Ληστεία μετά… φόνου έγινε χθες στην Ριζούπολη. Ένας διαιτητής ονόματι Μακρυπόδης από την Πάτρα αποδείχθηκε… μακρυχέρης και έκλεψε καθαρά τη νίκη από τον ΟΦΗ στο ματς με τον Απόλλωνα με τους γηπεδούχους να παίρνουν το τρίποντο με σκορ 1-0.

Ο Μακρυπόδης δεν είδε τρία πέναλτι υπερ της κρητικής ομάδας, όλα πάνω στον Βουό στο 21΄ από τον Κύργια και στο 79΄ και 94 από τον Πάνο.

Όλα ήταν οφθαλμοφανή αλλά ειδικά το τρίτο που έγινε στην τελεταία φάση έβγαζε μάτια με τον Πατρινό ρέφερι να…καταπίνει την σφυρίχτρα του και να στερεί από τον ΟΦΗ την δυνατότητα τουλάχιστον της ισοπαλίας. Ο Μακρυπόδης όμως πέρα από τα πέναλτι ανέχθηκε το σκληρό παιχνίδι του Απόλλωνα και χαρίστηκε στον Ρομάνο ο οποίος στο 35΄ πάτησε εκτός φάσης τον Νάστο αλλά και τις καθυστερήσεις του κρατώντας στο τέλος μόλις τέσσερα λεπτά.

Ο ΟΦΗ για 70 λεπτά ήταν κυρίαρχος, αλλά το γκολ του Κάσου στο 69' στη μοναδική φάση που δημιούργησε η “ελαφρά ταξιαρχία” ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στον Απόλλωνα.

Η κρητική ομάδα ξεκίνησε με μια σπουδαία ευκαιρία στο 13ʼ όταν ο Ράντι έκανε την σέντρα, ο Χιώτης έδιωξε ασθενώς και ο Μπουρσέλης μόνος απο το σημείο του πέναλτι πλάσαρε με τον Χιώτη να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 21' έγινε το πρώτο πέναλτι σε σπρώξιμο του Κύργια στον Βουό μέσα στην περιοχή αλλά ο Μακρυπόδης, παρά τις διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Στο 32' ο Βουό έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Χιώτης μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 35ʼ ο Ρομάνο πάτησε τον Νάστο αλλά ο διαιτητής ενώ ήταν δίπλα στην φάση δεν έδειξε την κόκκινη στον παίκτη του Απόλλωνα.

Στο 50' μετά από κόρνερ του Χαντί, ο Αντουκόρ με κεφαλιά απο την μικρή περιοχή έστειλε τη μπαλα πάνω απο τα δοκάρια.

Στο 69' σε μια στιγμή αδράνειας της άμυνας του ΟΦΗ έγινε το 1-0 με γκολ του Κάσου που μόλις είχε μπει αλλαγή.

Στο 79ʼ και στο 94ʼ ο Πάνος κατέβασε τον Βουό μέσα στην περιοχή αλλά ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια.

Για τον Mακρυπόδη (Αχαΐας) τα είπαμε. Διαμόρφωσε το αποτέλεσμα με τις αποφάσεις του ενώ λάθος υποδείξεις είχαν και οι δυο βοηθοί του. Κίτρινες κάρτες έδειξε στους Μίκιτς, Κονέ, Νάστο, Βουό.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Χιώτης, Ντάσιος (78' Πάνος), Κύργιας, Δεληζήσης, Βαλλεριάνος, Κονέ, Ρομάνο, Πορτουλίδης, Περογαμβράκης (60' Κάσος), Διαμαντόπουλος, Σιατραβάνης (88' Τσιάρας).

ΟΦΗ: Δάφκος, Μίκιτς (73' Μιλοσάβλιεφ), Βαλλιάνος, Κώτσιος, Οσοιτς, Νάστος, Αντουκόρ (81' Μασάδο), Χαντί, Mπουρσέλης (73' Κομεσίδης), Βουό, Ράντι.

Νιοπλιας: “Είμαι ικανοποιημένος”

Ο Νίκος Νόπλιας δήλωσε ικανοποιημένος και μίλησε για την διαιτησία λέγοντας: “Χάσαμε ένα ματς που δεν έπρεπε χωρίς ο αντίπαλος να κάνει ούτε ευκαιρία. Μαγκιά τους αφού τα κατάφεραν. Είμαι ικανοποιημένος. Δείξαμε ότι είμαστε καλή ομάδα. Ο διαιτητής νομίζω ότι δεν μας έδωσε ένα πέναλτι στο τέλος”.

Από την άλλη ο κ. Σπανός τόνισε: “Δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος. Δεν είναι αυτός ο Απόλλωνας. Κρατάμε μόνο την επαγγελματική νίκη”.