Αγχωτική νίκη πέτυχε στον Καρτερό η γηπεδούχος ΑΕΚ “Κυπριωτάκης” επί του Ποσειδώνα με 2-0.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, ωστόσο η επικράτησή τους κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν καθώς το τρίποντο σφραγίστηκε ουσιαστικά στις καθυστερήσεις κι ενώ μερικά λεπτά πιο πριν οι φιλοξενούμενοι είχαν “αγγίξει” σε δυο περιπτώσεις την ισοφάριση.

Η ΑΕΚ “Κυπριωτάκης” διατήρησε μια ανούσια εδαφική υπεροχή που ωστόσο δεν της απέφερε κλασικές ευκαιρίες στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Το σκορ άνοιξε στο 20ʼ όταν εκτέλεση φάουλ του Πίτσου ακολούθησε αδράνεια της άμυνας των φιλοξενουμένων και ο Πατραμάνης στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Η καλύτερη φάση για την ΑΕΚ “Κυπριωτάκης” στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 37ʼ με τον Τζέρτζη ο οποίος μετά από ατομική προσπάθεια βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην αντίπαλη περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Στην επανάληψη ο Ποσειδώνας προσπάθησε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω και έφτασε δυο φορές κοντά στην ισοφάριση όταν μάλιστα τα χρονικά περιθώρια του αγώνα είχαν στενέψει κατά πολύ.Την πρώτη στο 81ʼ όταν ο Τσαϊνης μετά από πάσα του Μαγούλιου πλάσαρε τον Δεληγιάννη, με τον Πυροβολάκη να προλαβαίνει την μπάλα πάνω στη γραμμή και τη δεύτερη στο 89ʼ όταν σε σέντρα του Πανταζή ξανά ο Τσαϊνης είχε εξ επαφής κεφαλιά άουτ. Η ΑΕΚ “Κυπριωτάκης” είχε μια καλή κεφαλιά με τον Σιδερίδη στο 73ʼ που εξουδετερώθηκε σε κόρνερ από τον Αναγνωστάκη ενώ το λυτρωτικό γκολ πέτυχε στις καθυστερήσεις με ευθύβολο σουτ ο Ζανελάρης. Χωρίς κανένα πρόβλημα η διαιτησία του κ. Τζανακάκη.

ΑΕΚ: Δεληγιάννης, Ζουρλαντώνης, Καμπάς, Βασιλάκης, Πυροβολάκης, Χρονάκης (54ʼ Χριστοδουλάκης), Τζέρτζη, Ζανελάρης, Μπαμπουλάκης (72ʼ Σιδερίδης), Πίτσος, Ζουμής (90ʼ Σπανάκης).

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ: Αναγνωστάκης, Ντισπυράκης, Χατζηζάι, Πατραμάνης, Μουρτζάκης, Καμπάκος (85ʼ Πανταζής) Βιδάκης (46ʼ Πακιουφάκης) Μαγούλιος, Τσαϊνης, Σταματάκης (68ʼ Φινοκαλιώτης), Κατάκης.