Τα φαβορί επικράτησαν στους ημιτελικούς αγώνες του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΚ κι έτσι ο Εργοτέλης θα αντιμετωπίσει το Δειλινό στον τελικό που θα διεξαχθεί αυτό το Σάββατο.

Στο κλειστό Αλικαρνασσού ο Εργοτέλης επικράτησε σχετικά δύσκολα τον ελλιπή Κύδωνα με 70-62. Οι “κιτρινόμαυροιʼ είχαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον τρόπο να μένουν κοντά στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη ξέφυγαν με 15 πόντους και δεν προβληματίστηκαν περισσότερο.

Να σημειώσουμε ότι στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου σημειώθηκε διακοπή ρεύματος που κράτησε λίγα λεπτά.

Τα 10λεπτα: 20-16, 34-34, 49-46, 70-62.

Διαιτητές: Επιτροπάκης-Μαλαμάς.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Συντιχάκης 14 (2), Χαλκιαδάκης, Οικονόμου 10 (2), Γρύλλος 10 (2), Κατσαμπρακάκης, Παναγιωτάκης 12, Παπαδογιαννάκης 4 (1), Βισκαδουράκης 10, Καλασούντας 10, Κομψέλης.

ΚΥΔΩΝ: Κουτουλάκης, Λεκάκος, Σεβαστόπουλος 11 (1), Μανίγκοτιτς, Κουτσοπεράκης 6, Κατσίκαρος 8, Λιονάκης 17, Θεοδωράκης 7 (1), Φαρμάκης 13 (3).

Στην Ιεράπετρα το Δειλινό δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο από τους νεαρούς αθλητές της τοπικής ομάδας αλλά στη συνέχεια έκανε περίπατο, επικρατώντας με 91-59.

Τα 10λεπτα: 16-21, 39-43, 53-72, 59-91.

Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης-Μπανασάκης.

ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ: Παπαδάκης, Βελημβασάκης 4, Μάλλιαρης 2, Ανδρουλάκης 14 (1), Κολοβός 20 (5), Βαν Ντε μπιλτ 5, Μαντζαράκης 5 (1), Γιαννακουδάκης, Βασιλειάδης 9.

ΔΕΙΛΙΝΟ: Μαϊστρέλης 8 (2), Χωματάς 13, Βαλαμούτσουνος 1, Στρατάκης, Χρυσουλάκης 11, Παπαδάκης 2, Αποστολίδης 20 (4), Κακαβάς 6, Βεργετάκης 20, Αναστασάκης 10.