Πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 3-1 ο ΟΦΗ νίκησε τον ΟΠΕΡ στην πρεμιέρα της Β’ Εθνικής βόλεϊ, αξιοποιώντας την έδρα του. Η διαφορά δυναμικότητας που υπάρχει ανάμεσα στις δυο ομάδες δεν αποτυπώνεται στο σκορ, όμως έγινε αντιληπτή σε όσους βρέθηκαν στο γήπεδο.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε αρκετά καλά παίρνοντας με 25-19 το πρώτο σετ, όμως στο δεύτερο χαλάρωσε κι έδωσε την ευκαιρία στους Ρεθυμνιώτες να ισοφαρίσουν. Η εξέλιξη αυτή κινητοποίησε τους γηπεδούχους που δεν ήθελαν με τίποτα να έχουν απώλειες στο πρώτο ματς της σεζόν.

΄Ετσι μπήκαν με ορμή στο τρίτο σετ και το κατέκτησαν με συνοπτικές διαδικασίες (25-11). Ίδια ακριβώς εικόνα και στο τέταρτο σετ αφού ο ΟΦΗ υπερίσχυσε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.
Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 100 φίλαθλοι που σίγουρα θα πρέπει να αυξηθούν στη συνέχεια για να κάνει ο ΟΦΗ το ΒΑΚ απόρθητο φρούριο.
Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-11, 25-11.

Ο ΟΦΗ αγωνίστηκε με τους Ραβίκαλη, Θεοδωρίδη, Μαγριπλή, Παπαδάκη, Παπαχρήστο, Ποτολίδη, Λαγκουβάρδο (λίμπερο) Κυπριτίδη, Τεφτσή, Βενιανάκη.
Στα υπόλοιπα ματς της πρεμιέρας - όπου η ΑΘΛΕΣΗ είχε ρεπό - σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Παμβοχαϊκός - Κερατέα 3-1, Παλλήνη - Κόροιβος 0-3, Παναχαϊκή - Έσπερος 3-1, Εθνικός - Ναυπηγεία 3-2.

- -
Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής η ΑΘΛΕΣΗ θα υποδεχθεί τον ΟΦΗ το ερχόμενο Σάββατο στο μεγάλο Ηρακλειώτικο ντέρμπι.

Α1 Ανδρών
Στην 9η και τελευταία αγωνιστική πριν την διακοπή της Α1 ανδρών, ο ΠΑΟΚ χρίστηκε πρωταγωνιστής καθώς κατάφερε επιτέλους να “σπάσει” το ρόδι, επικρατώντας του Μίλωνα με 3-0. Από εκεί και πέρα, ο Παναθηναϊκός έφερε εις πέρας με επιτυχία και την αποστολή στο Χαλκιοπούλειο με 3-1 επί της Λαμίας, διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας από τον Ηρακλή ο οποίος με τη σειρά του επιβλήθηκε στο κλειστό της Μίκρας της Ε.Α. Πατρών με 3-0.

Κοντά στον γηραιό παρέμεινε ο Ολυμπιακός μετά το 3-0 επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο Ρέντη. Στη λίστα των θυμάτων της Κηφισιάς μπήκε και ο Άρης, ο οποίος νίκησε μεν στο Ζηρίνειο αλλά με 3-2 ενώ ο Πανελλήνιος πέτυχε το πρώτο του θετικό αποτέλεσμα στην Κυψέλη, υποτάσσοντας με 3-2 την ΑΕΚ.