Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Έχασε την ευκαιρία
Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΡ. ΑΣΤΕΡΑ ΠΕΤΩΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΑΪΚΟ ΤΗ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΟ

Η Θεσσαλονίκη αυτή τη φορά δεν έφερε γούρι στον Εργοτέλη. Στην πόλη όπου οι “κιτρινόμαυροι” πανηγύρισαν δύο ανόδους χθες έχασαν την ευκαιρία για τη διάκριση στο θεσμό του Κυπέλλου αφού γνώρισαν την ήττα από τον Αγρ. Αστέρα με 2-0 και έμειναν έξω από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Με το χθεσινό αποτέλεσμα ο Εργοτέλης πέταξε στον Θερμαϊκό την πολύ μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού και πλέον εστιάζει την προσοχή του μόνο στο πρωτάθλημα με στόχο την άνοδο στην Α’ Εθνική.

Οι γηπεδούχοι πήραν δίκαια την πρόκριση στους “8” και μαζί τη ρεβάνς για την προ διετίας ήττα τους με 4-0 από τον Εργοτέλη. Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη φάνηκε να θέλει περισσότερο τη νίκη κι αυτό αποτυπώθηκε στο παιχνίδι της που χαρακτηρίστηκε από το πάθος και τη δύναμη.

Ο Εργοτέλης δεν έχει δικαιολογίες πλην ίσως του κακού αγωνιστικού χώρου. Το γήπεδο έμοιαζε με... χωράφι και αυτό δεν ευνοεί μια περισσότερο τεχνική ομάδα όπως είναι ο Εργοτέλης αλλά δεν αποτελεί και άλλοθι. Η απόδοση των παικτών του Μανόλη Πατεμτζή κυμάνθηκε χθες σε επίπεδα κάτω του μετρίου κυρίως στο α’ ημίχρονο του παιχνιδιού που μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο κι αυτή ήταν ο Αγρ. Αστέρας. Στην επανάληψη που οι γηπεδούχοι ήταν λογικό να οπισθοχωρήσουν ο Εργοτέλης πίεσε περισσότερο αλλά χθες δεν τον ήθελε ούτε η τύχη αφού δύο φορές τα δοκάρια “απέκρουσαν” για λογαριασμό του Θεοφάνους.

Ο Κυζερίδης

Πρόσωπο του αγώνα ήταν χθες αναμφισβήτητα ο Νίκος Κυζερίδης.

Από τα πόδια του έμπειρου επιθετικού ξεκινούσαν οι περισσότερες επιθετικές προσπάθειες του Αγρ. Αστέρα. Δημιούργησε το πρώτο γκολ πέτυχε το δεύτερο και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Εργοτέλη μαζί με τον παρτενέρ του στη γραμμή κρούσης Παναγιώτη Τσούκλη που ήταν ο σκόρερ του πρώτου τέρματος.

Στα α’ 45λεπτο πέραν των δύο γκολ ο Αγρ. Αστέρας είχε ένα δοκάρι και άλλες ευκαιρίες να αυξήσει τον δείκτη του σκορ απέναντι σ’ένα Εργοτέλη που μάλλον είχε μείνει στην... Καστοριά.

Οι περισσότεροι από τους παίκτες του Ηρακλειώτικου συγκροτήματος βρέθηκαν σε κακή μέρα και ήταν επόμενο μετά από μια τέτοια εμφάνιση να έρθει η ήττα. Η προσπάθεια που έγινε στο τελευταίο 20λεπτο για να σωθεί η παρτίδα δεν απέφερε καρπούς αφού η τύχη που συνήθως ευνοεί στους δυνατούς γύρισε την πλάτη της στον κακό χθες Εργοτέλη.

Διαιτητής της χθεσινής αναμέτρησης ήταν ο Δαλούκας (Θεσσαλίας) που δεν απέφυγε τα λάθη αλλά δεν διαμόρφωσε το αποτέλεσμα. Κίτρινες κάρτες έδειξε στους Τσούκλη, Σακελλαρίδη, Τελιάδη, Μαρκόφ, Οικονομάκη.

ΑΓΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ: Θεοφάνους, Παπαδόπουλος, Μπάρμπας, Μαλλούς, Λαδάκης, Τσούκλης, Κυζερίδης, Σακελλαρίδης, Μπεκιάρης (82’ Καλλιάκης), Νίκιτς (75’ Κοσμίδης), Τελιάδης (92’ Κολώνης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Ξημεράκης (61’ λ.τ. Πόζα), Σουτζής, Νατσέφσκι, Ογκουνσότο, Αργυράκης, Μαρκόφ, Κορδονούρης, Χάγκεν (46’ Σκουλούδης), Κόβατς (78’ Τζανετής) Κεφαλούκος, Οικονομάκης.

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.