Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση (ίσως την καλύτερη της σεζόν) και κινδυνεύοντας μόλις σε τρεις φάσεις κι αυτές στο φινάλε, ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από την Τσεχία, καθώς το γκολ του Σαλπιγγίδη στο 65΄ ήταν αρκετό για το τελικό 1-0 επί της Μλάντα Μπόλεσλαβ.

Οι «πράσινοι» νίκησαν το κρύο και το μπλακ άουτ στο ημίχρονο και πάνε φουλ για τους «32» του Κυπέλλου UEFA, έχοντας δύο νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές στον 7ο όμιλο.

Με αρκετές αλλαγές (άλλες λόγω τραυματισμού και άλλες λόγω ξεκούρασης εν όψει του ντέρμπι), ο Παναθηναϊκός ήταν σε καλή βραδιά στο πρώτο ημίχρονο, είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα και έχασε μια κλασική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ήταν στο 31ο λεπτό όταν η μπαλιά του Μάντζιου κόπηκε, αλλά η μπάλα έφτασε στον ίδιο που σούταρε με το δεξί στο ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Μίλερ να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Με αρκετή καθυστέρηση άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς τα φώτα έσβησαν στην ανάπαυλα και δεν άναψαν ξανά. Τελικά, μετά από 15 λεπτά ...παγωμάρας οι δύο ομάδες έκαναν σέντρα, με τους γηπεδούχους να είναι ιδιαίτερα ορεξάτοι, όχι όμως και αποτελεσματικοί. Ο Μουνιόθ άλλαξε τα πλάνα του με τον Βίκτορ να παίρνει τη θέση του Μάντζιου και ο Ισπανός, με την είσοδό του, δημιούργησε το γκολ. Η κάθετη μπαλιά βρήκε μόνο τον Σαλπιγγίδη που απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή και με δεξί πλασέ νίκησε τον Μίλερ για το 1-0 (65'). Το «πράσινο» γκολ ξύπνησε τους Τσέχους που στο τελευταίο 10λεπτο βγήκαν στην επίθεση και άγγιξαν την ισοφάριση, όμως στο 90' το δοκάρι σταμάτησε το νέο σουτ του Κούλιτς.

Μλάντα: Μίλερ, Σεβίνσκι, Μπρεζίνσκι (75' Ράινοτς), Ρόλκο, Πάλατ, Ματεγιόφσκι, Νγκασάνια, Σέντλατσεκ (56' Κισέλα), Πόλατσεκ (69' Χόλουμπ), Κούλιτς, Πέτσκα

Παναθηναϊκός: Εμπέντε, Βύντρα, Μόρις, Μπίσκαν, Δάρλας, Λεοντίου, Τζιόλης, Νίλσον, Ίβανσιτς (19' Ρομέρο), Μάντζιος (58' Βίκτορ), Σαλπιγγίδης (82' Θεοδωρίδης)

Ισοπαλία

Αν και προηγήθηκε δύο φορές η Χάποελ Τελ Αβίβ δεν κατάφερε να πάρει το "τρίποντο" απέναντι στη Ραπίντ Βουκουρεστίου που βρήκε τις «απαντήσεις» και έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από το Ισραήλ. Ενα αποτέλεσμα που σίγουρα βολεύει και τον Παναθηναϊκό...

Οι γηπεδούχοι του Γιτζάκ Σουμ πήραν το προβάδισμα με κεφαλιά του Ελιαβίν Μπάρντα μετά από σέντρα του Τοέμα στο 10΄, όμως πολύ γρήγορα -στο 14΄- ο Ζίκου βγήκε στην «πλάτη» της άμυνας της Χάποελ και ισοφάρισε. Στο 33΄ ο Βαλίντ Μπαντίρ, πάλι με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Ντέγκο έφερε τους Ισραηλινούς μπροστά στο σκορ, αλλά στο 53' ο Μουγκουρέλ Μπούγκα με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό η Χάποελ παίρνει τον πρώτο της βαθμό αλλά βγαίνει -ουσιαστικά- εκτός πρόκρισης, ελπίζοντας πλέον σε ένα θαύμα, που ισοδυναμεί με νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν στο «Παρκ ντε Πρενς». Η Ραπίντ έφτασε τους δύο βαθμούς και καθοριστικής σημασίας είναι ο αγώνας της με τον Παναθηναϊκό (30 Νοεμβρίου) στο "Σπύρος Λούης"