Ο “Γηραιός” ξανάνιωσε στο Ολυμπιακό Στάδιο... Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς όχι μόνο παραβίασε για πρώτη φορά φέτος την εστία της ΑΕΚ, αλλά την ανάγκασε να γνωρίσει και την πρώτη της ήττα, 2-1 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Superleague δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα καθώς ο Παναθηναϊκός έκανε περίπατο στη Λιβαδειά, 4-0, και μείωσε τη διαφορά απο την κορυφή στους δύο βαθμούς.

Νωρίτερα, ο Ατρόμητος αν και αγωνίστηκε για περίπου 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο επικράτησε του ΟΦΗ με 1-0 χάρη στο φάουλ του Λουτσιάνο στο 70ό λεπτό, ενώ στο Καυτανζόγλειο Απόλλων Καλαμαριάς και Αστέρας Τρίπολης μοιράστηκαν τα πάντα, 2-2, με τον Κόφι Αμπονσά να “λυτρώνει” τους “Πόντιους” λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η αυλαία της αγωνιστικής έπεσε με τις αναμετρήσεις: Λάρισα- Ξάνθη (0-0) και Αρης-Βέροια (1-0). Το Σάββατο ο Ολυμπιακός με τον Ντάρκο Κοβάσεβιτς να βρίσκει και πάλι δίχτυα ανέτρεψε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ και επικράτησε με 2-1, ενώ Εργοτέλης και Πανιώνιος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 σε μια αναμέτρηση που είχε για πρωταγωνιστή τον... διαιτητή Τεροβίτσα.