Η Ηρακλειώτισσα πρωταθλήτρια Μελίνα Τροχαλάκη (ΟΣΦΠ) που προπονείται με τα Δελφίνια πρωταγωνίστησε στην τελική φάση του Grand Prix 25άρας πισίνας που έγινε στο Βόλο με την συμμετοχή κορυφαίων Ελλήνων κολυμβητών.

Συγκεκριμένα κατέκτησε τέσσερα χρυσά μετάλλια και ένα χάλκινο, έχοντας τις εξής επιδόσεις.

1η θέση στα 50μ. ύπτιο με 29.23 (ατομικό ρεκόρ και 8η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα), 1η στα 100μ. ύπτιο με 1.03.51, 3η στα 50μ. ελεύθερο με 26.42, 1η στα 4χ50μ. ελεύθερο mix με 1.40.43 και 1η στα 4χ50μ. Μ.Ομαδική mix με χρόνο 1.47.43.

Ο Μαρίνος Φτυλάκης (ΠΑΟΚ) που κι εκείνος προπονείται με τα Δελφίνια συμμετείχε σε τρία αγωνίσματα (50μ. ύπτιο, 100μ. ύπτιο και 100μ. ελεύθερο).

Στους προκριματικούς ήταν μακριά από τον καλό εαυτό του, παίρνοντας την 11η θέση στα 100μ. ελεύθερο με χρόνο 53.10 και μένοντας εκτός τελικού για 7 εκατοστά.

Στα 100μ. ύπτιο κατέκτησε την 9η θέση με χρόνο 58.57 και έμεινε εκτός τελικού για 14 εκατοστά.

Στους προκριματικούς των 50μ. ύπτιο ήρθε 8ος με 27.11 και προκρίθηκε στον τελικό όπου και κατέκτησε την 6η θέση με χρόνο 26.78 (ατομικό ρεκόρ).

“Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μελίνα Τροχαλάκη απείλησε δύο φορές το πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων στα 50 μ. ύπτιο με χρόνους 29.23 στο ατομικό και 29.15 στη σκυτάλη (ΠΡ/Κ 28.95).

Επίσης αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι οι δύο κολυμβητές των Δελφινιών ήταν οι μόνοι που έλαβαν μέρος από την Περιφέρεια Κρήτης σε αυτούς τους αγώνες.

Θερμά συγχαρητήρια στους αθλητές μας Μελίνα - Μαρίνο!” αναφέρει ανακοίνωση των Δελφινιών.