετράκη (μείωσε σε 63-57 στο 34ʼ), δεν κινδύνευσε καθόλου στα τελευταία λεπτά.

“Δεν έχω παράπονο από τα παιδιά που πάλεψαν το ματς απέναντι σε έναν πιο έμπειρο αντίπαλο και με βαθύ ρόστερ. Με χαμηλά σχήματα φέραμε το παιχνίδι στα μέτρα μας αλλά κάποια κουτά φάουλ και κάποια άλλα που έδωσαν εύκολα οι διαιτητές, άνοιξαν τη διαφορά. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να μείνουμε εδώ. Χάνουμε τον Σκλήβα για ένα μήνα και πρέπει να αλλάξουμε το αγωνιστικό μας στιλ για να προχωρήσουμε”, τόνισε ο κ. Μακράκης.

10λεπτα: 21-20, 37-43 , 50-62, 72-80

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Δόσπρας 1, Κριθινάκης, Μαχαιριανάκης 2, Τσερκιτσόγλου, Χασάπης 3 (1), Σακελλαράκης 7 (1), Καρακωνσταντάκης 9, Βασιλειάδης 9, Αρναουτάκης 2, Πετράκης 16 (2), Καραλής 23 (3).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Γαρμπής 9, Παπαρέγκας 15 (2), Βλάχος 5 (1), Τσουράκης, Κόκκαλης 15 (1), Ζώρζος 5 (1), Μανσαράι, Μίχαλος 12 (1), Φιλιππάκος 2, Μουρίκης, Τσιάκος 16, Αναγνωστάκης 8.