Σε μεγάλους μπελάδες έβαλε τον εαυτό του το «Ηράκλειο» με την εντός έδρας ήττα που γνώρισε από τον Ερμή Λ. με 69-63.
Σε ένα ματς από αυτά που χαρακτηρίζουν οι προπονητές must win, το τοπικό συγκρότημα παρουσιάστηκε υπερβολικά αγχωμένο και νευρικό, με αποτέλεσμα να «σπάσει» τα καλάθια τόσο από τη γραμμή του τριπόντου (2/18) όσο και από τις βολές (13/27). Με τέτοια ποσοστά ουσιαστικά έκανε δώρο τη νίκη –ανάσα στον Ερμή που δεν χρειάστηκε να παίξει μπάσκετ της προκοπής για να φύγει από το Λίντο με το ροζ φύλλο αγώνα.

«Είναι μια καταστροφική ήττα για μας. Δυστυχώς στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της σεζόν, δεν καταφέραμε να ανταποκριθούμε. Έπεσε η ψυχολογία μας όταν μας έπιασε ο αντίπαλος στο τέλος του ημιχρόνου και μετά μας κατέβαλε το άγχος», τόνισε ο Βασίλης Ράλλης, αναγνωρίζοντας την σημασία της ήττας για την ομάδα του που είχε σε σχετικά καλή μέρα μόνο τον Πέλκιτς.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ντιαλό να τελειώνει αρκετές φάσεις στην επίθεση. Στο 11ʼ το «Ηράκλειο» προηγήθηκε με 22-14 όμως σε εκείνο το σημείο το «έπιασε» η αρρώστια των χαμένων βολών.

Ο συνδυασμός της με την περιφερειακή αστοχία (ο Γκοντόπουλος είχε 0/8 τρίποντα) και τα επιπόλαια λάθη, επέτρεψε στην ομάδα του Λαγκαδά να κλείσει τη διαφορά και με σερί 8-0 να προηγηθεί για πρώτη φορά (32-33) στην εκπνοή του ημιχρόνου.
Μετά από δυο γρήγορα καλάθια στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου (36-33), το «Ηράκλειο» σίγησε στην επίθεση. Μέσα σε 8 λεπτά, πέτυχε μόλις ένα καλάθι και μοιραία ο Ερμής πήρε τα ηνία της αναμέτρησης (38-48 στο 29ʼ).

Τα 4 φάουλ των Ντιαλό, Αγαπιάδη έκαναν ακόμα πιο ..ζόρικα τα πράγματα για τους γηπεδούχους που πλησίασαν προσωρινά στο 31ʼ (46-50) αλλά δέχθηκαν συνεχόμενα καλάθια από τους Αναγνωστόπουλο και Παρίτση για το 50-60 στο 35ʼ. Με ενέργειες του Πέλκιτς, το «Ηράκλειο» προσπάθησε να μείνει στο ματς και το τρίποντο του Στεφανάκη ( 60-65, 1:05), αναπτέρωσε τις ελπίδες. Με τρεις ακόμα πόντους του Στεφανάκη έγινε το 63-66 στα 24ʼʼ.

Ακολούθησε μια βολή του Καϊκλή για το 63-67 για να τελειώσει ουσιαστικά το ματς από τις άστοχες βολές του Μ. Αρναουτάκη και το επίσης άστοχο τρίποντο του Στεφανάκη στα 16ʼʼ.

«Θεωρώ ότι το Ηράκλειο λύγισε μπροστά στο βάρος της σημασίας του αγώνα. Από την άμυνα καταφέραμε να ισορροπήσουμε το ματς και να πάρουμε τον έλεγχο. Κάναμε μια σημαντική νίκη όμως τίποτα δεν τελείωσε», σχολίασε ο τεχνικός του Ερμή κ. Ξουρίδας.

«Τώρα πρέπει να ψάξουμε και νίκες εκτός προγράμματος μακριά από την έδρα μας για να μην έχουμε πρόβλημα», πρόσθεσε ο κ. Ράλλης.