ΜΕ ΟΔΗΓΟ ΤΟΝ ΚΟΥΠΙΔΗ ΤΟ «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΑΠΕΦΥΓΕ ΤΟ ΚΑΖΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙ (84-72) ΚΑΙ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΣΤΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΤΟΥ ΒΙΣΚΑΔΟΥΡΑΚΗ

Τέλος στις 42 μέρες «ανομβρίας» (βλ. χωρίς νίκη) έβαλε το «Ηράκλειο» με τη δύσκολη επικράτησή του 84-72 σε βάρος του Παγκρατίου στα Δύο Αοράκια, ένα θετικό αποτέλεσμα που συνδυάστηκε με το ντεμπούτο του Γιάννη Βισκαδουράκη στον πάγκο του και υπό το βλέμμα του προκάτοχού του Βασίλη Ράλλη που ήταν στην κερκίδα.

Η αλήθεια είναι πως το «Ηράκλειο» ζορίστηκε πολύ να επιβληθεί της κατά τεκμήριο πιο αδύναμης ομάδας της Α2, την οποία λόγω της απίστευτης υποτονικότητας που εμφάνισε στα πρώτα 20 λεπτά, την έκανε να φαίνεται σπουδαία στα μάτια των λιγοστών φιλάθλων της αναμέτρησης. Τέλος καλό ωστόσο κι όλα καλά προς το παρόν για το τοπικό συγκρότημα που στηρίχθηκε στον εγωισμό και το ...πατριωτικό παιχνίδι των πιο έμπειρων παικτών του για να γυρίσει την κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο και να πάρει μάλιστα και διαφορά στο φινάλε.

“Δόξα τω Θεώ, τελείωσε καλά διότι υπήρχε μεγαλύτερο άγχος από ότι θα έπρεπε. Θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά γιατί είναι παλικάρια, όπως και τον κόσμο”, τόνισε ο …ρούκι στον πάγκο Γιάννης Βισκαδουράκης που απέδωσε το πολύ νωθρό ξεκίνημα στο σοκ της αλλαγής προπονητή και αφιέρωσε τη νίκη όπως είπε “στον κόουτς Ράλλη, γιατί αυτό που αισθάνομαι για αυτόν, είναι αγάπη και φιλία».  To Παγκράτι έκανε πάρτι στα πρώτα 16 λεπτά (24-38) χάρη στην εξαιρετική του ευστοχία (16/28 εντός παιδιάς) που οφειλόταν στην παθητικότητα των γηπεδούχων. Ήταν πολύ σημαντικό όμως που οι γηπεδούχοι έκλεισαν την ψαλίδα στο ημίχρονο (39-43) κι έβαλαν το νερό για τα καλά στʼ αυλάκι στην τρίτη περίοδο (65-57) με πρωταγωνιστή τον Κουπίδη (το καλύτερό του φετινό ματς) και συμπαραστάτες τους Λόλα, Πετράκη και Λιανό. Αν και το Παγκράτι το πάλεψε (71-71 στο 36ʼ), με σερί 13-1 το «Ηράκλειο» απέφυγε ακόμα ένα κάζο...

Τα 10λεπτα 19-22, 39-43, 65-57,84-72.