Το πρώτο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στο Ρίο είναι ήδη γεγονός.

Η Άννα Κορακάκη έγραψε ιστορία, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του αεροβόλου πιστολιού 10 μέτρων, στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η 20χρονη Κορακάκη που έχει γεννηθεί στη Δράμα και ανήκει στον Ωρίωνα Θεσσαλονίκης, έφερε το πρώτο μετάλλιο για την χώρα μας στη σκοποβολή μετά από σχεδόν έναν αιώνα (!) και συγκεκριμένα από το 1920, όταν η oλυμπιακή ομάδα, κατέκτησε το αργυρό στο αυτόματο πιστόλι από 30 μέτρα.

«Νιώθω φανταστικά. Είναι η δικαίωση των κόπων μου» δήλωσε λίγο μετά την απονομή η 20χρονη πρωταθλήτρια και πρόσθεσε: «Αυτό το μετάλλιο ήρθε μετά από πολλές δυσκολίες που πέρασα τα τελευταία χρόνια. Είναι μια δικαίωση και για εμένα και για τον πατέρα μου, επειδή έχουμε προσπαθήσει πολύ σκληρά για να φτάσουμε μέχρι εδώ. Ήταν πολύ δύσκολο. Ο πατέρας μου είναι και προπονητής μου και ήταν πολύ σημαντικό που σε αυτό τον αγώνα τον είχα μαζί μου. Σε τέτοιο επίπεδο είναι σημαντικό το ότι είσαι στο βάθρο».

Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα κατέκτησε η Κινέζα Ζανγκ και το ασημένιο πήρε η Ρωσίδα Μπατσαράσκινα.

Κατά τα άλλα η άνετη πρόκριση του Λευτέρη Πετρούνια στον τελικό των κρίκων και η πρώτη νίκη της Εθνικής ομάδας πόλο, ξεχώρισαν από τις ελληνικές παρουσίες του πρώτου διημέρου στο Ρίο.

Ο Πετρούνιας ήταν εξαιρετικός στα προκριματικά και πέρασε ως δεύτερος στον τελικό του αγωνίσματος που θα διεξαχθεί την Δευτέρα 15/8. Αντίθετα ο Βλάσσης Μάρας απογοήτευσε γι’ ακόμα μια φορά σε Ολυμπιακούς, μένοντας εκτός τελικού στο μονόζυγο. Στο πόλο η Εθνική ομάδα ίδρωσε για να κερδίσει την Ιαπωνία με 8-7 στο πρώτο της παιχνίδι και σήμερα αντιμετωπίζει την Σερβία. Στην κολύμβηση κανένας Έλληνας αθλητής δεν πέρασε στα ημιτελικά. Ούτε καν η Ντουντουνάκη παρά το πανελλήνιο ρεκόρ που πέτυχε στα 100μ. πεταλούδα με 58.27 (έμεινε 18η). Τέλος στον τρίτο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά του πινγκ -πονγκ προκρίθηκε ο Παναγιώτης Γκιώνης. Ο Έλληνας αθλητής νίκησε με 11-7 τον Ταϊλανδό Τανβιριγιαβετσακούλ και τα ξημερώματα αντιμετώπισε τον Ιάπωνα Μιζουτάνι.