Το πρώτο θετικό αποτέλεσμα εκτός έδρας είναι πλέον γεγονός για τον ΠΟΑ την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Οι Ατσαλενιώτες με τον Γιάννη Ταουσιάνη για πρώτη φορά στον πάγκο τους απέσπασαν λευκή ισοπαλία στην Καλαμάτα από τον Μεσσηνιακό και βλέπουν τώρα με διαφορετικό μάτι την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Με τρεις ήττες στις ισάριθμες εκτός Ατσαλένιου αναμετρήσεις, μετά την “σφαλιάρα” από τον Φωστήρα την προηγούμενη αγωνιστική και μετά την αλλαγή προπονητή, ο ΠΟΑ αναζήτησε την αποφυγή της ήττας και τα κατάφερε στηριζόμενος σʼ ένα πολύ μεγάλο βαθμό στην... συνταγή των προηγούμενων ετών.

Το ματς

Με το... παλιό γνώριμο και επιτυχημένο 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Γιάννης Ταουσιάνης. Ο νεαρός τεχνικός έδωσε “βάρος” στην άμυνα με τους Διγενή (δεξιά), Πολεμαρχάκη (αριστερά), Μαρρή, Λεκάκη (στόπερ), οι Καινουργιάκης, Σουτζής σε ρόλο αμυντικών χαφ, στις πτέρυγες οι Αργέντης (δεξιά), Μιχελακάκης (αριστερά) σε ρόλο οργανωτή ο Χατζηανδρέου και στην κορυφή της επίθεσης ο Συσκάκης.

Όσοι παρακολούθησαν το χθεσινό ματς είδαν ένα μέτριο παιχνίδι ανάμεσα στην γηπεδούχο ομάδα που προσπαθούσε να παίξει ποδόσφαιρο χωρίς όμως να τα καταφέρνει και τους φιλοξενούμενους που παρατάχθηκαν με εμφανείς αμυντικούς προσανατολισμούς με αρχικό στόχο την διατήρηση του μηδέν στα μετόπισθεν.

Οι δύο ομάδες μπήκαν “μουδιασμένα” στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι να περιορίζεται στον χώρο του κέντρου. Στο 7ʼ πάντως οι «πράσινοι» είχαν μια ευκαιρία όταν ο Τζεμόπουλος έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, ο Ρουμπάκης έδιωξε αρχικά, η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Βαβάτσικος έκανε μια αδύναμη κεφαλιά με αποτέλεσμα οι αμυντικοί να διώξουν την μπάλα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βαβάτσικος έπιασε ένα σουτ μέσα απο την περιοχή, αλλά ο Ρουμπάκης έδιωξε. Το ματς συνεχίστηκε χωρίς κάτι ιδιαίτερο μέχρι το 24ʼ όταν ο Σισμανίδης εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Ρουμπάκης έδιωξε, στην επαναφορά ο Τσιμικλής πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μαρρής πάνω στην γραμμή απομάκρυνε. Η μοναδική απειλητική κατάσταση των φιλοξενούμενων έγινε στο 43ʼ όταν ο Καινουργιάκης εκτέλεσε το φάουλ, ο Αργέντης έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Γενικά ο ΠΟΑ έπαιζε για να μην δεχθεί γκολ και τα κατάφερε. Στο βʼ ημίχρονο είχαμε και πάλι μια από τα... ίδια τουλάχιστον στο ξεκίνημα. Γιατί μετά το 60ʼ ο ΠΟΑ βγήκε από το... καβούκι του με την είσοδο του Χαλκιαδάκη (ήταν πολύ δραστήριος) στην θέση του Μιχελακάκη και την τοποθέτηση από αριστερά του Αργέντη. Μάλιστα ο τελευταίος παραλίγο να γίνει ήρωας καθώς στο 83ʼ με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Το 0-1 μπορεί να μην επιτεύχθηκε αλλά και η λευκή ισοπαλία είναι ένα πολύ θετικό αποτέλεσμα για τον ΠΟΑ. Κορυφαίοι των Ατσαλενιωτών οι Λεκάκης, Αργέντης, Σουτζής και Ρουμπάκης χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι ενώ από τον Μεσσηνιακό ξεχώρισαν οι Κισκαμπάνης, Βελώνης και Βαβάτσικος.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ. Λαγού καθώς επίσης και των βοηθών του κ.κ. Παπαγιαννόπουλου και Χαγιάνη άπαντες του Συνδέσμου Διαιτητών Αχαΐας. «Κιτρινίστηκαν» ο Τζεμόπουλος για τον Μεσσηνιακό και οι Ρουμπάκης, Πολεμαρχάκης, Μαρρής, Λεκάκης, Καινουργιάκης και Χαλκιαδάκης για τον ΠΟΑ.

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Κουτσόπουλος, Τιάγκο, Μ. Νικολόπουλος, Κισκαμπάνης, Α. Κωνσταντόπουλος, Τζεμόπουλος, Ροντρίγκο, Βαβάτσικος (76ʼ Δ. Νικολόπουλος), Τσιμικλής (60ʼ Αθανασόπουλος), Βελώνης, Σισμανίδης (71ʼ Φαμπιάν).

ΠΟΑ: Ρουμπάκης, Πολεμαρχάκης, Μαρρής, Λεκάκης, Διγενής, Σουτζής, Καινουργιάκης, Αργέντης, Χατζηανδρέου (76ʼ λ.τρ. Μαμουλάκης), Συσκάκης (81ʼ Μακράκης), Μιχελακάκης (55ʼ Χαλκιαδάκης).