Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Πίστεψε στο “θαύμα” μόνο για 45’
ΚΑΛΟΣ ΣΤΟ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ, “ΕΠΕΣΕ” ΟΜΩΣ ΣΤΟ Β’ ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΜΕ 3-1 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΚ

Mε ψηλά το κεφάλι, παρά την ήττα με 3-1 από την ΑΕΚ, έφυγε ο Εργοτέλης το βράδυ του Σαββάτου από το ΟΑΚΑ. Οι “κιτρινόμαυροι” του Ηρακλείου κατάφεραν να κοιτάξουν στα μάτια, τουλάχιστον για ένα ημίχρονο τους αντιπάλους τους κι αν είχαν περισσότερη τύχη αλλά και καλύτερες επιλογές σε κάποιες περιπτώσεις, ίσως να έκαναν το “μπαμ”, αποσπώντας βαθμό ή βαθμούς.

Ο Εργοτέλης κατέβηκε στο ΟΑΚΑ με κεκτημένη ταχύτητα από το ντέρμπι του Παγκρητίου και για ένα ημίχρονο (το πρώτο) ήταν καλύτερος από την προβληματική λόγω των απουσιών και κουρασμένη από το Τσάμπιονς Λιγκ ΑΕΚ. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου στάθηκε πάρα πολύ καλά στο πρώτο μισό του αγώνα και πέτυχε το στόχο της που ήταν να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ. Ωστόσο ό,τι με κόπο έχτιζε για 45’, το γκρέμισε μέσα σε λίγα λεπτά στην επανάληψη, όταν το σκηνικό άλλαξε και η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια της και πέτυχε σχετικά γρήγορα και εύκολα την ανατροπή.

Την άγχωσε

Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να απαλλαγεί από το άγχος, αλλά ο Εργοτέλης δεν της το επέτρεψε. Ο Νίκος Καραγεωργίου έστησε πολύ καλά την ομάδα του παρατάσσοντας την με 4-4-2 και με εντολή να πρεσσάρει από ψηλά τον αντίπαλο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι παίκτες του Φερέρ να μην βρίσκοουν εύκολα διαδρόμους για να μπουν στην εστία του Πόζα και να αναλώνονται σε ατομικές προσπάθειες του Λυμπερόπουλου ή του Σέζαρ. Όσο περνούσε ο χρόνος και το γκολ δεν ερχόταν για την ΑΕΚ μεγάλωνε το άγχος και ο εκνευρισμός της. Ταυτόχρονα ο Εργοτέλης έχοντας κλείσει πίσω τους διαδρόμους, άρχισε δειλά - δειλά να βγαίνει στην κόντρα με στόχο να αιφνιδιάσει , κια το πέτυχε σ’ ένα πολύ καλό χρονικό σημείο, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το 0-1 ήταν δίκαιο με βάση τη μορφή του αγώνα στο α’ ημίχρονο, αφού ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος από την ΑΕΚ.

Αλλαγές και Τόζερ

Στην ανάπαυλα ο Φερέρ έκανε δύο αλλαγές, αντικαθιστώντας τους Λαγό και Ζούλιο Σέζαρ με τους Μαντούκα και Λάκη. Ο τελευταίος πήγε αριστερά προς έκπληξη όλων, ωστόσο αυτή η κίνηση τελικά αποδείχθηκε πολύτιμη, αφού ο διεθνής άσος δημιούργησε αρκετά προβλήματα με την ταχύτητά του στην άμυνα του Εργοτέλη, πετυχαίνοντας και το γκολ που σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Πάντως, σημαντικό ρόλο στην ανάκαμψη της ΑΕΚ στο β’ ημίχρονο, έπαιξαν η κατακόρυφη άνοδος του Τόζερ και η κλάση του Λυμπερόπουλου. Ο Ούγγρος, που το Σάββατο αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, ήταν το Α και το Ω της ομάδας του, αφού με το δικό του γκολ ισοφάρισε και και με τις δύο δικές του ενέργειες (κόρνεr και ασίστ) Λυμπερόπουλος και Λάκης ολοκλήρωσαν την ανατροπή. Ο Λυμπερόπουλος ήταν ο παίκτης που φοβόταν περισσότερο ο Καραγεωργίου και έκανε τελικά τη ζημιά σε μια φάση που θύμιζε το γκολ του Εργοτέλη στο ντέρμπι με τον ΟΦΗ.

Το σκορ από 0-1 έγινε πολύ γρήγορα 2-1 και επόμενο ήταν η ψυχολογία να γείρει προς το μέρος της ΑΕΚ που χωρίς να δυσκολευτεί κράτησε ως το τέλος τη νίκη, διευρύνοντας και το σκορ. Ο Εργοτέλης προσπάθησε να συνέλθει μετά το 2-1 και να ισορροπήσει τον αγώνα με τις αλλαγές του Καραγεωργίου (Κένεντι αντί Μελισσά, Κακλαμάνου αντί Νατσέφσκι και Σταυρακάκη αντί Τζούνιορ) αλλά κάθε άλλο παρά εύκολο ήταν. Προς το τέλος πάντως θα μπορούσε σε μια φάση με τον Γιάντσουκ να πετύχει κι ένα δεύτερο γκολ. Ο Ουκρανός ήταν ο παίκτης που τον αισθάνθηκε περισσότερο η άμυνα της Ένωσης και ίσως αν είχε σκοράρει στη φάση του 47’ που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Σορεντίνο, ίσως να γινόταν ο αντί - Τόζερ. Στο τέλος έγινε και αντι - ήρωας όταν χωρίς λόγο εμπόδισε την εκτέλεση ενός φάουλ και πήρε την δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) και την άγουσα προς τα αποδυτήρια.

Οι καλύτεροι

Από την ΑΕΚ εκτός του Τόζερ (βλ. πρόσωπο αγώνα) ξεχώρισαν και οι Λυμπερόπουλος, Τσιρίλο, Κυριακίδης, Λάκης. Από τον Εργοτέλη καλύτεροι ήταν οι Τάσιτς, Χατζί.

ΑΕΚ: Σορεντίνο, Γεωργέας. Μόρας (56’ Παουτάσο) Τσιρίλο, Λαγός (46’ Μαντούκα), Κυριακίδης, Τόζερ, Ζούλιο Σέζαρ (46’ Λάκης), Χετεμάι, Λυμπερόπουλος, Ντελίμπασιτς.

Εργοτέλης: Πόζα, Χίμπλιγκερ, Κορδονούρης, Ζαπρόπουλος, Χατζί, Μελισσάς (74’ Κένεντι) Τάσιτς, Νατσέφσκι (65’ Κακλαμάνος) Τζιούνιορ (75’ Σταυρακάκης) Κοιλιάρας, Gιάντσουκ.

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.