Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Πήγε στην Καλαμάτα και γύρισε με... τίτλο
Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ Α’ ΕΘΝΙΚΗ ΩΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ

Σαν πας στην Καλαμάτα και ‘ρθεις με το καλό κράτα μου... και τον τίτλο. Ο στόχος του Εργοτέλη επετεύχθη και χθες οι “κιτρινόμαυροι” πέραν της ανόδου εξασφάλισαν και τον τίτλο και ανεβαίνουν τροπαιούχοι στην Α’ Εθνική.

Ο Εργοτέλης έκανε το καθήκον του παίρνοντας το αποτέλεσμα που ήθελε (3-3) σ’ ένα αδιάφορο ματς στο οποίο το μοναδικό κίνητρο ήταν η κατάκτηση του πρωταθλήματος. Παρά τις πολλές απουσίες η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου πήρε την ισοπαλία και έκλεισε με τον πιο πανηγυρικό τρόπο την αυλαία του πρωταθλήματος. Είναι η πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια που η άνοδος συνοδεύεται και με τον τίτλο.

Οι λίγοι φίλαθλοι που βρέθηκαν χθες στο γήπεδο τουλάχιστον δικαιώθηκαν για την επιλογή τους αφού είδαν ένα καλό ματς, ανοιχτό και από τις δύο πλευρές, χωρίς σκοπιμότητες. Η καλη μέρα φάνηκε από την αρχή αφού παρά το ότι στην Καλαμάτα ο καιρός ήταν ζεστός στον αγωνιστικό χώρο έβρεχε... γκολ. Ο Eργοτέλης έχοντας το κίνητρο της κατάκτησης του τίτλου ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους αφού στο 15’ το σκορ ήταν στο 0-2. Σ’ αυτά το πρώτα λεπτά οι Ηρακλειώτες παρά τι σημαντικές απουσίες που είχαν (Ογκουνσότο, Μαρκόφ, Κορδονούρης, Κόβατς), ήταν καλύτεροι και πιο ορεξάτοι και με τον Κοιλιάρα να δημιουργεί και να εκτελεί πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ. Ο Εργοτέλης πάντως στάθηκε άτυχος αφού πέρα από τις απουσίες έχασε και τον Παπαδόπουλο λόγω τραυματισμού στο 15’. Μετά το 0-2 οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν, ανέβασαν την απόδοσή τους κι άρχισαν να πιέζουν για να ξαναμπούν στο παιχνίδι, κάτι που κατάφεραν να πετύχουν στα μισά περίπου του πρώτου ημιχρόνου ενώ λίγο αργότερα έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία να φτάσουν στην ισοφάριση.

Ωστόσο ο Εργοτέλης είχε έτοιμη την απάντηση του λίγο πριν από την λήξη του ημιχρόνου με το φάουλ του Σαββίδη και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας ένα σημαντικό προβάδισμα. Ο Εργοτέλης έδειχνε ότι είναι κοντά στη νίκη αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Γεωργόπουλο ο οποίος στο β’ ημίχρονο αποτέλεσε τον 12ο παίκτη της Καλαμάτας. Ο διαιτητής από την Αρκαδία στο τελευταίο του ματς αφού κρέμασε χθες τη σφυρίχτρα του, ανέλαβε... εργολαβικά να ξαναβάλει τους γηπεδούχους στον αγώνα και τελικά τους έδωσε την ευκαιρία να φτάσουν στην ισοφάριση.

Το τελικό 3-3 διαμορφώθηκε από δύο ανύπαρκτα πέναλτι υπέρ των Μεσσηνίων στο β’ ημίχρονο. Ακόμα και οι γηπεδούχοι έλεγαν μετά το ματς ότι δεν υπήρχε παράβαση και ευτυχώς που ο αγώνας δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ο Εργοτέλης έστω κι έτσι κατέκτησε τον βαθμό και από χθες είναι και με τη βούλα πρωταθλητής και ανήκει στο κλαμπ της Α’ Εθνικής.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Μανιάτης, Γενιτσαρίδης, Μαρής, Σεντεμέντες, Γκαλαγκάνης, Τζανετάκος, Κατσόγλου, Μιχελής, Μισερντόφσκι, Μιλόσκοβιτς, Ζόκος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Πόζα, Ριζούλης, Παπαδόπουλος (15’ λ.τ. Κένεντι), Αργυράκης, Κεφαλούκος, Μελισσάς, Σταυρακάκης, Κοιλιάρας, Χάγκεν, Σαββίδης, Σκουλούδης.

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.