Την κατάκτηση του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών πανηγυρίζει η Γερμανία, διαδεχόμενη στον θρόνο την Βραζιλία που είχε κερδίσει τα τρία προηγούμενα. Το ανανεωμένο συγκρότημα του Γιόακιμ Λεβ επικράτησε με 1-0 της Χιλής στον τελικό (φωτο) που έγινε στην Αγία Πετρούπολη. Οι πρωταθλητές Νοτίου Αμερικής είχαν σχεδόν τις τριπλάσιες τελικές (20 έναντι 7), όμως η «νασιονάλμανσαφτ» είχε ως συνήθως την ουσία. Το γκολ του Στιντλ στο 20’ μετά από τραγικό λάθος του Μαρσέλο Ντίας, αποδείχθηκε αρκετό για τα «πάντσερ».

Τρίτη η Πορτογαλία

Την τρίτη θέση στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών πήρε η Πορτογαλία.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης νίκησε στην παράταση 2-1 το Μεξικό, στον «μικρό τελικό» της διοργάνωσης που διεξήχθη στη Μόσχα. Οι Μεξικανοί προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Νέτο στο 54’, ωστόσο οι Ίβηρες έστειλαν τον αγώνα στην παράταση με το γκολ του Πέπε στις καθυστερήσεις (91’) κι εκεί πήραν τη νίκη με το πέναλτι του Αντριέν Σίλβα στο 104’. Αυτό ήταν το δεύτερο πέναλτι που κέρδισαν στο ματς οι Πορτογάλοι ωστόσο το πρώτο που εκτέλεσε ο Αντρέ Σίλβα αποκρούστηκε από τον Οτσόα, ο οποίος βρίσκεται στο στόχαστρο του ΠΑΟΚ.