Σημαντική προσθήκη αποτελεί για τον Ηρόδοτο ο Τίμος Λουτριώτης, με τον 35χρονο τερματοφύλακα πρώην παίκτη του Ιάλυσου να δίνει τα χέρια με τους ανθρώπους της ομάδας.

Ο Ηρόδοτος πάει και για ένα ακόμα μπαμ με τον Μιχάλη Φραγκουλάκη, ενώ συμφώνησε σε όλα με τον Στέλιο Παρθενιάδη, ο οποίος υπέγραψε με τον Ηρόδοτο και εδώ και τέσσερις ημέρες προπονείται κανονικά με τη νέα του ομάδα.Από κει και πέρα με τους κυανόλευκους προπονείται ένας Βούλγαρος ποδοσφαιριστής (Μπόντι), ο οποίος αγωνίζεται ως μικρός και έχει αφήσει αρκετά καλές εντυπώσεις στις πρώτες του μέρες στη Νέα Αλικαρνασσό.

Αντίθετα, παρελθόν αποτελεί ο Πέτρος Χατζηβασίλης με τον ικανό αμυντικό να αναζητάει πλέον τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.

Παράλληλα ο Ηρόδοτος πέτυχε την πρώτη του νίκη στα φιλικά προετοιμασίας επί του Ελλάνιου Δαίδαλου με 6-0.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 2-0 υπερ των γηπεδούχων χάρις σε γκολ των Μπερδινάκη και Μήτρου, ενώ στο δεύτερο μέρος ο Μήτρου με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ο Νικολάου, ο Μπορμπουδάκης και ο Σπύρου διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Για σήμερα Δευτέρα στις 18:00 μετατέθηκε η πρώτη προπόνηση του ΠΑΟΚ για τη νέα αγωνιστική περίοδο στον Κρουσώνα η οποία είχε αρχικά είχε προγραμματιστεί από τους ανθρώπους της ομάδας να γίνει χθες.

Την ίδια στιγμή η διοίκηση του ΠΑΟΚ προσπαθεί για την ενίσχυση της ομάδας

ενώ παράλληλα, γνωστοποιήθηκε η συμφωνία με τον φροντιστή Γιώργο Καλομοίρη ο οποίος θα παραμείνει στην ομάδα του Κρουσώνα και τη νέα χρονιά.

Σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο στάδιο Δήμου Φαιστού στις Μοίρες το απόγευμα του Σαββάτου, ο Ζαρός επικράτησε με σκορ 2-1 της ΑΕ Μοιρών, στο πρώτο φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ξημεράκη, για να ισοφαρίσουν λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου.

Στην επανάληψη, ο Γιώργος Κλαπάκης με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Επόμενο φιλικό για την ΑΕ Μοιρών την Τετάρτη 10 Αυγούστου με Δόξα Γαλιάς εκτός έδρας και για τον Ζαρό την ίδια ημέρα με αντίπαλο την Φαιστό στην έδρα του.

Σε φιλικό ματς, ο Ρωμανός κέρδισε με 4-1 τις Ελπίδες.

Ο Ρωμανός σκόραρε πρώτος με τον Κακουλάκη, για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα ο Γιακουμάκης. Στα τελευταία λεπτά, ο Ρωμανός πέτυχε άλλα τρία τέρματα με τους Κάτελα, Γκέρσι και Χουρδάκη και έτσι το παιχνίδι έληξε με 4-1.