Εντυπωσιακή αρχή για τον Καπελλάκη

ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΤΟΥ ΠΕΚΙΝΟΥ ΜΕ ΤΟ ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΙΣΜΑ

Με το “καλημέρα” των 13ων Παραολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου φάνηκαν τα πρώτα χαμόγελα για την ελληνική αποστολή.

Οι δύο κολυμβητές της “Μεγαλονήσου”, ο Ηρακλειώτης Γιώργος Καπελλάκης και ο Θεσσαλονικιός Χαράλαμπος Ταϊγανίδης κατέκτησαν τα πρώτα μετάλλια που πιθανότατα δεν θα είναι τα τελευταία για τους ίδιους στην μεγάλη αυτή διοργάνωση. Ο Καπελλάκης επανέλαβε την επιτυχία της Αθήνας πριν από 4 χρόνια, (χάλκινο τότε στα 50 μ. ύπτιο) ξεκινώντας την προσπάθειά του από τα 200 μ. ελεύθερο της κατηγορίας S2. Κατέλαβε την τρίτη θέση με χρόνο 5.05.91, δίνοντας σκληρή “μάχη” για το αργυρό μετάλλιο με τον Βρετανό Άντερσον. Ο Ρώσος Κοκάρεφ ξέφυγε από την αρχή της κούρσας και πήρε το χρυσό με παγκόσμιο ρεκόρ 4.45.43.

"Δεν περίμενα το μετάλλιο. Φάνηκε στα προκριματικά ότι είμαι σε καλή κατάσταση και είμαι χαρούμενος για αυτό. Ελπίζω στα υπόλοιπα αγωνίσματα να πάω καλύτερα. Ευχαριστώ τους προπονητές μου και όσους με βοήθησαν" δήλωσε ο Γιώργος Καπελλάκης που ήταν δεύτερος στην προκριματική σειρά με 5.12.99.

Το επόμενο αγώνισμα που θα “πέσει” είναι τα 100 ελεύθερο (αύριο). Θα ακολουθήσουν τα 50 ελεύθερο (13/9) και τα 50 ύπτιο (15/9).

Ο γ. γραμματέας της Περιφέρειας Κρήτης απέστειλε στον παραολυμπιονίκη το εξής τηλεγράφημα:

“Η κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου, αλλά κυρίως του αγώνα σου, μας γέμισε όλους υπερηφάνεια και θαυμασμό. Η επιτυχία σου για ακόμη μια φορά τιμά ολόκληρη την Ελλάδα και γεμίζει υπερηφάνεια ιδιαίτερα την Κρήτη και τη γενέτειρά σου. Απέδειξες εσύ και οι συναθλητές σου για μια ακόμη φορά ότι η αποφασιστικότητα και η συνεχής προσπάθεια μπορούν να υπερπηδήσουν όλα τα εμπόδια. Θερμά συγχαρητήρια και πάντα διακρίσεις”.

Ο Ταϊγανίδης κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 100μ πεταλούδα (s13) καλύπτοντας την απόσταση σε 59.24. Ταχύτερος από τον Ελληνα κολυμβητή ήταν μόνο ο Λευκορώσος Τζμίτρι Σάλεϊ ο οποίος έκανε παγκόσμιο ρεκόρ (58.89). Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Αντρέι Στρόκιν με 1:00.83.

"Θα ήθελα το χρυσό. Προσπαθώ για το καλύτερο και ευχαριστώ όσους πίστεψαν σε εμένα. Πιστεύω ότι θα πάω καλύτερα στα υπόλοιπα αγωνίσματα και κυρίως στα 100μ ύπτιο που είναι το αγώνισμα μου" ήταν το σχόλιο του Ταϊγανίδη.

Ο Γιάννης Κωστάκης κατέκτησε την τέταρτη θέση στον τελικό των 100μ. ελεύθερο της κατηγορίας S3. Ο Έλληνας αθλητής σημείωσε επίδοση 1:45.72 και έμεινε 1.5 δευτερόλεπτο πίσω από τον Κινέζο Σάνχουα Λι, ο οποίος πήρε την τρίτη θέση (1:44.22).

Μπότσια

Επικεφαλής του γκρουπ στο οποίο αγωνίζεται στο τουρνουά μπότσια των Παραολυμπιακών Αγώνων τέθηκε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Ο Ελληνας αθλητής νίκησε και στο δεύτερο αγώνα του τον Νεοζηλανδό Χενκ Ντίκστρα με 19-0 για την κατηγορία BC3 του μεικτού ατομικού) και έδειξε ότι διαθέτει τις δυνατότητες για κάτι καλό. Αντίθετα, η Μαρία Σταυροπούλου γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική ήττα της, αυτή το φορά από την Ισπανίδα Γιολάντα Μαρτίν με 12-0.