Με τον Νίκο Κατσικοκέρη να ανοίγει από νωρίς λογαριασμό με δυο γκολ και τον νεαρό Μανουσάκη να πετυχαίνει άλλα δυο ο Εργοτέλης έκανε ποδαρικό με νίκη στα φιλικά συντρίβοντας στα Γιαννιτσά την τοπική Αναγέννηση με σκορ 6-0.

Ήταν το πρώτο τεστ για τους κιτρινόμαυρους μετά από δυο εβδομάδες προετοιμασίας με τον Γιάννη Χατζηνικολάου να χρησιμοποιεί σχεδόν όλους τους παίκτες και να βγάζει τα πρώτα συμπεράσματα για την αγωνιστική κατάσταση τους μένοντας ικανοποιημένος.

Ο Εργοτέλης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, την κατοχή της μπάλας και γενικά τον πλήρη έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, καθώς η μεγάλη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν εμφανής.

Ο Κατσικοκέρης στο 15’ άνοιξε το σκορ και στο 16’ πέτυχε το 2-0 πετυχαίνοντας και τα πρώτα γκολ του Εργοτέλη για τη νεα περίοδο, ενώ το 3-0 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 30’ από αυτογκόλ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, αν και ο Γιάννης Χατζηνικολάου άλλαξε σχεδόν ολόκληρη την αρχική 11άδα, ο Εργοτέλης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, πετυχαίνοντας ακόμη τρία γκολ. Σε αυτό το διάστημα ο νεαρός Μανουσάκης ντύθηκε…Κατσικοκέρης και πέτυχε τα δύο επόμενα γκολ των κιτρινόμαυρων στο 61’ και στο 65’, ενώ το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Καραλής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Σαβουϊδάκης, Ζουμπουλάκης, Σηφάκης, Τζανής, Πολυχρονάκης, Μισέλ, Βογιατζής (30’ Στρατάκης), Μπερουασβίλι, Κοιλιάρας, Λεάλ, Κατσικοκέρης (30’ Καϊμακαμούδης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Βασιλειάδης (υπό δοκιμή), Γενιτσαρίδης, Σηφάκης, Δημήτρης, Τσουμάγκας, Στρατάκης (60’ Τσακάνι), Ρουσάκης, Καραλής, Κοιλιάρας, Χρηστάκης, Καϊμακαμούδης (60’ Μανουσάκης).

•Πριν το φιλικό του Σαββάτου, έγινε πρωινή προπόνηση η οποία αφιερώθηκε σε ασκήσεις ειδικής αντοχής και στημένες φάσεις.

•Χθες το πρόγραμμα περιελάμβανε μόνο πρωινή προπόνηση και το απόγευμα ρεπό.

•Το ματς με την Αναγέννηση έγινε παρουσία του προέδρου Γιώργου Βρέντζου και του Γραμματέα, Νίκου Γεωργιλαδάκη.

•Το επόμενο φιλικό έχει προγραμματιστεί για την Τετάρτη 10/8 με τον Εορδαικό στην Πτολεμαίδα.

Ικανοποίηση

Την ικανοποίηση του για την εμφάνιση της ομάδας του εξέφρασε ο Γιάννης Χατζηνικολάου μετά το τέλος του αγώνα.

“Για πρώτο φιλικό είχαμε διάθεση, όμως χρειαζόμαστε πολλή δουλειά ακόμη για να φτάσουμε στο επίπεδο που θέλουμε .Υπάρχουν πολλα περιθώρια βελτίωσης ακόμη” τόνισε για να προσθέσει “Είναι φυσιολογικό να υπάρχουν ατέλειες αφού βρισκόμαστε σε περίοδο προετοιμασίας. Δεν γίνεται να πετυχαίνεις το απόλυτο ειδικό στο τακτικό κομμάτι. Συνεχίζουμε”.