Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Της... έκαψε τη γούνα και ζεστάθηκε στην Καστοριά
ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΣΚΟΡ 1-0 ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ ΜΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΑΡΚΟΦ ΠΟΥ ΤΟΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

“Εκαψε τη γούνα” της Καστοριάς και ζεστάθηκε χθες ο Εργοτέλης ο οποίος πέρασε νικηφόρα από τη Μακεδονική πόλη και έκανε ένα ακόμη βήμα ανόδου.

Σε ένα χιονισμένο και παγωμένο τοπίο ο Μαρκόφ βρήκε τον τρόπο να “ζεστάνει” χθες τους “κιτρινόμαυρους” και να “παγώσει” ακόμα περισσότερο τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας το “χρυσό” γκολ το οποίο χάρισε την τρίτη εκτός έδρας νίκη στον Εργοτέλη. Μετά την Κέρκυρα και την Πάτρα η ομάδα του Ηρακλείου άλωσε και την Καστοριά κι όταν περνάει χωρίς απώλειες από τέτοιες έδρες- “φωτιά” ε, τότε δικαιούται δια να... ομιλεί περί τίτλου.

Χθες δεν σκόραρε ο Ογκουνσότο αλλά τον αντικατέστησε επάξια ο Γκεόργκι Μαρκόφ. Το γκολ που πέτυχε ο Βούλγαρος ήταν αρκετό για τον Εργοτέλη να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε. Οι παίκτες του Μανόλη Πατεμτζή παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν μπροστά σε πρωτόγνωρες γι’ αυτούς καιρικές και γηπεδικές συνθήκες, αφού το χιόνι και η παγωνιά είχαν καταστήσει παγίδα τον αγωνιστικό χώρο (εξ’ ου και οι δυο τραυματισμοί, ένας για τους Καστοριανούς και ένας για τον Εργοτέλη), βγήκαν από το τερέν νικητές με ψηλά το κεφάλι, αφήνοντας τους “γουναράδες” να “πνίγονται” στα προβλήματά τους. Ο Εργοτέλης είχε το πάθος, τη θέληση και τη δύναμη για να αντεπεξέλθει στις αντιξοότητες του αγώνα, απέναντι σε μια ομάδα που φάνηκε να αιφνιδιάζεται απ’ αυτή την εικόνα που συνάντησε μπροστά της.

Σ’ ένα τέτοιο γήπεδο μ’ αυτές τις συνθήκες, το παιχνίδι θα κρινόταν στη δύναμη και οι “κιτρινόμαυροι” χθες “έτρωγαν σίδερα”. Ηθελαν πολύ αυτή τη νίκη και την κατέκτησαν με το σπαθί τους.

Ο Μανόλης Πατεμτζής έστησε αριστοτεχνικά την ομάδα του και την προσάρμοσε στις ανάγκες του αγώνα. Αφησε εκτός τον τεχνίτη Χάγκεν και “θωράκισε” την άμυνά του με πολλούς παίκτες στο κέντρο και την άμυνα. Ετσι περιόρισε την επιθετική δραστηριότητα των γηπεδούχων και έκλεισε τους διαδρόμους γύρω από την εστία του πολύ σταθερού και χθες Πόζα.

Η καλά οργανωμένη αμυντική τακτική, απέφερε καρπούς και ο Εργοτέλης δεν κινδύνευσε παρά μόνο σε μια-δύο περιπτώσεις σε όλο το 90λεπτο. Από την άλλη είχε την τύχη να πετύχει γκολ από μια στημένη φάση σε ένα καίριο χρονικό σημείο, δύο λεπτά πριν από το τέλος του α’ ημιχρόνου και να μεγαλώσει την... παγωνιά στην Καστοριά.

Με το γκολ αυτό ισχυρή παρακαταθήκη μπήκε ο Εργοτέλης στο β’ ημίχρονο και δεν χρειάστηκε ιδιαίτερη προσπάθεια για να το διαφυλάξει. Στις ανορθόδοξες επιθετικές επιλογές των παικτών της Καστοριάς οι “κιτρινόμαυροι” είχαν πάντα σίγουρες λύσεις και τον... Πόζα κάτω απ’ τα δοκάρια που όποτε χρειάστηκε έκανε το καθήκον του. Η απόκρουσή του στη φάση του 62’ ήταν η απόκρουση του αγώνα που ουσιαστικά έδωσε στον Εργοτέλη τη νίκη.

Μεγάλη σημασία

Πολύ σημαντική χαρακτήρισε την χθεσινή επιτυχία ο Μανόλης Πατεμτζής στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι. “Συγχαρητήρια στους παίκτες μας.

Επαιξαν με πάθος κάτω από δύσκολες συνθήκες σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο. Ηταν μια πολύ σημαντική νίκη για μας”, τόνισε ενώ ο κ. Δημητρίου, συνεργάτης του προπονητή της Καστοριάς, επεσήμανε:

“Δεν υπάρχει δικαιολογία. Η Καστοριά είναι ιστορική ομάδα και πρέπει όλοι να αναλάβουμε τις ευθύνες μας”.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ: Θέμελης, Κισκαμπάνης, Μυρωνίδης, Κανουτίδης (45 λ.τ. Δράκος), Ζουρούδης, Γέλεσιτς, Πασκόφ, Κακιούζης, Γιόσιτς, Σουλτανίδης, Ντα Σίλβα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Πόζα, Σουτζής, Νατσέφσκι, Ογκουνσότο (95’ Ριζούλης), Αργυράκης, Μαρκόφ, Κορδονούρης, Γκιάτας (41’ λ.τ. Οικονομάκης), Κόβατς (88’ Χάγκεν), Kεφαλούκος, Γεωργόπουλος.

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.