Τη νίκη που ίσως κάνει στο τέλος την ουσιαστική διαφορά για τη σωτηρία του στην Α2 γυναικών πέτυχε ο Ηρόδοτος χθες στο Κλειστό του Κοντόπευκου επί της Αγ. Παρασκευής με 61-55 στην παράταση.

Παρʼ ότι οι συνθήκες ήταν αντίξοες για το Ηρακλειώτικο συγκρότημα, το αποτέλεσμα είναι ιδανικό και παράλληλα αποτελεί και ρεβάνς για την εντός έδρας ήττα του Σεπτεμβρίου στο Κύπελλο (με 17 π., διαφορά μάλιστα).

Οι φιλοξενούμενες έχασαν από το τρίτο κιόλας λεπτό τη Λαουμτζή που υπέστη διάστρεμμα Βʼ βαθμού μετά από ένα εύστοχο τρίποντο αλλά το κενό της αναπλήρωσε και με το παραπάνω η Μπαρμπούτη. Ερχόμενη από τον πάγκο συνέβαλε τα μέγιστα στην οργάνωση και το σκοράρισμα, αλλάζοντας ρόλους με τις Γιαλιτάκη, Μαθιουδάκη.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντος ως το φινάλε, αλλά η ζώνη που έπαιξε στο τελευταίο δίλεπτο και στην παράταση ο Ηρόδοτος, του έδωσε υπεροχή. Η Δελητζά με μια βολή ισοφάρισε σε 49-49 οκτώ δεύτερα πριν το τέλος κι αφού η Μπαρμπούτη απέτυχε να δώσει τη νίκη στον Ηρόδοτο στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, το έκανε η Βλαχάκη στην παράταση. Παρά την αποβολή με φάουλ της Γιαλιτάκη, οι παίκτριες του Γιάννη Κόκκινου έπαιξαν με σθένος και κατέκτησαν την πολύτιμη νίκη.

“Αυτό το διπλό είναι πολύ σπουδαίο για μας. Τα κορίτσια έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και αν συνεχίσουμε έτσι θα έχουμε μια ωραία χρονιά” τόνισε ο τεχνικός του Ηροδότου.

Τα 10λεπτα: 16-15, 27-26, 39-39, 49-49 (κ.α.), 55-61 (παρ.).

Διαιτητές: Κουτσοδήμος - Λιότσος.

Αγ. Παρασκευή: Λημνιάτη, Κοκκαλά 2, Τροϊζη 12 (1), Μπότσαρη 11 (1), Γιουκάκη 16 (1), Δελητζά 9, Λοσταράκου, Σολωμού, Δραγωνέα 2, Αθανασίου 3.

Ηρόδοτος: Γιαλιτάκη 13 (1), Ψαράκη 5, Χαραλαμπάκη 8, Λαουμτζή 3 (1), Βλαχάκη 7, Μαθιουδάκη 14 (3), Μπαρμπούτη 9 (1), Ψυλλάκη 2.

Ήττα του ΟΑΧ

Δεν τα κατάφερε ο ΟΑΧ στο χθεσινό εντός έδρας παιχνίδι με το Π. Φάληρο όπου γνώρισε την ήττα με 66-57. Οι γηπεδούχες “φορτώθηκαν” από πολύ νωρίς με φάουλ κι έχασαν από τη δεύτερη περίοδο την επαφή με το σκορ.

Τα 10λεπτα: 12-12, 24-35, 39-50, 57-66.

Διαιτητές: Τσάλλας - Τρίγκα.

ΟΑΧ: Κώτσου 14, Σταχτιάρη 19, Δεδελετάκη 13, Πολέντα 6, Λαμπιθιανάκη 2, Στρατουδάκη, Βαρυπατάκη 1, Καραμουσαδάκη, Πολάκη 2, Πατεράκη.

Π. Φάληρο: Τσικούτα 10 (2), Χαρίτου, Βολωνάκη Φ. 18, Αξιοπούλου 13, Χαβαλέ 4, Κακλέα 4, Τσακαλιά 17 (3), Μαρτ.