Συνέχεια της προηγούμενης ήττας του έδωσε χθες ο Εργοτέλης με... ήττα! Στο Κοντόπευκο έχασε από την Αγ. Παρασκευή (πρώτη νίκη της) με 84-82 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 8 πόντους στην τελευταία περίοδο, γύρισαν το ματς και θα μπορούσαν να το κερδίσουν όταν με το σκορ 80-79 οι διαιτητές αρνήθηκαν καθαρό φάουλ πάνω στον Χουχούμη.

Αυτή η λεπτομέρεια καθώς και κάποιες άλλες, όπως λάθος επιλογές και έλλειψη συγκέντρωσης στα δύσκολα έφεραν την ήττα σ’ ένα ήσυχο γήπεδο αφού μόνο η ανακοίνωση της γηπεδουχου κατά του Εργοτέλη πριν τον αγώνα (αιτία ήταν οι δηλώσεις του κ. Μαρκάκη μετά τον Πρωτέα που τα έβαλε με την ΕΟΚ που δεν προσέχει στους ορισμούς της τις επαρχιακές ομάδες)... φώναζε!

Ο Ροδοστόγλου ήταν αυτός που οδήγησε αρχικά την ομάδα του Φώτη Καρακώστα, για να αναλάβει δράση ο Γαπκιάδης, ενώ σημαντική συνεισφορά είχαν οι Σκάνδαλος (είναι προϊόν της ακαδημίας του Εργοτέλη, Καραμπάς, αλλά και ο Κόκκας με ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ, και καλάθι για το 80-77 στα 43’’ πριν το τέλος.

Για το συγκρότημα του Γιώργου Μακράκη, ο Καραλής ήταν ηγετικός, με τους Καρακωνσταντάκη, Χουχούμη και Γεωργούτσο να κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Τα 10λεπτα: 19-16, 34-80, 57-52, 84-82.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Γεωργούτσος 20, Καρακωνσταντάκης 17 (4), Βερτούδος 11, Χουχουμής 10 (2), Χασάπης 2, Σταράκης, Σκανδαλάκης, Δόσπρας 2, Σαρρής 2, Καραλής 18 (2).

• Ο Εργοτέλης με (2-2) είναι 7ος με 6β και η Αγ. Παρασκευή 16η με 4 β.

Οι διαιτητές

Οι διαιτητές που θα διευθύνουν τους αγώνες των κρητικών ομάδων στις εθνικές κατηγορίες το Σαββατοκύριακο είναι:

Ρέθυμνο-Λαύριο (Α1), Σχινάς, Μάνος, Αναστόπουλος (κομ. Μαχαιριανάκης).

Εθνικός-Ηράκλειο (Α2), Μπούσιας, Δημόπουλος, Ζαχαρής.

Κρόνος Αγ. Δημ.-Εργοτέλης (Β), Κωνσταντινίδου-Σταθόπουλος.

ΟΦΗ-Κάδμος (Γ’, 5 μ.μ.) Καρακωντραντόπουλος-Σιδέρης (κομ. Ι. Ναλετάκης).

Αρκάδι-Μελίσσια (Α2 γυν., 29/10), Γεράνιος-Λαμπίρης (κομ. Πετράκης).

Οι κρήτες διαιτητές θα διευθύνουν τα εξής παιχνίδια:

Κατραχούρας, Προμηθέας-Άρης (Α1)

Χαλαμπαλάκης, Ψυχικό-Καβάλα (Α2)

Μπανασάκης-Κώτσου, Πορφύρας-Κόρινθος (Γ’)

Χριστινάκης-Καρανικόλα, Ίκαρος Κ.-Γλαύκος (Γ’).

Μακρής-Χατζημάρκος, ΠΑΟ-Άρης (Α1 γυν.).

• Μέχρι σήμερα θα γίνονται δεκτές οι δηλώσεις συμμετοχής για το 6ο τουρνουά μίνι μπάσκετ του ΔΟΠΑΦΜΑΗ. Ένα τουρνουά που θα γίνει Νοέμβριο-Δεκέμβριο.