Βασιλιάς Ημαθίας αναδείχθηκε ο ΟΦΗ και εξιλεώθηκε από τις 4 συνεχόμενες προηγούμενες ήττες του στην Α2.

Με 82-80 νίκησε (πρώτη επιτυχία στο 2014) τον... βασιλιά Φίλιππο Βέροιας στην παράταση στην γρουσούζικη 13η (τελευταία του αʼ γύρου) αγωνιστική του πρωταθλήματος και ανέβηκε στην 7η θέση.

Ο ΟΦΗ κατά κάποιο τρόπο έβγαλε από πάνω του και την ταμπέλα “χάνω πάντα στις παρατάσεις” μια και φέτος για 2η φορά κέρδισε και μάλιστα εκτός. Η πρώτη ήταν 76-75 επί της  Αγ. Παρασκευής. Και ο Δεληγιώργης; Α! Με Ψυχικό είχε χάσει την ευκαιρία να δώσει στο 73-73 τη νίκη στην ομάδα του (πήγε στην αʼ παράταση) και με Ηρακλή έκανε λόγω απειρίας λάθη και ήταν ο μοιραίος παίκτης για την ήττα στο ΒΑΚ. Τώρα εξιλεώθηκε μια και ήταν εύστοχος σε κρίσιμες βολές, ιδιαίτερα στην 5λεπτη παράταση.

MVP ήταν ο Τραϊανός με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ. Τα 7 από αυτά επιθετικά σε κρίσιμα σημεία και έδωσε ώθηση στην σπουδαία νίκη του ΟΦΗ, ενώ ο Τζόρτζεβιτς είχε το πρώτο του τρίποντο για το οποίο η Βέροια έκανε ένσταση.

Οι Βεροιώτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν 12-7 αλλά ο ΟΦΗ είχε αποφασίσει να πουλήσει ακριβά το τομάρι του. Έτσι στο 16ʼ προηγήθηκε 29-22 (+7) και στο 20ʼ 33-26. Στο 3ο 10λεπτο οι γηπεδούχοι μπλόκαραν τον ΟΦΗ και πέρασαν μπροστά 46-42 στο 28ʼ. Και στο 4ο 10λεπτο, ένας πρώην παίκτης του ΟΦΗ ο Κιτσούλης που θέλει να γυρίσει ξανά παραλίγο να τον οδηγήσει στην ήττα. Με πρωταγωνιστή εκείνον ο Φίλιππος ισοφάρισε σε 68-68 2ʼʼ πριν το τέλος καλύπτοντας το 61-65 με το οποίο κέρδιζε ο ΟΦΗ 27ʼʼ πριν τη λήξη. Στο έξτρα πεντάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε αλλά ο ΟΦΗ ήταν “τέρας” ψυχραιμίας και με σκόρερ τους Πλιούκα, Βαγενά προηγήθηκε 79-75 13ʼʼ πριν το τέλος. Ο Κούρτης με τρίποντο μείωσε στον πόντο (79-78) αλλά ο Δεληγιώργης ήταν ψύχραιμος στις βολές (81-78). Ο Κιτσούλης στα 5ʼʼ μείωσε σε 81-80 αλλά ο Μάρτζιος ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη 2η (ίδιο κόλπο με Ηρακλή αλλά τώρα έπιασε τόπο) (82-80) και στην εκπνοή ο Ακεψιμαΐδης ήταν άστοχος.

Τα 10λεπτα: 17-18, 26-33, 49-45, 68-68 κ.α., 80-82.