Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Ήτ(τ)α-ν δύσκολο με 10 παίκτες
Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΕΧΑΣΕ 3-2 ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΥΣΙΑΚΟ ΣΤΟΥ ΖΩΓΡΑΦΟΥ

Παίζοντας με 10 παίκτες για 52’ και με 9 για τα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων ο Εργοτέλης γνώρισε την ήττα χθες με 3-2 από τον Ηλυσιακό στου Ζωγράφου. Ένα αποτέλεσμα δίκαιο μεν βάσει της εξέλιξης του αγώνα και το οποίο αφήνει μια πικρή γεύση στους “κιτρινόμαυρους”, που παρά τις αντιξοότητες προσπάθησαν μέχρι το τέλος, κυνηγώντας κάτι καλύτερο.

Ο Ηλυσιακός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι είχε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το αριθμητικό πλεονέκτημα και με τους ακραίους του επιθετικούς να βρίσκονται σε καλή μέρα πέτυχε τρία γκολ και είχε ευκαιρίες απέναντι σε μια άμυνα που χθες είχε πολλά προβλήματα. Οι Μίχος και Γκιάτας δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους ενώ ο δεύτερος άφησε νωρίς την ομάδα του με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του και από το σημείο εκείνο κι έπειτα ήταν δύσκολο για τον Εργοτέλη να αντιδράσει.

Οι γηπεδούχοι αφού πρώτα φρόντισαν να κρατήσουν μακριά από τη περιοχή τους το επιθετικό δίδυμο του Εργοτέλη (Νατσέφσκι - Ογκουνσότο) πίεσαν τους “κιτρινόμαυρους” από τα πλάγια με τους Δωροβίνη, Κοζανίδη και τον Κάμπα να γίνεται ο αποδέκτης όλων των επιθετικών προσπαθειών.

Ο Εργοτέλης άργησε να μπει στο ματς, είχε και κακό 20λεπτο αλλά σιγά - σιγά άρχισε να ισορροπεί και να ζητά το δικό του μερίδιο στο παιχνίδι. Την ώρα όμως που έδειχνε ότι μπορεί αυτός να πάρει τα ηνία του αγώνα ήρθε η αποβολή του Κάμπα στο 37’ και άλλαξε τον ρου της αναμέτρησης. Το πέναλντι - γκολ σε συνδυασμό με το αριθμητικό πλεονέκτημα έδωσε άλλον αέρα στον Ηλυσιακό.

Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα πάντως εκτός της αποβολής, έπαιξε και το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων που ήρθε πολύ νωρίς στο β’ ημίχρονο. Ο Στέλιος Κοζανίδης με μια από τις γνωστές εκτελέσεις φάουλ έκανε το 2-0 στο 58΄ και ουσιαστικά έθεσε τον Εργοτέλη εκτός παιχνιδιού αν και η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Μείωσε αλλά...

Μετά το 2-0 ο Εργοτέλης μην έχοντας να χάσει τίποτα ρίσκαρε παίζοντας με τρεις επιθετικούς αφού ο Μανόλης Πατεμτζής πέρασε τον Γωνιωτάκη στη θέση του Αργυράκη. Αν και με 10 παίκτες οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να μειώσουν με τον Κόβατς στο 68’ και να ανησυχήσουν τους γηπεδούχους. Ωστόσο το γκολ αυτό δεν ήταν αρκετό. Ο Ηλυσιακός βρήκε την ευκαιρία σε μια από τις αντεπιθέσεις του να αυξήσει τον δείκτη του σκορ σε 3-1 με τον Κάμπα στο 76’ και να “κλειδώσει” τη νίκη του. Το κακό για τον Εργοτέλη ήταν ότι έχασε και δεύτερο ποδοσφαιριστή αφού ο Κεφαλούκος μπήκε στο ματς στο 84’ και μέσα σε 5’ κατάφερε να δει δυο φορές τη κίτρινη κάρτα και να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια (89’). Πάντως τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι είχε ο Εργοτέλης που μείωσε με φάουλ του Μαρκόφ στο 92’ για να διαμορφώσει μ’ αυτό τον τρόπο το τελικό 3-2.

Από τον Ηλυσιακό ξεχώρισαν οι Παπαδημητρίου, Κοζανίδης, Κάμπας και από τον Εργοτέλη οι Κόβατς, Χάγκεν.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Ιβάνοφ, Σαρρής, Παπαδημητρίου, Κοσποντίνοφ, Κόγιογλου, Δημόπουλος, Ολιβέιρα (80’ Νιτης), Δωροβίνης, Στάικος (79’ Πλίγκος) , Κοζανίδης, Κάμπας (85’ Μπιρμπίλης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Πόζα, Αργυράκης (56’ Γωνιωτάκης), Κορδονούρης, Γκιάτας, Σουτζής (84’ Κεφαλούκος), Μαρκόφ, Κόβατς, Χάγκεν, Νατσέφσκι, Μίχος, Ογκουνσότο (66’ Σαββίδης).

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.