Φουριόζος ξεκίνησε ο Εργοτέλης τις υποχρεώσεις του στη Β’ Εθνική, καταβάλλοντας την αντίσταση του Πανερυθραϊκού στο Λίντο με 63-56. Οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν για πολλούς την έκπληξη της 2ης αγωνιστικής αλλά όσοι είδαν το παιχνίδι, δεν αμφέβαλλαν για το ποιος ήταν ο κυρίαρχος.

Απέναντι σε μια ομάδα που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό, οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη έδειξαν από το πρώτο λεπτό τις διαθέσεις τους. Έχτισαν από νωρίς μια διαφορά (18-7 στο 10’ και 26-13 στο 15΄) λειτουργώντας με σχέδιο στην επίθεση και μασώντας σίδερα στην άμυνα. Το πιο σημαντικό για τους γηπεδούχους ήταν ότι δεν πανικοβλήθηκαν όσες φορές ο αντίπαλός τους πλησίαζε στο σκορ, κάτι που έγινε κυρίως στην 3η περίοδο (39-38 στο 25’).

Με τον νεοφερμένο Χουχούμη να εντυπωσιάζει στα επιθετικά του καθήκοντα, την σταθερή αξία του Καραλή και τον ενθουσιώδη Γεωργούτσο, ο Εργοτέλης βρέθηκε στο +9 (57-48) στο 35’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας στο τρίποντο (59-56) ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη αλλά από κει και μετά δεν έβαλαν πόντο και με τις βολές των Χουχούμη, Καραλή το ροζ φύλλο κατέληξε δίκαια στους γηπεδούχους.

“Αργότερα θα καταλάβουμε τι νίκη κάναμε. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τον κόσμο. Όσοι είμαστε θα παλέψουμε για το καλύτερο δυνατό”, ήταν τα λόγια του Γιώργου Μακράκη.

Καλή η διαιτησία των Κυριακόπουλου -Νάστου.
Τα 10λεπτα:18-10, 35-28, 46-43, 63-56
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Γεωργούτσος 11 (1), Καρακωνσταντάκης 10, Σταράκης, Βερτούδος 3, Χουχούμης 18 (2), Σταμάτης 4 (1), Δόσπρας 2, Σαρρής 2, Καραλής 13 (2).
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχούλης): Δέλλιος 4, Καλλιανιώτης 9 (1), Πρίτσος, Γιαούρτογλου 23 (6), Τοπάλι 12 (2), Αντωνίου, Τσικόπουλος, Γιανναλέτσος 8.