Ο ΟΦΗ του 2008 με τον ΟΦΗ του 2013 μπορεί να έχει 99% αλλάξει (ο μόνος που υπάρχει από τότε, αλλά προχθές στο ΒΑΚ μόνο νοερώς έδωσε το “παρών”, είναι ο Βαγενάς) όμως όταν βλέπει στο Κύπελλο ομάδες Α1, δείχνει τον ίδιο καλό εαυτό του για ένα ημίχρονο ή για ένα 10λεπτο και μετά αρχίζει να κοιτάζει πόσο θα λείξει το ματς! Το 2008 με ΑΕΚ ο ΟΦΗ έπαιξε θαυμάσια, μπροστά σε 2000 κόσμο, για ένα ημίχρονο αλλά τελικά ηττήθηκε-αποκλείστηκε με 80-66.

Το ίδιο και τώρα. Με Κηφισιά (ανέβηκε τον Μάιο στην Α1) έπαιξε για ένα ημίχρονο, σημείωσε τους ίδιους σχεδόν πόντους με αυτούς κόντρα στην ΑΕΚ στο ημίχρονο (30 το 2008, 35 τώρα) και στο τέλος ηττήθηκε με 80-60. Η Κηφισιά πάντως “αντέγραψε” την ΑΕΚ του 2008. 37 πόντους στο ημίχρονο και οι δύο καθώς και 80 τελικοί πόντοι. Μήπως στο 19ʼ πρέπει να τελειώσει ο αγώνας Κυπέλλου για τον ΟΦΗ; Αστειευόμαστε, βεβαίως, αλλά να, στο 19ʼ κόντρα στην Κηφισιά ο ΟΦΗ ήταν μπροστά με 35-32 χάρη στην άμυνά του και στην “Τζορτζεβιτσουάδα” που τον έπιασε. 9-20 έχανε στο 7ʼ ο ΟΦΗ και 14-25 στο 10λεπτο. Με επιμέρους 21-7 έφτασε στο 35-32αλλά μέχρι εκεί. Στο βʼ μέρος η σαφώς καλύτερη Κηφισιά πίεσε, είχε τον Σιούτη που μόλις έβλεπε τον ΟΦΗ να την φτάνει εκείνος πυροβολούσε από τα 6,75μ. (35-34 στο 19, 30, 35-37 στο 20ʼ ο Σιούτης, 41-53 στο 25ʼ, 41-56 στο 26ʼ κ.τλ.) ενώ το “κερασάκι” στην τούρτα της νίκης έβαλε με 9 συνεχόμενους πόντους από το 21ʼ-24ʼ ο Κρόκερ.

Ο ΟΦΗ δεν είχε δυνάμεις και παίκτες για να αντιστρέψει την κατάσταση, αλλά του έμεινε ως επιβράβευση η εμφάνιση κυρίως του 2ου 10λεπτου που αν έτσι παίξει και στο πρωτάθλημα, μια από τις τρεις πρώτες θέσεις του αξίζουν.

Με λάθη η διαιτησία των κ.κ. Πουρσανίδη, Συμεωνίδη, Λόρτο.

Τα 10λεπτα: 14-25, 35-37, 45-63, 60-80.

ΟΦΗ (Φ. Τακιανός): Σταθάκης, Μάρτζος 9 (2), Ραζής 7, Τραϊανός 5 (1), Δεληγεώργης 7 (1), Πλιούκας, Καραγκιολίδης 5, Γρύλλης, Τόζιος 2, Τζόρτζεβιτς 25.

Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλ. Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 14 (2), Κρόκερ 29 (1), Κομποδίετας 3 (1), Μενουδάκος, Σιούτης 15 (5), Ψαθάς, Γκάρετ, Πετροδημόπουλος 11, Γουντς 4, Τσαλδάρης 2, Μπάρλος 2.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ - Ικανοποιημένος ο Τακιανός

Ικανοποιημένος απο την εικόνα του ΟΦΗ ήταν ο Φώτης Τακιανός και μετά την λήξη της αναμέτρησης μεταξύ άλλων είπε: «Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε δυνάμεις και καθαρό μυαλό να κάνουμε ότι είχαμε σχεδιάσει. Ο Τζόρτζεβιτς, που ήταν ο καλύτερός μας παίκτης, δέχθηκε στο βʼ μέρος μεγαλύτερη πίεση και εμείς δεν είχαμε καλή αντίδραση πάνω σε αυτό. Είχαμε κενά στην άμυνα». Για την συνολική εικόνα του ΟΦΗ ο κ. Τακιανός, ανέφερε ότι «γενικά είμαι ευχαριστημένος απο την εικόνα της ομάδας. Ηταν το πρώτο παιχνίδι μπροστά στον κόσμο μας.

Έχουμε ένα νέο ρόστερ σε ποσοστό 90% σε σχέση με πέρσι και με παιδιά που ο μεγαλύτερος παίκτης είναι 26 ετών». Ο τεχνικός της Κηφισίας Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε: «Ο ΟΦΗ ήταν πολύ ανταγωνιστικός και προσηλωμένος στην τακτική του ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πιο σκληροί στην άμυνά μας και περιορίσαμε τον Τζόρτζεβιτς στέλνοντας και δεύτερο παίκτη πάνω του. Μετά το παιχνίδι άνοιξε και καταφέραμε να κερδίσουμε».