Ακάθεκτος συνεχίζει ο ΑΓΟΡ την πορεία του στο Κύπελλο καθώς επικράτησε χθες και του Π. Φαλήρου στη Ν. Σμύρνη με 78-74. Η ομάδα του Ρεθύμνου θα αντιμετωπίσει την προσεχή Κυριακή το ΙCBS (κέρδισε τον Δούκα) στη Θεσσαλονίκη και αν περάσει θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό (9/10) στη Β’ φάση.

Η χθεσινή νίκη ήταν και η πιο δύσκολη ως τώρα για τον ΑΓΟΡ (δεν έπαιξαν οι Κουκλάκης, Ιμπέζα) στον θεσμό του Κυπέλλου. Αν και προηγήθηκε με 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο, το κακό τρίτο δεκάλεπτο επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν προβάδισμα 14 πόντων. Τελικά με καλή άμυνα στο τέλος και πρωταγωνιστές τους Συριστατίδη, Μελά ο ΑΓΟΡ “γύρισε” το ματς κι έμεινε αήττητος.

10λεπτα: 16-13, 31-35, 57-48, 74-78.

Διαιτητές: Διαμάντης-Πίγκας.

Π. ΦΑΛΗΡΟ: Συμεόπουλος 7 (1), Δέλας 6 (1), ΒΙδάλης 6, Φουτσίνης 8 (2), Μακρυδήμας 7, Πριμέας 2, Σιούτης 15 (1), Αγγελόπουλος 1, Βλαχόπουλος 7, Τόλιας 15 (3).

ΑΓΟΡ: Χουλιάρας 7, Τσακιρίδης 2, Μελάς 16 (1), Συριστατίδης 21, Οικονομάκης 3, Σολομωνίδης 4 (1), Λάτοβιτς 11 (1), Σκούταρης 3 (1), Τσιρογιάννης 11.