Το όνειρο έγινε πραγματικότητα για την ποδοσφαιρική ομάδα του 11ου ΓΕΛ Ηρακλείου που προκρίθηκε πανηγυρικά στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Λυκείων και θα έχει άμεσα την ευκαιρία στη Θεσσαλονίκη να διεκδικήσει τον τίτλο!

Με συνοπτικές διαδικασίες επικράτησε χθες του 4ου ΓΕΛ Νίκαιας με 3-1 στο Μαρτινέγκο και σήμερα αναχωρεί για τη συμπρωτεύουσα όπου αύριο αρχίζει το φάιναλ φορ (ο τελικός είναι την Παρασκευή).

Η ανωτερότητα του Λυκείου από τις Μεσαμπελιές ήταν εμφανής από το ξεκίνημα του αγώνα και επιβραβεύθηκε με τρία γκολ στα πρώτα 25 λεπτά! Μόλις στο 5’ ο Νοδαράκης άνοιξε το σκορ για να γίνει δυο λεπτά αργότερα το 2-0 με εκτέλεση πέναλτι του Αναστασίου το οποίο κέρδισε ο ίδιος. Το 3-0 «έγραψε» ο Γιαννόπουλος στο 26’ με μακρινό σουτ. Το αθηναϊκό συγκρότημα προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μειώνοντας με πέναλτι του Τουλούπη στο 35’. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης χωρίς αποτέλεσμα.

Από το παιχνίδι πάντως δεν έλειψαν τα νεύρα μεταξύ των νεαρών αθλητών ενώ σε κάποιο σημείο χάθηκε ο έλεγχος και από τη μαθητική εξέδρα, με αρκετά αντικείμενα να εκσφενδονίζονται στον αγωνιστικό χώρο! Το γεγονός αυτό προκάλεσε τη δικαιολογημένη δεκάλεπτη διακοπή της αναμέτρησης στο 55’ από τον διαιτητή Κοκκινάκη μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να τελειώσει το ματς χωρίς άλλα παρατράγουδα.

11o ΓΕΛ Ηρακλείου (Μασέλη): Κασσωτάκης, Λυδάκης, Χαρκουτσάκης, Χουδετσανάκης, Χριστοδούλου, Ζερβάκης, Γιαννόπουλος, Γιαλυτάκης (68΄ Χρονάκης), Νοδαράκης (73’ Γελασάκης), Βιτσαράς (70΄ Αποστολάκης), Αναστασίου.

4ο ΓΕΛ Νίκαιας: Κυριάκος, Μαχαίρας (72’ Μιμιγιάννης), Τουλούπης, Χαραλαμπίδης, Παναγιωτόπουλος, Kαραμπετιάν (36’ Τσαπακίδης), Στάθης, Δερμεντζόγλου, Τομπουλίδης, Σταματόπουλος (72΄ Ναούμης), Τσολάκου.

• Η προπονήτρια του 11ου ΓΕΛ Βούλα Μασέλη και οι μαθητές, δέχθηκαν μετά το ματς τα συγχαρητήρια από τον Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης Απόστολο Κλινάκη ο οποίος έδωσε το “παρών” στο γήπεδο.

• Τα κορίτσια του 3ου Λυκείου Ηρακλείου ρίχνονται σήμερα στη “μάχη” του Final Four του Πανελληνίου μπάσκετ που γίνεται στην Πάτρα. Συμμετέχουν Γ.Λ. Κύκκου Λευκωσίας, Αριστοτέλιο Κολλέγιο, Λιόσια και 3ο Ηρακλείου.

Aντίπαλος του 3ου ΓΕΛ θα είναι (12 μ.) το Λύκειο Κύκκου, ενώ στον άλλο ημιτελικό θα παίξουν Αριστοτέλειο-Λιόσια.