Τρικυμία «έπιασε» τον ΟΦΗ στο πολύ σημαντικό εντός έδρας παιχνίδι του με τον Οδυσσέα Αμαρουσίου για τη 13η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ, με συνέπεια να ηττηθεί με 3-2 παρʼ ότι προηγήθηκε με 2-0 στα σετ!

Έτσι λοιπόν ο ένας βαθμός που πήρε, μοιάζει και είναι πολύ λίγος σύμφωνα με την εξέλιξη της αναμέτρησης και με δεδομένη τη δύσκολη βαθμολογική θέση της ομάδας, η οποία πασχίζει να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις.

Απέναντι σε μια από τις καλές ομάδες του ομίλου, ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά και έδειξε ικανός να φθάσει σε μια «καθαρή» νίκη. Η απώλεια όμως του τρίτου σετ, κλόνισε την αυτοπεποίθηση των γηπεδούχων που δεν είχαν πάλι προπονητή στον πάγκο τους.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τον ΟΦΗ μετά την ισοφάριση του Οδυσσέα, οι παίκτες του οποίου είχαν λιγότερα βαρίδια στα πόδια στο τάι μπρέικ. Η κατάληξη ήταν η χειρότερη για τους ασπρόμαυρους που καλούνται να αναζητήσουν σε άλλα παιχνίδια τους βαθμούς της σωτηρίας.

Tα σετ 25-23, 25-22, 23-25, 22-25, 10-15.

ΟΦΗ: Παπαδάκης, Θεοδώρου, Ραβίκαλης, Μαγριπλής, Ζλατιλίδης, Χατζηκάλφας, Κοσκινάς (λ), Καλαϊτζής.

Ο ΟΠΕΡ πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στα Ταταύλα με 3-1 (25-22, 25-27, 25-21, 25-21) ενώ ο ΣΦΠΧ επικράτησε με 3-1 στα Χανιά της Δραπετσώνας (25-19, 20-25, 25-20, 25-14).

Ήττα της ΓΕΗ

Καλή ήταν σε γενικές γραμμές η εμφάνιση της ΓΕΗ στο εντός έδρας παιχνίδι της με την Αγία Παρασκευή για την 13η αγωνιστική της Α2 γυναικών, παρά την ήττα με 3-0. Η ομάδα του Τόλη Πιστική μπήκε νωθρά στο ματς αλλά κατάφερε να κοντράρει στα ίσα την αντίπαλό της στο δεύτερο και το τρίτο σετ. Στα κρίσιμα σημεία όμως το αθηναϊκό συγκρότημα ήταν πιο ψύχραιμο και μπόρεσε έτσι να φύγει αλώβητο από το Λίντο.

Τα σετ 17-25, 23-25, 23-25

ΓΕΗ : Καραλή, Γεωργοπούλου, Μυγδάλη, Κορωνίδου, Διαμαντή, Λαρεντζάκη, Λίσλεβαλντ (λ), Μαστοράκη, Δασκαλάκη.

Θυμίζουμε ότι η Μεσαρά είχε ρεπό στη 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου.

Ο ΟΠΕΡ τέλος ηττήθηκε εκτός έδρας από το Μαρκόπουλο με 3-2 για την 14η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.