Εντονη γεύση πρωταθλήματος είχαν την ευκαιρία να πάρουν οι φίλαθλοι που παρακολούθησαν τις αναμετρήσεις για το τουρνουά “Α. Σπυριδάκης” που διοργάνωσε ο ΟΦΗ στο ΒΑΚ.

Αν και οι ομάδες που συμμετείχαν, δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία, τα περισσότερα ματς ήταν αμφίρροπα και πρόσφεραν συγκινήσεις.

Η αυλαία του τουρνουά “έκλεισε” χθες με τον άτυπο τελικό ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον ΑΓΟΡ. Η ομάδα του Ρεθύμνου επικράτησε πολύ δύσκολα με 56-52 και πήρε στην ισοβαθμία την πρώτη θέση του τουρνουά έχοντας καλύτερη διαφορά πόντων από τη Νήαρ Ηστ και τον ΟΦΗ.

Στο χθεσινό ματς κυριάρχησαν τα φάουλ, τα νεύρα (ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο) και η εκατέρωθεν αστοχία. Το αποτέλεσμα ήταν να αποβληθεί στο 15ʼ ο Κακαρούδης με ντισκαλιφιέ επειδή έριξε αγκωνιά στον Τσέλλιο σε μια διεκδίκηση ριμπάουντ.

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά όπου ο ΑΓΟΡ προηγήθηκε με μια μικρή διαφορά (9-3 στο 5ʼ), ο ΟΦΗ κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι και να πάρει αρκετές φορές ελαφρύ προβάδισμα (33-30 στο 17ʼ). Η περιφερειακή του όμως αστοχία, οι τραυματισμοί των Μπαρλά, Τσέλλιου που τους εμπόδισαν χθες να αποδώσουν αυτό που μπορούν και η έλλειψη καθαρού μυαλού στις κρίσιμες στιγμές, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να φύγουν νικητές.

Μοιραίος παίκτης για τον ΟΦΗ ήταν ο Βαγενάς που έχασε τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ 52-54 για να “γράψει” το τελικό σκορ με βολές ο Μπεχλιβάνης.

Ο ΑΓΟΡ από την πλευρά του παρουσίασε ένα ανομοιογενές σύνολο έχοντας ως ελαφρυντικό τις απουσίες των Μιρακόφσκι, Παναγιωτόπουλου.

Τα 10λεπτα: 14-18, 33-34, 43-45, 52-56.

Διαιτήτευσαν οι Μαρνελάκης-Χαλαμπαλάκης.

ΟΦΗ: Τσερκιτζόγλου 8 (2), Μπαρλάς 2, Δελατόλας 7 (1), Τσέλλιος 11 (1), Τσακιρίδης 4, Βαγενάς 11 (2), Σαμουρέλης, Χουλιάρας 9.

ΑΓΟΡ: Μπεχλιβάνης 10 (1), Πανάρας 12 (2), Γεωργιάδης, Μπαλάφας, Τριχόπουλος 4 (1), Μαντζάνας 13 (1), Κακαρούδης 6 (1), Γιοσμάς 9, Χένιακ, Βαρδαβάς 3.