Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Εργο... τέλεια απόδραση από τον Κορυδαλλό
ΜΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΝΑΤΣΕΦΣΚΙ ΣΕ... “ΝΕΚΡΟ ΧΡΟΝΟ” ΝΙΚΗΣΕ 2-1 ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΑΛΜΑ ΑΝΟΔΟΥ

Ξύλο εσείς... γκολ εμείς... Κάπως έτσι απάντησε ο Εργοτέλης το Σάββατο στους Προοδευτικάνους κερδίζοντας με 2-1 μέσα στον Κορυδαλλό.

Ηταν η εργο...τέλεια απόδραση από ένα γήπεδο που έβραζε από την αρχή μέχρι το τέλος με τους “κιτρινόμαυρους” να αντέχουν στην πίεση των γηπεδούχων και να φεύγουν στο φινάλε με μια απίστευτη νίκη που τους δίνει από τώρα το δικαίωμα να αισθάνονται ομάδα Α’ Εθνικής.

Ο Εργοτέλης έδωσε ένα καλό μάθημα στους γηπεδούχους ότι τα παιχνίδια δεν κερίζονται με τις παλιομοδίτικες μεθόδους (“ντου και ξύλο”) αλλά με την ψυχή την πίστη και ενίοτε την τύχη που το Σάββατο προστάτευσε σε μεγάλο βαθμό την ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου.

Ωστόσο το προχθεσινό ματς ανέδειξε για μια ακόμη φορά τον λόγο που το ποδόσφαιρο είναι το πλέον δημοφιλές άθλημα και μπορεί να προσφέρει δυνατές χαρές αλλά και μεγάλες λύπες. Ο Εργοτέλης το έχει ζήσει πολύ καλά αυτό τα δύο τελευταία χρόνια καθώς πέρυσι παίζοντας καλό ποδόσφαιρο άφηνε παντού βαθμούς και φέτος με αρκετές μέτριες εμφανίσεις έχει βάλει στο σακούλι του όσους πόντους χρειάζονται για την επάνοδο στην Α’ Εθνική.

Διότι αν δούμε τον αγώνα του Σαββάτου στο σύνολο του η Προοδευτική ακόμα και με δέκα παίκτες ήταν καλύτερη του Εργοτέλη. Πλήρωσε ωστόσο τον “τυφλό φανατισμό” που της μετέδωσε ο προπονητής της αφού οι παίκτες της είχαν περισσότερο στο μυαλό τους πώς θα σημαδέψουν τα αντίπαλα πόδια και πώς θα επιβάλλουν με το “έτσι θέλω” τον “νόμο του Κορυδαλλού”. Ο φανατισμός αυτός ήταν που “θόλωσε” τον Ρόβα και τον ώθησε στην αποβολή του που έμελλε να σημαδέψει το παιχνίδι.

Το “μπλακ-άουτ” και η λύτρωση

Ο Εργοτέλης μπήκε στο γήπεδο με κατεβασμένους τους διακόπτες.

Το “μπλακ-άουτ” ήταν γενικό και το εκμεταλλεύτηκε η Προοδευτική κατά ένα μέρος ανοίγοντας πολύ νωρίς το σκορ κάνοντας... επίσκεψη στα καρέ του Πόζα όποτε ήθελε. Σε όλο το α’ ημίχρονο οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου έδειχναν να έχουν “βραχυκυκλώσει”.

Ηταν τυχερός ο Εργοτέλης που μέχρι το 45’ το σκορ έμεινε στο 1-0 αλλά και που στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ρόβας άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο παίκτης της Προοδευτικής έβρισε τον Παπαδόπουλο μπροστά στον διαιτητή Εμβραϊζόγλου (του είπε κάτι για τη μητέρα του και τον αποκάλεσε “τσ...”) με αποτέλεσμα να δει την δεύτερη κίτρινη και να πάρει νωρίτερα απ’τους υπόλοιπους το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Στο β’ημίχρονο η Ηρακλειώτικη ομάδα ευτύχησε να ισοφαρίσει πολύ γρήγορα μ’ένα γκολ του Σουτζή με σουτ από πολύ μακριά (λάθος του τερματοφύλακα Φανή) αλλά και πάλι δεν έδειχνε να πατάει γρήγορα στο γήπεδο.

Ο Νίκος Καραγεωργίου που από την αρχή του ματς είδε τις “τρύπες” που υπήρχαν στην ομάδα του κατ’αρχήν γύρισε στην άμυνα τον Κεφαλούκο (σχεδόν αμέσως μετά το 1-0) ενώ στην επανάληψη έριξε στη μάχη τον Μελισσά αντί του Κένεντι τον Χάγκεν αντί του Κορδονούρη και τον Σκουλούδη αντί του εκτός κλίματος αγώνα Ογκουνσότο.

Παρ’όλα αυτά η Προοδευτική αν και με 10 παίκτες βρέθηκε περισσότερες φορές κοντά στο γκολ αλλά ο Πόζα για άλλη μια φορά ήταν ο “φύλακας-άγγελος” της εστίας του.

Τελικά ο Εργοτέλης πήρε όχι μόνο την ισοπαλία αλλά και τη νίκη σε “νεκρό χρόνο” όπως συνηθίζεται να λέγεται στο μπάσκετ.

Το χρονόμετρο σημάδευε το 95.02 (ο 4ος είχε υποδείξει πεντάλεπτη καθυστέρηση) όταν η μπάλα έφυγε από το πόδι του Παπαδόπουλου μετά το φάουλ που κέρδισε ο Σκουλούδης και πήγε... συστημένη στο κεφάλι του Νατσέφσκι ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Φανή που δεν έκανε έξοδο και “έγραψε” το 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Μόνο τους βαθμούς

Από τον Εργοτέλη καλύτεροι ήταν οι Σουτζής, Πόζα, Νατσέφσκι και Μαρκόφ ενώ από την Προοδευτική ξεχώρισαν οι Βαρτζιώτης, Αρχοντούλης, Χανιώτης.

Πάντως ο Νίκος Καραγεωργίου δεν έμεινε ικανοποιημένος από την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα του τονίζοντας ότι: “Δεν παρουσιάσαμε καλό πρόσωπο και ο αντίπαλος προηγήθηκε δίκαια. Η αποβολή μάς έδωσε την ευκαιρία να κάνουμε κάτι όμως και πάλι δεν ήμασταν καλοί. Κρατάμε τους βαθμούς και τίποτα άλλο”.

Στο ίδιο μήκος κύματος και οι δηλώσεις του Κοιλιάρα (“πήραμε τρεις βαθμούς χωρίς να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο”) ενώ ο Σούλης Παπαδόπουλος στάθηκε στην αποβολή και τόνισε ότι: “Μας μένει η πίκρα. Σήμερα παίζαμε μόνο με Έλληνες και καλό μέσο όρο ηλικίας. Εύχομαι έτσι να γίνονται περισσότερο άντρες”.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Φανή, Προβατίδης (63’ Ζαχαρόπουλος), Πλάτανος, Κουτελιέρης, Ευθυμιάδης, Βαρτζιώτης, Αρχοντούλης, Ρόβας, Σέγγος (46’ Σιδηρόπουλος), Θάνος, Χανιώτης (75’ Καραγιάννης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Πόζα, Παπαδόπουλος, Ογκουνσότο (79’ Σκουλούδης), Νατσέφσκι, Μαρκόφ, Κένεντι (46’ Μελισσάς), Σταυρακάκης, Σουτζής, Κορδονούρης (66’ Χάγκεν), Κεφαλούκος, Κοιλιάρας.

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.