Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

ΑπέΧει ένα... τρίποντο από την άνοδο
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΙΣΟΦΑΡΙΣΤΗΚΕ ΧΘΕΣ Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1-1 ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ

Την μπουκιά απ’ το στόμα του Εργοτέλη πήρε ο Μεϊχίδε χθες στις Σέρρες. Ο αμυντικός του Πανσερραϊκού με φάουλ στο 94’ απάντησε (1-1) στο γκολ του Ογκουνσότο από το 83’ και έδωσε παράταση ζωής στην ομάδα του, ενώ ο Εργοτέλης απέχει πλέον ένα... τρίποντο από την άνοδο στην Α’ Εθνική.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 4-4-2 με τον Βασίλη Αντωνιάδη να παρατάσσει κάτω απ’ τα γκολποστ τον Γκοσποντίνοφ στην άμυνα τους Κύρου, Μάριαν, Παγώνη, Χουνουζίδη στη μεσαία γραμμή τους Μεϊχίδε, Βαντελανόιτ, Ζαχαρίου και Λουμπόγεβιτς και επιθετικό δίδυμο τους Γκόγκα, Κοντέων.

Με την ίδια τακτική παρέταξε και ο Νίκος Καραγεωργίου τον Εργοτέλη. Στην ενδεκάδα υπήρχε μια αλλαγή συγκριτικά με το προηγούμενο ματς με τον Κορδονούρη να παίρνει τη θέση του Παπαδόπουλου. Κάτω απ’ τα δοκάρια ο Πόζα, δεξιά ο Κορδονούρης αριστερά ο Κένεντι στο κέντρο της άμυνας οι Αργυράκης, Μαρκόφ, αμυντικά χαφ οι Σουτζής, Μελισσάς, στα πλάγια οι Κοιλιάρας (δεξιά) Χάγκεν (αριστερά) και στην επίθεση οι Ογκουνσότο, Νατσέφκσι.

Οι γηπεδούχοι με την συμπαράσταση 2.000 περίπου φιλάθλων τους μπήκαν με ενθουσιασμό στο παιχνίδι αλλά η πρώτη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε από τον Εργοτέλη σε μια αντεπίθεση στο 5’ με τον Ογκουνσότο.

Οι “κιτρινόμαυροι” παραχώρησαν γήπεδο στον Πανσερραϊκό με στόχο από τη μια να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα και από την άλλη να “χτυπήσουν” με τους Ογκουνσότο και Νατσέφσκι στην κόντρα, ποντάροντας κυρίως στην ταχύτητα του πρώτου.

Και οι δύο ομάδες πάντως είχαν νευρικότητα στο παιχνίδι τους και περισσότερο ο Πανσερραϊκός λόγω της μεγάλης βαθμολογικής του ανάγκης. Οι γηπεδούχοι είχαν μεν την πρωτοβουλία αλλά δεν έβρισκαν τρόπους για να ανοίξουν διαδρόμους προς την εστία του Πόζα αφού οι Γκόγκας (πρώτος σκόρερ του Πανσερραϊκού με 11 γκολ) Κοντέων είχαν “μπλοκαριστεί” από τους αμυντικούς του Εργοτέλη.

Τις λίγες φορές που απείλησαν οι παίκτες του Αντωνιάδη βρήκαν απέναντί τους τον Πόζα που ήταν πολύ καλός.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το “στείρο” αλλά δίκαιο βάσει της εικόνας του αγώνα 0-0 έχοντας από μια μεγάλη φάση για να ανοίξουν το σκορ.

Με το ίδιο ακριβώς σκηνικό άρχισε το β’ ημίχρονο. Ο Πανσερραϊκός να πιέζει και ο Εργοτέλης να αμύνεται απομακρύνοντας τις επιθέσεις των “ερυθρόλευκων”. Οι δυο προπονητές ξεκίνησαν στο β’ 45λεπτο με τις ίδιες ενδεκάδες. Ο Βασίλης Αντωνιάδης έκανε την πρώτη κίνησή του μετά από μια ώρα αγώνα (60’) αποσύροντας ένα μέσο (Παγώνη) και περνώντας στη θέση του ένα ακραίο επιθετικό (Τραγιάννη) θέλοντας να δώσει μεγαλύτερη ώθηση στην ομάδα του. Εξάλλου στο 67’ πέρασε τον Μίνγκα στη θέση του Κοντέων για να φρεσκάρει μεσοεπιθετικά τον Πανσερραϊκό. Η απάντηση του Νίκου Καραγεωργίου ήλθε στο 76’ με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο του Παπαδόπουλου αντί του Χάγκεν έτσι ώστε να θωρακίσει αμυντικά τους “κιτρινόμαυρους”.

Ο Εργοτέλης ήταν φανερό ότι είχε πρωταρχικό στόχο την ισοπαλία. Ωστόσο όπως προαναφέραμε η τακτική του ήταν έξυπνη αφού έδωσε χώρο και προσπάθησε να κάνει τη ζημιά με τις αντεπιθέσεις. Σε μια απ’ αυτές ο Ογκουνσότο στο 83’ έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά, πέτυχε δηλαδή το γκολ, αλλά στις καθυστερήσεις ο Πανσερραϊκός πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κορυφαίοι από τον Εργοτέλη ο σκόρερ Ογκουνσότο και οι Πόζα, Νατσέφσκι.

Πανσερραϊκός: Γκοσποντίνοφ, Κύρου, Μάριαν, Παγώνης (60’ Τραγιάννης), Χουνουζίδης, Μεϊχιδε, Βαντελανόιτ, Ζαχαρίου, Κοντέων (67’ Μίνγκας), Γκόγκας, Λουμπόγεβιτς.

Εργοτέλης: Πόζα, Κορδονούρης, Αργυράκης, Μαρκόφ, Κένεντι, Σουτζής, Μελισσάς, Κοιλιάρας, Χάγκεν (76’ Παπαδόπουλος), Ογκουνσότο (89’ Τζανετής), Νατσέφσκι (92’ Γεωργόπουλος).

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.