Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Αρη. Το τυχερό γκολ του Κοντρέρας ανέβασε τον Δικέφαλο του Βορρά στην κορυφή μαζί με τον Ολυμπιακό.

Ο Καφές στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων “λύτρωσε” την ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη διατηρώντας την αήττητη μετά το 2-2 με τον Πανιώνιο με τις δύο ομάδες να διαμαρτύρονται για τη διαιτησία του Σταυρίδη.

Η Ξάνθη με γκολ του Γκρζέλακ επίσης στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έκαμψε την αντίσταση του Θρασύβουλου με την ομάδα της Φυλής να είναι πλέον η μοναδική χωρίς βαθμό.

Τρίτο εντός έδρας ματς χωρίς νίκη για τον Ηρακλή που δεν μπόρεσε ούτε από το σημείο του πέναλτι να νικήσει τον Πανθρακικό κι έτσι το τελικό 0-0 χάρισε τον παρθενικό βαθμό στη Σούπερ Λίγκα για την ομάδα της Κομοτηνής.

Το απόλυτο στην έδρα του διατήρησε ο Λεβαδειακός που με σκόρερ τον Μπούσι νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης.Το Σάββατο, ο Ολυμπιακός απώλεσε τους πρώτους του βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα μένοντας στο 0-0 στο Παγκρήτιο με τον ΟΦΗ, την ώρα που η Λάρισα εκμεταλλευόμενη τις φαρμακερές αντεπιθέσεις της νίκησε στις Σέρρες τον Πανσερραϊκό με 3-1.

Θυμίζουμε ότι η αναμέτρηση Παναθηναϊκός-Εργοτέλης έχει αναβληθεί ελέω... Μαντόνα και θα διεξαχθεί στις 29 Οκτωβρίου.