Η Ιεράπετρα κέρδισε 88-77 στην παράταση (72-72 κ.α.) την Αναγέννηση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΚΑΣΚ.

Η ομάδα του Μανόλη Μαραγκάκη είχε χάσει στον πρώτο γύρο μέσα στο Αρκαλοχώρι με 5 πόντους και ήθελε μεγαλύτερη διαφορά για να προκριθεί στην δεύτερη φάση, κάτι όμως που δεν κατάφερε τελικά.

Μετά την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης τα ζευγάρια των ημιτελικών είναι: Ιεράπετρα-ΑΓΟΡ και Κύδων-Εργοτέλης, τα οποία θα συναντηθούν σε διπλούς αγώνες, αρχής γενομένης από το επόμενο Σαββατοκύριακο και οι νικητές (στις 2 νίκες. Αν έχουν από 1 θα ισχύσει η διαφορά πόντων) θα παίξουν στον τελικό που θα γίνει το Σαββατοκύριακο 21-22 Δεκεμβρίου ή 1-2 Ιανουαρίου σε ουδέτερη έδρα.

Στο μεταξύ ολοκληρώθηκε η αʼ φάση του πρωταθλήματος Π/Κ Αʼ. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Έφηβοι

Ιεράπετρα-Αναγέννηση 88-77 (72-72)

Ιεράπετρα: Αθενάκης 3 (1), Βασιλειάδης 35 (3), Μαρκάκης, Λιναρδάκης, Μαλαθράκης 10 (3), Κολοβός 34 (5), Χαλκιαδάκης 3 (1), Γιακουμάκης 3, Χατζάκης Εμμ.

Αναγέννηση: Τσεμπενόπουλος 12 (1), Μεταξάκης, Τσακίρης 31 (2), Μαραγκάκης 19 (3), Παπουτσάκης 5 (1), Νταγκινης, Χανιαλάκης 9, Κατσαμπρακάκης 1.

Κορασίδες

Αʼ όμιλος

Ακρωτήρι-ΟΑΧ 66-70

Κίσσαμος-Αρκάδι 13-61

Βʼ όμιλος

Ηρόδοτος-Εργοτέλης 39-52

Εργοτέλης: Τζάρο 15 (1), Βοσκάκη 11 (1), Βαρδουλάκη 4, Καλαϊτζάκη, Τουμπακάκη, Κάβαλου 1, Δασκαλάκη Ε. 8, Συμεωνίδη 5 (1), Επιτροπάκη 2, Καραταράκη 6 (1), Κονσολάκη, Μάρκου.

Ιεράπετρα-Ηράκλειο 51-35

Ιεράπετρα: Κοϊνά 2, Βασιλάκη 15 (1), Διακάκη, Φραγκάκη 4, Χατζάκη 2, Μαστοράκη 14, Κορνάρου, Ασκιανάκη 2, Τσελεπίδη, Μουτάφη 2, Γιαννακουδάκη 2, Μαριδάκη 8.

Ηράκλειο: Γιγουρτάκη, Μπαλτζάκη 2, Παπαδάκη 16, Βαμβουκάκη, Βασιλείου 6, Πολίτη 9, Διλβόη 2, Χανιωτάκη.

Βαθμολογία (σε 6 αγ.): Εργοτέλης (12 νίκες) 10, Ιεράπετρα (5 νίκες-1 ήττα) 11, Ηρόδοτος (3-3) 9, Ηράκλειο (2-4), Αγ. Νικόλαος (2-4) από 8. Το Δειλινό αποσύρθηκε από την διοργάνωση.

Παμπαίδες Αʼ (6 αγ.)

1ος όμιλος

ΑΓΟΡ-Κύδων 46-37

Ακρωτήρι-Φιλαθλητικός 20-0 α.α.

Ηράκλειο 2-Δειλινό 2 38-44

Βαθμολογία (σε 6 αγ.): ΑΓΟΡ (6 νίκες) 12, Κύδων (4 νίκες-2 ήττες), ΑΟ Ακρωτηρίου (4-2) από 10, Δειλινό 2 (3-3) 9, Ηράκλειο 2 (1-5) 7, Φιλαθλητικός (6 ήττες) 5. Ο Φιλαθλητικός έχει ένα μηδενισμό.

2ος όμιλος

Ιεράπετρα-Χερρονάσιος 80-24

Ιεράπετρα: Χατζηϊωαννίδης 2, Ταμπάκης 2, Κατραντζής 7, Τσικνίδης 6, Φρατζεσκάκης 10, Μούτσα 4, Μάλλιαρης 14, Μαλαθράκης 19, Van de Bilt 4, Γιαννακουδάκης 4, Χρηστάκης 3 (1), Παπαδάκης 5.

Χερρονάσιος: Γάνταρης, Λαπίδης, Σπυριδάκης 2, Μπρίνζα 2, Ντίσα, Στεφανάκης 11, Χαμαλάκης, Μπαλλόλι 3 (1), Παπουτσάκης 4.

Ηρόδοτος-Εργοτέλης 2 27-81

Εργοτέλης: Παραδουλάκης, Χουλάκης, Σπανός 17 (1), Κρουσταλλάκης 8, Καλογιαννάκης, Παπαδογιαννάκης 4, Ζαΐμης 8 (1), Καλλιτσάκης 5 (1), Καρουζάκης 2, Σκάνδαλος 9, Καρκανάκης 3 (1), Σκάνδαλος Χ. 25 (3).

Σητειακός-ΑΟΑΝ 30-27

Βαθμολογία (σε 6 αγ.): Εργοτέλης 2 (6 νίκες) 12, Ιεράπετρα (5 νίκες-1 ήττα) 11, Σητειακός (3-3) 9, Ηρόδοτος (2-4), Αγ. Νικόλαος (2-4) από 8, Χερρονάσιος (6 ήττες) 6.

3ος όμιλος

Εργοτέλης 1-Αναγέννηση 24-38

Ηράκλειο 1-Δειλινό 1 69-19

Γιούχτας-ΟΦΗ 23-59

Γιούχτας: Μουστακάκης 15 (1), Κουσούλας, Σταθόγλου, Τζιουβάρας, Σημαιάκης, Καρισιώτης, Μαγουλάς, Ζουρωνάκης 8, Αρνογιαννάκης, Μαρκοδημητράκης.

ΟΦΗ: Σεμερτζάκης 8, Χουστουλάκης 8, Γεωργέλος 4, Κουδουμάς 4, Κανάκης, Τσαλίμογλου, Κουμάκης 20 (1) Φραγκιαδάκης 14, Κρητικάκης 1.

Βαθμολογία (σε 6 αγ.): ΟΦΗ (6 νίκες) 12, Ηράκλειο 1 (5 νίκες-1 ήττα) 11, Αναγ. Αρκαλοχωρίου (4-2) 10, Δειλινό 1 (2-4) 8, Εργοτέλης 1 (1-5) 7, Γιούχτας (6 ήττες) 6.

Παγκορασίδες Αʼ (6η αγ.)

1ος όμιλος

Αρκάδι-Ακρωτήρι 38-41

2ος όμιλος

Εργοτέλης-Ηράκλειο 34-35

Εργοτέλης: Καρλάφτη 10, Γιαννουλάκη, Καραπιδάκη 3, Κουκάκη 11 (1), Ραντίνοβιτς 6, Επανωμεριτάκη, Μαυρόκωστα 4, Αλεξάκη, Μπαρκάτσα, Μαυρακάκη, Κουλούρη, Νησωτάκη.

Ηράκλειο: Γιγουρτάκη 9, Μπαλτζάκη 4, Δολαψάκη, Βαμβουκάκη 2, Καλαϊτζάκη, Βασιλείου, Κωνσταντάκη 4, Πολίτη 4, Ντάνου 10, Μαχαιριανάκη 2.

Ηρόδοτος-Ιεράπετρα 20-0 α.α.

Τελική βαθμολογία (σε 6 αγώνες): Εργοτέλης (5 νίκες-1 ήττα), Ηράκλειο (5-1) από 11, Ηρόδοτος (1-5) 7, Ιεράπετρα (1-5) 6. Η Ιεράπετρα έχει ένα μηδενισμό, ενώ ο Εργοτέλης είναι τυπικά πρώτος, αφού είχε κερδίσει 30-25 το Ηράκλειο στον 1ο γύρο. Έτσι, σύμφωνα με τη σχετική προκήρυξη της ΕΚΑΣΚ, στη βʼ φάση συνεχίζουν Ακρωτήρι, Αρκάδι, Εργοτέλης, Ηράκλειο που θα παίξουν μεταξύ τους έξι συνολικά αγώνες (εντός-εκτός έδρας, με πρόγραμμα που θα προκύψει από κλήρωση), μετά την ολοκλήρωση των οποίων, η 1η ομάδα του βαθμολογικού πίνακα, κατακτά τον τίτλο.

Γυναίκες

Ηρόδοτος-Εργοτέλης 41-70

Κίσαμος-Ιεράπετρα 54-48

Ιεράπετρα: Αλεξανδράκη 2, Βασιλάκη 16 (1), Παπακυριάκου 19, Κτενάκη 2, Κανάκη 4, Δεμέναγα 5 (1), Γιαννακουδάκη, Ασκιανάκη, Χατζάκη.