Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Τον πίκρανε στο φινάλε ο Άρης
ΔΙΚΑΙΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΩΝ ΘΕΣΑΛΛΟΝΙΚΕΩΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΡΓΟΤΕΛΗ ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΙ ΣΤΟ 90’ (2-1)

Φορώντας δύο διαφορετικά πρόσωπα το καλό στο πρώτο ημίχρονο και το κακό στο δεύτερο ο Εργοτέλης γνώρισε χθες την ήττα από τον Άρη στο Χαριλάου με 2-1.

Ένα αποτέλεσμα που φέρνει πλεόν τους Θεσσαλονικείς σε απόσταση βολής από το Ηρακλειώτικο συγκρότημα και βάζει “φωτιά” στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Ο Εργοτέλης μπορεί να κέρδισε τον Άρη στα... δοκάρια (1-2) αλλά οι γηπεδούχοι πήραν τελικά δίκαια το τρίποντο έστω και με περιπετειώδη τρόπο στο τέλος. Στο χθεσινό ντέρμπι επικράτησε η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη και αυτή ήταν ο Άρης. Ίσως ο τρόπος με τον οποίο κρίθηκε το παιχνίδι στην εκπνοή να πίκρανε τον Εργοτέλη αλλά έτσι όπως κύλησε το ματς στο β’ ημίχρονο ήταν θέμα χρόνου να σημειωθεί το γκολ για την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου. Στο ανελέητο σφυροκόπημα της εστίας του Πόζα σ’αυτό το διάστημα ο Εργοτέλης άντεξε χάρη στην έξοχη παρουσία του Ούγγρου πορτιέρο. Και πιθανότατα θα έπαιρνε και τον βαθμό αν δεν υπήρχε η κακιά στιγμή στο 88’. Τότε που στην πρώτη του επαφή μέσα στο παιχνίδι ο Κεφαλούκος δεν βρήκε μπάλα αλλά τα πόδια του Παπαδόπουλου υποπίπτοντας στο πέναλτι που έκρινε τον αγώνα.

Πρώτη νίκη

Η χθεσινή ήταν η πρώτη νίκη για τον Άρη επί του Εργοτέλη στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσής τους. Έσπασε λοιπόν η μίνι-παράδοση υπέρ της κρητικής ομάδας αλλά και μια ακόμα στατιστική που ήθελε τους “κιτρινόμαυρους” να παραμένουν αήττητοι εκτός Ηρακλείου και μακριά από το Λεκανοπέδιο Αττικής.

Ο Εργοτέλης είχε καλή παρουσία μόνο στο α’ ημίχρονο. Με 4-4-2 και με καλή κυκλοφορία της μπάλας κατάφερε να μην δεχθεί κινδύνους εκτός από την φάση του γκολ του Άρη που προήλθε από λάθος του Σουτζή. Ο Μανόλης Πατεμτζής ελλείψει λύσεων ρίσκαρε χρησιμοποιώντας από την αρχή τον Μελισσά στη μεσαία γραμμή και τον Μίχο σε θέση αριστερού μπακ. Στο α’ 45λεπτο οι “κιτρινόμαυροι” μπλόκαραν όλα τα ατού του Άρη φέρνοντας το παιχνίδι στα δικά τους μέτρα. Σ’αυτό το διάστημα είχαν και δύο δοκάρια ενώ απάντησαν άμεσα στο γκολ του ‘Αρη.

Το σκηνικο άλλαξε άρδην στο β’ ημίχρονο. Τα σημάδια της κούρασης ήταν εμφανή σε πολλούς από τους παίκτες του Εργοτέλη κι αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Άρης που άσκησε ασφυκτική πίεση. Ο Σανχούρχο, ο Κάσερες, ο Μωυσιάδης και ο Νεμπεγλέρας δημιουργούσαν συνεχώς ρήγματα και οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες βρίσκοντας ωστόσο απέναντι τους ένα πολύ καλό Πόζα. Πάντως ο Εργοτέλης είχε κι αυτός μια καλή στιγμή στο 75’ όταν σε μια αντεπίθεση ο Νατσέφσκι έβγαλε μπαλιά προς τον Ογκουνσότο που έφευγε από κανονική θέση αλλά ο Τσολακίδης σήκωσε την σημαία του υποδεικνύοντας οφσάιντ τον Νιγηριανό επιθετικό. Αυτή ήταν η αναλαμπή της Ηρακλειώτικης ομάδας στο β’ 45λεπτο. Στο υπόλοιπο έμοιαζε χαμένη και πώς να μην είναι όταν τα περισσότερα από τα ατού της ήταν εκτός παιχνιδιού.

Εν κατακλείδι: ο Άρης πήρε δίκαι τη νίκη και βάσει της απόδοσης του στο δεύτερο μισό του αγώνα και βάσει των ευκαιριών του. Κορυφαίος των Θεσσαλονικέων ο Σανχούρχο που ήταν ο κινητήριος μοχλός στο χώρο του κέντρου και πολύ καλοί οι Νεμπεγλέρας, Παπαδόπουλος.

Από τον Εργοτέλη πλην του Πόζα φάνηκαν μόνο στο α’ ημίχρονο οι Κορδονούρης, Σουτζής.

ΑΡΗΣ: Μπούτσεκ, Παπαδόπουλος, Αμπελάς, Γόγολος, Κολτσίδας, Σανχούρχο, Γκαρσία, Νεμπεγλέρας, Μωυσιάδης (78’ Ντομορό), Μπενίσκος (91’ Βαγγελή), Κάσερες.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Πόζα, Μαρκόφ, Αργυράκης, Σταυρακάκης (69’ Κόβατς), Κορδονούρης, Κένεντι, Μίχος (66’ Κεφαλούκος), Σουτζής, Μελισσάς, Ογκουνσότο, Νατσέφσκι.

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.