Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Γλυκόπικρη γεύση για Εργοτέλη στο Βόλο
ΤΥΧΕΡΟΣ-ΑΤΥΧΟΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ ΜΕ ΤΗ ΝΙΚΗ (1-1) ΣΤΟ ΒΟΛΟ

Γλυκόπικρη γεύση άφησε στον Εργοτέλη η χθεσινή ισοπαλία (1-1) στο Βόλο. Γλυκιά γιατί πήρε ένα πολύτιμο βαθμό σ’ ένα εκ προοϊμίου δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι και πικρή διότι ήταν η ομάδα που στο τέλος είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη και τους βαθμούς.

Ο Εργοτέλης έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας όμως έμεινε κοντά κι έχει τη δυνατότητα να επανέλθει την επόμενη αγωνιστική υποδεχόμενος τον Πανηλειακό ενώ αντίθετα η Νίκη Βόλου έμεινε πολύ μακριά μετά την δεύτερη εντός έδρας απώλειά της.

Πάντως παρά τις ευκαιρίες που χάθηκαν εκατέρωθεν με τη μερίδα του λέοντος να ανήκει στο μέρος των γηπεδούχων το χθεσινό αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Η Νίκη Β. είχε ένα πολύ καλό διάστημα από το 46’ μέχρι το 75’ δημιούργησε αρκετές φάσεις για το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα στο σκορ και ίσως τη νίκη αλλά και ο Εργοτέλης όταν αποφάσισε να βγει στην αντεπίθεση-έστω και αργά - έδειξε τα δόντια του φτάνοντας πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη.

Ρώσικη ρουλέτα

Στο τελευταίο τέταρτο ο αγώνας μετατράπηκε σε... ρώσικη ρουλέτα. Κάθε φάση μπροστά από τις δύο εστίες “μύριζε” γκολ και το πιθανότερο είναι ότι όποια ομάδα έβρισκε το δρόμο προς τα δίχτυα θα έπαιρνε και το “τρίποντο”. Ωστόσο το παιχνίδι δεν ήταν καλό σε όλη τη διάρκειά του. Το άγχος που υπήρχε δεν άφησε τις δύο ομάδες να ξεδιπλώσουν τις αρετές τους και κυρίως στο α’ ημίχρονο ο ρυθμός ήταν αργός και μονότονος.

Η Νίκη Βόλου είχε μία φλύαρη πρωτοβολία κινήσεων αλλά όλες οι προσπάθειές της εξαντλούνταν έξω από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι γίνονταν απειλητικοί μόνο από τις στημένες φάσεις που είναι και το προσόν τους καθώς έχουν αρκετούς ψηλούς ποδοσφαιριστές. Ο Σαϊτιώτης και ο Ζιάκας δεν βρήκαν πολλούς ελεύθερους χώρους κι όταν αυτό έγινε, κυρίως στο β’ ημίχρονο δεν τελείωσαν με ορθόδοξο τρόπο τις προσπάθειές τους. Η αμυντική λειτουργία του Εργοτέλη ήταν καλή αλλά δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς το ίδιο και για την επιθετική αφού χθες τα δύο όπλα του Νατσέφσκι και Ογκουνσότο δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να γίνουν απειλητικοί. Οι παίκτες του Μανόλη Πατεμτζή έδωσαν περισσότερη προσοχή στα αμυντικά τους καθήκοντα δίνοντας χώρο στους γηπεδούχους και με εξαίρεση το τελευταίο 15λεπτο δεν έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην εστία του Μπακιρτζίδη.

Η Νίκη Β. προηγήθηκε μ’ ένα γκολ του Αβραμίδη στο 18’ σε μία μάλλον ανύποπτη φάση. Το γκολ αυτό “ξύπνησε” τους “κιτρινόμαυρους” που σιγά-σιγά βγήκαν από το καβούκι τους και κατάφεραν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου να φέρουν το ματς στα ίσα.

Το β’ 45λεπτο είχε πολύ καλύτερο ρυθμό και περισσότερες φάσεις. Ο Εργοτέλης γύρισε στην άμυνά του για να διαφυλάξει το 1-1 και πέρασε δύσκολες στιγμές αλλά στάθηκε τυχερός. Αφού γλίτωσε από το 2-1 θα μπορούσε να πετύχει αυτός το 1-2 στο φινάλε αλλά ο Σουτζής που βρέθηκε δύο φορέ σε θέση βολής απέτυχε να σκοράρει.

Από τους Βολιώτες καλύτεροι ήταν οι Μαρκομιχάλης, Τσάγγαρης, Μπαλάφας και από τον Εργοτέλη οι Σουτζής, Μαρκόφ, Κεφαλούκος.

ΝΙΚΗ Β.: Μπακιρτζίδης, Ζιάκας (54’ Παυλίδης), Μπαλάφας, Ρουμελιώτης, Τσάγγαρης, Αβραμίδης, Σαϊτιώτης, Μαρκομιχάλης, Μπλιθικιώτης (85’ Σινουσί), Ανδρουτσόπουλος (46’ Στεφάνοφ).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Ξημεράκης (46’ Πότζα), Μαρκόφ, Αργυράκης, Γκιάτας, Κορδονούρης, Σουτζής, Νατσέφσκι, Κεφαλούκος, Σαββίδης (80’ Κόβατς), Χάγκεν (62’ Γεωργόπουλος), Ογκουνσότο.

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.