Ολοι λένε -και έτσι είναι-ότι ο φετινός ΟΦΗ δεν αξίζει να υποβιβαστεί από την Α2. Αυτός όμως ο ΟΦΗ, που έδειξε (και) στο ματς με τον Ικαρο/Εσπερο δεν μπορεί να μείνει στην Α2.

Η ήττα με 76-67 από τον Ίκαρο ήρθε άνετα διότι ο ΟΦΗ στο ματς δεν είχε αρχή ούτε τέλος!! Ολοι έκαναν τρομερά λάθη για να έρθει το τελικό αποτέλεσμα που τον ρίχνει ακόμα πιο κοντά στη Βʼ Εθνική!! Μόνο στο πρώτο 8λεπτο που προηγήθηκε με 19-11 (8π.) ο ΟΦΗ ήταν ομάδα. Μετά οι πρωτοπόροι έδειξαν γιατί είναι στην κορυφή της  Α2. Με ένα 13-0, εκμεταλλευόμενοι το μπλακ άουτ του ΟΦΗ, προηγήθηκαν με 24-19 στο 14ʼ και ποτέ ξανά δεν απειλήθηκαν από τον ΟΦΗ των κακών επιλογών και των λαθών. Διότι ο ΟΦΗ δεν μπορούσε να απειλήσει τον Ίκαρο από πουθενά μια και το παιχνίδι του είναι ιδιαίτερα στατικό. Ηρθαν και κάποια λανθασμένα σφυρίγματα, για να... δέσει η ήττα... Κάποιο... ξύπνημα του ΟΦΗ στο 3ο 10λεπτο με τρίποντα των Μπάρδα και Παναγάκη έριξαν την διαφορά των 15π. (23-39, 17ʼ) στους 4π. (44-48 στο 29ʼ) αλλά δεν υπήρξε συνέχεια αφού ο Καράμπουλας έκανε την άμυνα του ΟΦΗ θρίψαλα. Έτσι στο 34ʼ η διαφορά πήγε στους 13π. (49-62) και εκεί κάπου τελείωσε ο αγώνας...

Τα 10λεπτα: 19-17, 26-38, 44-50, 67-76.