Στις 14-15 Οκτωβρίου αρχίζουν τα εθνικά πρωταθλήματα βόλεϊ pre league γυναικών (πρώτη φορά δημιουργείται) και Α2 γυναικών με συμμετοχή της Μεσαράς (pre league) και Κύδων ΟΠΕΡεθύμνου ενώ η Α2 ανδρών με συμμετοχή του ΟΦΗ και του ΣΦΠΧ στον 1ο υποόμιλο ξεκινά 4-5 Νοεμβρίου.
Η Μεσαρά, σύμφωνα με τη χθεσινή κλήρωση αρχίζει εκτός έδρας το νέο πρωτάθλημα (με Απόλλωνα), η Α2 γυναικών ξεκινά με κρητικό ντέρμπι, Κύδων - ΟΠΕΡ, και ο ΟΦΗ στην Α2 ανδρών αρχίζει εκτός (Παλλήνη) έδρας όπως και ο ΣΦΠΧ με Απόλλωνα.
Αναλυτικά οι κληρώσεις:

Pre League Γυναικών
14-15/10/17 1η αγων. 12η 13-14/1/18
Ζηρίνειος-ΦΟ Βριλησσίων Απόλλων - Μεσσαρά
ΑΕΚ Αθηνών - Αιγάλεω
Ηλυσιακός - ΧΑΝΘ
Πανιώνιος - Πετρούπολη
Λαμία 2013 - Θέτις
21-22/10/17 2η αγων. 13η 20-21/1/18
Λαμία 2013 - Ζηρίνειος
ΦΟ Βριλησσίων - Απόλλων Μεσσαρά- ΑΕΚ
Αιγάλεω - Ηλυσιακός
ΧΑΝΘ - Πανιώνιος
Θέτις - Πετρούπολη
28-29/10/17 3η αγων. 14η 27-28/1/18
Απόλλων - Λαμία 2013
ΑΕΚ Αθηνών - ΦΟ Βριλησσίων
Ηλυσιακός - Μεσσαρά
Πανιώνιος - Αιγάλεω
Πετρούπολη - ΧΑΝΘ
Ζηρίνειος - Θέτις
4-5/11/17 4η αγων. 15η 3-4/2/18
Λαμία 2013 - ΑΕΚ Αθηνών
Ζηρίνειος - Απόλλων
ΦΟ Βριλησσίων - Ηλυσιακός Μεσσαρά- Πανιώνιος
Αιγάλεω - Πετρούπολη
Θέτις - ΧΑΝΘ
11-12/11/17 5η αγων. 16η 10-11/2/18
Ηλυσιακός - Λαμία 2013
ΑΕΚ Αθηνών - Ζηρίνειος
Πανιώνιος - ΦΟ Βριλησσίων Πετρούπολη - Μεσσαρά
ΧΑΝΘ - Αιγάλεω
Απόλλων - Θέτις
18-19/11/17 6η αγων. 17η 17-18/2/18
Λαμία 2013 - Πανιώνιος
Ζηρίνειος - Ηλυσιακός
Απόλλων - ΑΕΚ Αθηνών
ΦΟ Βριλησσίων - Πετρούπολη Μεσσαρά- ΧΑΝΘ
Θέτις - Αιγάλεω
25-26/11/17 7η αγων. 18η 24-25/2/18
Πετρούπολη - Λαμία 2013
Πανιώνιος - Ζηρίνειος
Ηλυσιακός - Απόλλων
ΧΑΝΘ - ΦΟ Βριλησσίων
Αιγάλεω - Μεσσαρά
ΑΕΚ Αθηνών - Θέτις
2-3/12/17 8η αγων. 19η 10-11/3/18
Λαμία 2013 - ΧΑΝΘ
Ζηρίνειος - Πετρούπολη
Απόλλων - Πανιώνιος
ΑΕΚ Αθηνών - Ηλυσιακός
ΦΟ Βριλησσίων - Αιγάλεω Θέτις - Μεσσαρά
9-10/12/17 9η αγων. 20η 17-18/3/18
Αιγάλεω - Λαμία 2013
ΧΑΝΘ - Ζηρίνειος
Πετρούπολη - Απόλλων
Πανιώνιος - ΑΕΚ Αθηνών
Μεσσαρά- ΦΟ Βριλησσίων Ηλυσιακός - Θέτις
16-17/12/17 10η αγων. 21η 24-25/3/18
Λαμία 2013 - Μεσσαρά
Ζηρίνειος - Αιγάλεω
Απόλλων - ΧΑΝΘ
ΑΕΚ Αθηνών - Πετρούπολη Ηλυσιακός - Πανιώνιος
Θέτις - ΦΟ Βριλησσίων
20/12/17 11η αγων. 22η 31/3-1/4/18
ΦΟ Βριλησσίων - Λαμία 2013 Μεσσαρά- Ζηρίνειος
Αιγάλεω - Απόλλων
ΧΑΝΘ - ΑΕΚ Αθηνών
Πετρούπολη - Ηλυσιακός
Πανιώνιος - Θέτις

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Α’ Ομιλος
Οι αγώνες των κρητικών ομάδων είναι:
1η αγωνιστική 10η
Κύδων - ΟΠΕΡ
2η αγωνιστική 11η
Ηλιούπολη - Κύδων
Ρεπό ο ΟΠΕΡ.
3η αγωνιστική 12η
Κύδων - Αγ. Παρασκευή
Αρτεμις - ΟΠΕΡ
5η αγωνιστική 14η
Αμαζόνες - ΟΠΕΡ
Κύδων - Ποσειδώνας
6η αγωνιστική 15η
Ποσειδώνας - ΟΠΕΡ
Ρεπό ο Κύδων
7η αγωνιστική 16η
Αρτεμις - Κύδων
ΟΠΕΡ - Ηλιούπολη
8η αγωνιστική 17η
Κύδων - Μεσσηνιακός
Αγ. Παρασκευή - ΟΠΕΡ
9η αγωνιστική 18η
ΟΠΕΡ - Ενωση Βύρωνα
Αμαζόνες - Κύδων.

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
Α’ Ομιλος, 1ος Υπ.
4-5/11/17 1η αγων. 10η 20-21/1/18
Πανερυθραϊκός- Κέρκη
Ολυμπιάς-Απόλλων
Παλλήνη-ΟΦΗ
Γ.Σ. Απόλλων-ΣΦΠ Χανίων
Καλαμάτα 80- Πανιώνιος
11-12/11/17 2η αγων. 11η 27-28/1/18
Καλαμάτα 80-Πανερυθραϊκός
Κέρκη- Ολυμπιάς
ΑΣΠ Απόλλων- Παλλήνη
ΟΦΗ- Γ.Σ. Απόλλων
Πανιώνιος-ΣΦΠ Χανίων
18-19/11/17 3η αγων. 12η 3-4/2/18
Ολυμπιάς-Καλαμάτα 80
Παλλήνη- Κέρκη
Γ.Σ Απόλλων-ΑΣΠ Απόλλων
ΣΦΠ Χανίων-ΟΦΗ
Πανερυθραϊκός-Πανιώνιος
25-26/11/17 4η αγων. 13η 10-11/2/18
Καλαμάτα 80-Παλλήνη
Πανερυθραϊκός- Ολυμπιάς
Κέρκη-Γ.Σ. Απόλλων
ΑΣΠ Απόλλων-ΣΦΠ Χανίων
Πανιώνιος-ΟΦΗ
2-3/12/17 5η αγων. 14η 17-18/2/18
Γ.Σ. Απόλλων-Καλαμάτα 80
Παλλήνη- Πανερυθραϊκός
ΣΦΠ Χανίων-Κέρκη
ΟΦΗ-ΑΣΠ Απόλλων
Ολυμπιάς-Πανιώνιος
9-10/12/17 6η αγων. 15η 24-25/2/18
Καλαμάτα 80-ΣΦΠ Χανίων
Πανερυθραϊκός-Γ.Σ. Απόλλων
Ολυμπιάς-Παλλήνη
Κέρκη-ΟΦΗ
Πανιώνιος-ΑΣΠ Απόλλων
16-17/12/17 7η αγων. 16η 3-4/3/18
ΟΦΗ- Καλαμάτα 80
ΣΦΠ Χανίων-Πανερυθραϊκός
Γ.Σ. Απόλλων- Ολυμπιάς
ΑΣΠ Απόλλων-Κέρκη
Παλλήνη-Πανιώνιος
23/12/17 8η αγων. 17η 10-11/3/18
Καλαμάτα 80-ΑΣΠ Απόλλων
Πανερυθραϊκός-ΟΦΗ
Ολυμπιάς-ΣΦΠ Χανίων
Παλλήνη-Γ.Σ. Απόλλων
Πανιώνιος-Κέρκη
13-14/1/18 9η αγων. 18η 17-18/3/18
Κέρκη-Καλαμάτα 80
ΑΣΠ Απόλλων-Πανερυθραϊκός
ΟΦΗ-Ολυμπιάς
ΣΦΠ Χανίων-Παλλήνη
Γ.Σ. Απόλλων-Πανιώνιος