Η ομάδα της Μεγαλόνησου Η ομάδα της Μεγαλόνησου

Με 31 μετάλλια εκ των οποίων 21 χρυσά και 10 αργυρά καθώς και με 7 πανελλήνια ρεκόρ επέστρεψε η Μεγαλόνησος από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμΕΑ που έγινε στην Αθήνα.

Την παράσταση “έκλεψαν” τα αδέλφια Κώστας και Αντώνης Καράντζης οι οποίοι κάνουν κολύμπι από τον Οκτώβριο του 2016 και “έπεσαν” στο Πανελλήνιο για πρώτη φορά σημειώνοντας πανελλήνια ρεκόρ (τρια ο Κώστας) και παίρνοντας 6 μετάλλια (3 χρυσά ο Κώστας, 1 χρυσό και δύο αργυρά ο Αντώνης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

•Καράντζης Κωνσταντίνος (S3 Y 13-14): 50μ. ελεύθερο 01:42:63 χρυσό μετάλλιο, (Πανελλήνιο ρεκόρ), 50μ. ύπτιο 01:41:75 χρυσό (Πανελλήνιο ρεκόρ), 100μ. ύπτιο 03:06:08 χρυσό με (Πανελλήνιο ρεκόρ).

•Xαζίζι Ευα (S2 Υ 10-12):

50μ. ελεύθερο με 04:23:91 χρυσό, (Πανελλήνιο ρεκόρ), 50μ. ύπτιο με 04:28:70 χρυσό μετάλλιο (Πανελλήνιο ρεκόρ).

•Μαράκης Εμμανουήλ (S7 Υ 13-15): 50μ. ελεύθερο με 45:82 Χρυσό μετάλλιο, (Πανελλήνιο ρεκόρ), 100μ. ελεύθερο με 01:47:30 χρυσό.

•Tσαπατάκης Αντώνης (S5): 50μ. ελεύθερο με 47:14 χρυσό, 50μ. πεταλούδα με 44:56 χρυσό,

50μ. πρόσθιο με 46:01 εκτός συναγωνισμού,

100μ. πρόσθιο με 01:41:52 χρυσό, 100μ. ελεύθερ με 01:40:25 χρυσό.

•Ταϊγανίδης Χαράλαμπος (S12): 100μ. ύπτιο με 01:04:83 χρυσό.

•Καραούζας Κωσταντίνος (S5, SB3): 50μ. πρόσθιο με 54:23 χρυσό, 100μ. ελεύθερο με 02:10:62 αργυρό, 200μ. ελεύθερο με 02:32:00 χρυσό.

•Καπελλάκης Γιώργος (S2): 50μ. ελεύθερο με 01:18:58 χρυσό, 100μ. ελεύθερο με 03:06:79 χρυσό μετάλλιο, 50μ. ύπτιο με 01:18:03 αργυρό, 1000μ. ύπτιο με 02:56:32 αργυρό, 200μ. ελεύθερο με 06:16:77 αργυρό.

•Φουντουλάκη Κατερίνα (S6): 50μ. ελεύθερο με 01:20:11 χρυσό, 100 μ. ελεύθερο με 02:50:97 χρυσό, 100 μ. ύπτιο με 02:50:11 αργυρό.

•Τσιπουράκης Αλέξιος (S6 Y 13-14): 50 μ. ελεύθερο με 02:22:66 χρυσό, 50μ. ύπτιο με 02:09:69 χρυσό.

•Αναγνωστάκης Εμμανουήλ (S13): 50μ. ελεύθερο με 46:34 αργυρό, 100μ. ελεύθερο με 01:57:89 αργυρό, 100μ. πρόσθιο με 02:18:17 αργυρό.

•Καράντζης Αντώνης (S3):

4Χ50 Μικτή με χρόνο 03:44:73 χρυσό, 50μ. ελεύθερο με 01:17:08 αργυρό, 50μ. ύπτιο με 01:14:84 αργυρό.

•Δημητρουλάκης Κωσταντίνος (S6): 50μ. ελεύθερο με 57:45 6η θέση, 100μ. ελεύθερο με 02:02:47 5η θέση.

•Μακρυγιαννάκης Ραφαήλ (S14): 100μ. ελεύθερο με 01:50 4η θέση, 200μ. ελεύθερο με 03:41:23 6η θέση.

•Στυλιανάκης Κωνσταντίνος (S9): 50μ. ελεύθερο με χρόνο 50:01 6η Θέση,

100μ. ελεύθερο με χρόνο 01:49:27 5η θέση.

•Σαβουϊδάκης Στέλιος (S 14): 50μ. ελεύθερο με 01:13:40 6η Θέση.

“Ευχαριστούμε τους προπονητές του σωματείου μας Γκιάτα Χαρίσιο, Μαυράκη Χαράλαμπο, Νικολαντώνάκη Κώστα και Χρυσάφη Βαγγελακάκη για την άρτια προετοιμασία των αθλητών μας καθώς επίσης και για την στήριξη που τους προσέφεραν.

θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το χορηγό του σωματείου μας, Junior academy –Χερρονάσιος σχολή πρότυπος βρεφονηπιακός σταθμός και νηπιαγωγείο, και ιδιαιτέρως τον διευθυντή του και μελός του Δ.Σ του σωματείου κ. Άρη Μαρκάκη. Επίσης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την Περιφέρεια Κρήτης για την στήριξη της προς το σωματείο μας” αναφέρει ανακοίνωση του συλλόγου.