Με ήττα 81-62 στο Μετς από το Παγκράτι έκλεισε τη χρονιά το Ρέθυμνο.
Το Κρητικό συγκρότημα ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο ωστόσο με την πάροδο του χρόνου οι δυνάμεις το εγκατέλειψαν. Έτσι οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να αυξήσουν στο τέλος τη διαφορά διαμορφώνοντας το τελικό 81-62.
Διαιτήτευσαν οι Ταβουλαρέας - Παναγιώτου - Ξάνθος.
Τα δεκάλεπτα: 12-17, 36-30, 58-48, 81-62.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ : Κουκάς 11 (2), Μαντζιώρης 7, Καλανιώτης 2, Δεληχρήστος 5 (1), Βούλγαρης 7 (1), Τσιότρας, Τριανταφύλλου, Δαυρής 2, Μαχαίρας 11, Λάτοβιτς 15 (1), Βεσκούκης 21 (5), Κυρίτσης.
ΡΕΘΥΜΝΟ : Μπεχλιβάνης 8, Καράλης, Παπαθανασίου, Μπαλάφας 6, Τριχόπουλος 11, Στίκας 4 (1), Βαρδαβάς 7, Κακαρούδης 18 (1), Παναγιωτόπουλος 8 (2)
Από τη στιγμή που Περιστέρι και Ηλυσιακός είχαν εξασφαλίσει ήδη την άνοδό τους, το ενδιαφέρον στην 30η αγωνιστική της Α2 εστιάστηκε στη μάχη της παραμονής, με την Ολυμπιάδα Πατρών και τον Ερμή Λαγκαδά να «χαμογελούν», ενώ αντίθετα ο Κεραυνός Αιγίου αποχαιρέτησε την κατηγορία και υποβιβάστηκε στη Β’ Εθνική.
Η Ολυμπιάδα νίκησε το αδιάφορο Περιστέρι με 79-71, ενώ ο Ερμής Λαγκαδά πήρε τη νίκη κόντρα στην Ξάνθη με 90-80 και έστειλε την ομάδα του Αιγίου στο “καναβάτσο”, παρά τη νίκη της επί του Ηρακλή με 72-67.
Στο μεταξύ, εύκολες νίκες πήραν Ηλυσιακός και Πανερυθραϊκός σε παιχνίδια χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον κόντρα σε ΜΕΝΤ και Απόλλων Πατρών αντίστοιχα. Ο ΚΑΟΔ νίκησε εντός έδρας το ICBS με 77-73, ενώ η Νήαρ Ηστ επικράτησε στην παράταση της Δάφνης με 104-103.